Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Park Jana Jonstona w jesiennej odsłonie [ZDJĘCIA]

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Kolejnym miejscem parkowym, które odwiedziliśmy z aparatem jesienią jest park Jana Jonstona. W jesiennej odsłonie to miejsce prezentuje się wyjątkowo ładnie. Wciąż nie zakończono tam prac przy modernizacji alejek po odkryciu na jednej z dniach zabytkowej płyty nagrobnej.

Park Jana Jonstona powstał w latach 70-tych, a wcześniej w tym miejscu działał  dawny cmentarz ewangelicko-reformowany datowany na początki siedemnastego wieku. Nekropolia należała wówczas do największych cmentarzy w Lesznie.

Park Jonstona w Lesznie to dawny cmentarz

Chowani byli w tym miejscu głównie ewangelicy reformowani parafii świętego Jana, ale także zmarli z miejscowości zlokalizowanych wokół Leszna. Cmentarz w dzisiejszym parku Jonstona wyróżniały nagrobki w formie kamiennych obelisków. Nekropolię zlikwidowano w 1947 roku, a część nagrobków przeniesiono do lapidarium przy kościele świętego Krzyża. Miejsce to stało się jedną z atrakcji turystycznych miasta. Niedawno mury lapidarium przeszły kompleksową konserwację.

Dwuczęściowy park Jonstona w Lesznie na 5 hektarach

Park Jonstona składa się z dwóch części, a rozdzielony został Alejami Jana Pawła II.
Park jako całość zajmuje obszar blisko pięciu hektarów zarządzany przez Miejski Zakład Zieleni w Lesznie.

Część parkowego zadrzewienia pozostała po dawnych cmentarzach, pozostałą posadzono na początku lat 70-tych. Najcenniejszym okazem jest ponad 5 metrowa metasekwoja chińska i dwa platany klonolistne. W parku rośnie też siedem dębów szypułkowych z czego trzy posiadają odwód w pierśnicy przekraczający 250 cm. Pozostała roślinność to między innymi wierzby, robinie akacjowe, czy lipy drobnolistne.

Park Jonstona po rewitalizacji

W 2017 roku część parkowa po stronie Westerplatte przeszła rewitalizację. W tym roku zakończono odnawianie części po stronie Szkoły Podstawowej numer 9. W lipcu 2020 roku w czasie odnawiania parkowych alejek obok pomnika Jana Jonstona odkryto płytę nagrobną. . To nagrobek kobiety, prawdopodobnie kalwiński, z tablicą inskrypcyjną z 1637 roku. Prace przerwano i nie zostały zakończone do dziś. Zabytkowa płyta po konserwacji trafić ma do leszczyńskiego lapidarium przy kościele św. Krzyża.

Kim był Jan Jonston - patron parku?

Patron parku urodził się w 1603 roku w Szamotułach. Przez prawie całe życie związany był z Wielkopolską i czuł się Polakiem. Osiadł w Lesznie, gdzie pracował jako nauczyciel prywatny oraz gimnazjalny..Jonston stworzył wybitne dzieła typu encyklopedycznego. Zgłębiał filozofię, teologię oraz nauki przyrodnicze – szczególne zasługi ma w dziedzinie entomologii, botaniki i ornitologii. W roku 1632 uzyskał doktorat z medycyny na uniwersytecie w Lejdzie i potwierdził w tym samym roku w Cambridge. Jonston był pierwszym polskim autorem, którego praca była popularyzowana w Japonii i miała wpływ na kształtowanie się wiedzy o historii naturalnej w tym kraju już w czasach sioguna Yoshimune Tokugawy. Po spaleniu protestanckiego Leszna przez wojska polskie w czasie potopu szwedzkiego opuścił ziemie Rzeczypospolitej i w 1656 przeniósł się do swojego majątku w Składowicach koło Lubina. Tam też zmarł 8 czerwca 1675; jego zwłoki kilka miesięcy później przewieziono do Leszna.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto