Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Podchody dla wszystkich: Faceci do Lasu kontra Leśne Baby [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Dziś tj. 25 lipca 2021 r. w lasach Nadleśnictwa Karczma Borowa odbyły się podchody zorganizowane przez leszczyńską Fundację Cooperacja. Każdy mógł w nich wziąć udział, a głównym celem zabawy było zintegrowanie cudzoziemców mieszkających w naszym mieście z mieszkańcami Leszna.

Zbiórkę zorganizowano na Nowym Świecie po czym drużyny: Faceci do Lasu oraz Leśne Baby rozpoczęły leśne podchody. Zadań do wykonania było kilka.

- Musieliśmy rozwiesić hamak i rozpalić ognisko krzesiwem. Było też zdanie sprawdzające naszą pamięć–** mówi Daniel.

Rywalizacja zakończyła się integracyjnym ogniskiem na Polanie Trzech Dębów. To była doskonała okazja aby osoby uczęszczające na lekcje języka polskiego, które odbywają się w ramach projektu Akcja Integracja, mogły poznać mieszkańców i dowiedzieć się czegoś więcej o polskiej kulturze.

Projekt Akcja Integracja współfinansowany jest ze środków samorządowych województwa wielkopolskiego. I trzeba przyznać, że bezpłatne lekcje języka polskiego cieszą się w Lesznie ogromną popularnością.

- Mamy zdecydowanie więcej chętnych niż miejsc – mówi Monika Pawlak, współzałożycielka Fundacji Coopercja.

Fundacja Cooperacja istnieje na leszczyńskim rynku od dwóch lat. Czym się zajmują? Jak deklarują jej założycielki chcą poszerzać ludzkie horyzonty i znosić granice, zarówno te wewnętrzne jakie każdego z nas ograniczają w podejmowaniu działań jak i geograficzne, przybliżając kulturę krajów świata.
Monika Pawlak i Ewelina Lasota założyły fundację z potrzeby serca.

- Dlaczego Cooperacja? Ponieważ wierzymy, że aby osiągnąć cel i spełniać swoją misję, warto jednoczyć siły. Same możemy osiągnąć wiele, jednak z pomocą innych - jeszcze więcej! Dlatego więc realizując wszelkie projekty podejmujemy współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, artystami, instytucjami kultury, samorządami, a także kooperujemy na płaszczyźnie międzynarodowej z organizacjami o podobnych celach – piszą o sobie założycielki fundacji.

Monika Pawlak jest absolwentką studiów magisterskich na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku socjologia o specjalności gerontologia. Od wielu lat zaangażowana jest w pracę społeczną, głównie na rzecz rozwoju społeczności wiejskich oraz edukacji młodzieży. Z kolei Ewelina Lasota z trzecim sektorem współpracuje od dekady. Doświadczenie zdobywała nie tylko w lokalnych lecz także tureckich organizacjach ekologicznych i młodzieżowych.

- Działając wspólnie w Fundacji Cooperacja chcemy rozszerzyć ofertę kulturalną w regionie poprzez organizację interesujących spotkań, wydarzeń i wizyt studyjnych – docierając głównie tam, gdzie dostęp do kultury jest ograniczony. Chcemy chronić dziedzictwo kulturowe oraz kultywować lokalne tradycje, a także zarażać swoją pasją do podróży, poznawania świata i doświadczania kultur – w tym również od kuchni. Doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku chcemy wykorzystać we wszelkich działaniach integrujących mniejszości narodowe i etniczne ze środowiskiem lokalnym. Chcemy wreszcie wyciągnąć ludzi z czterech ścian na łono natury i wspólnie cieszyć się otaczającym nas światem – piszą założycielki.

Niedzielne spotkanie na Polanie Trzech Dębów było jednym z wielu ich działań. Z zaproszenia na podchody skorzystała przede wszystkim społeczność ukraińska.

- Sama akcja Faceci do Lasu ma już dwuletnią tradycję. Na rynku jest wiele ofert dla kobiet, dzieci czy seniorów, a niewiele propozycji dla mężczyzn. Wyszłyśmy z założenia, że im też się należy chwila wytchnienia i okazało się, że jeśli dla się panom ciekawą propozycję chętnie z niej skorzystają. Dziś akcję Faceci do Lasu połączyłyśmy z leśnymi podchodami – tłumaczy Monika Pawlak.

Fundacja ma ciekawe plany, ale z uwagi na młody staż nie jest łatwo pozyskać środki. Tymczasem marzą o stworzeniu w Lesznie centrum, przestrzeni dla cudzoziemców, gdzie będą mogli spotkać się i wspólnie np. pomodlić.

- Kiedy studiowałam w Indonezji urządzono mi pokój do modlitwy. Z ogromnym szacunkiem muzułmanie podeszli do religii i kultury innej niż własna. Stąd pomysł, aby stworzyć taką przestrzeń w Lesznie dla obywateli innych krajów. Jest u nas wielu Ukraińców, ale przybywa też Gruzinów. Liczymy, że pomysł uda się wdrożyć w życie dzięki funduszom norweskim, o które niebawem rozpoczniemy starania – deklaruje M. Pawlak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto