Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. "Poznaj się na mieście" - jakie atrakcje kryje starówka? [ZDJĘCIA]

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
leszno.pl / Rewitalizacja Leszna
Na leszczyńskiej starówce trwa akcja pod hasłem "Poznaj się na mieście". To kolejny cykl po przedsięwzięciu "Zaprezentuj się na mieście", który miał zachęcić mieszkańców do kupowania świątecznych upominków na starówce. Teraz chodzi o to, by przekonać mieszkańców, że stare miasto potrafi zaskoczyć.

Kampania "Poznaj się na mieście" realizowana jest wspólnie z przedsiębiorcami i twórcami z centrum miasta. Nie tylko w Lesznie, w ostatnich latach handel przeniósł się głównie do galerii. Nie oznacza tego, że na starym mieście w ogóle nie ma punktów handlowych czy usługowych. Ponadto teraz, gdy sklepy w galeriach handlowych pozostają zamknięte, te na starówce mogą bez przeszkód funkcjonować. I wiele z nich jest otwartych.

W ramach akcji "Poznaj się na mieście" na facebookowym profilu poświęconym rewitalizacji Leszna, jak również w specjalnej zakładce na miejskiej stronie internetowej promowane są kolejne miejsce, ulice znajdujące się na leszczyńskiej starówce. Można tam znaleźć sporo informacji na temat obecnie działających w tych miejscach punktów handlowo-usługowych, ale nie brakuje również ciekawostek dotyczących detali architektonicznych czy tego, co znajdowało się tu przed laty.

- Ulica Wróblewskiego nazywała się niegdyś ulicą św. Mikołaja. Prowadziła od Rynku do ulicy Królowej Jadwigi, przy której w okresie międzywojennym mieściły bardzo znane w Lesznie budynki – stajnie 17 Pułku Ułanów, firma Kanold oraz Kasyno dla oficerów Leszczyńskiego Garnizonu. Natomiast w budynku nr 24 swoją siedzibę miała powstała w 1889 roku Komunalna Kasa Oszczędności Powiatu Leszczyńskiego - to jedna z ciekawostek poświęconych obecnej ulicy Wróblewskiego, którą można znaleźć w materiałach w ramach wspomnianej akcji.

Ciekawych rzeczy można też dowiedzieć się na temat ul. Leszczyńskich.

- To miejsce, gdzie w kamienicy nr 29 mieściło się kino Apollo, a na narożniku Leszczyńskich i Szkolnej Hotel i Restauracja Conrad. Nieco dalej w domu nr 38 mieściła się destylarnia i fabryka wódek deserowych braci Góreckich. Kamienica była także siedzibą założonego w 1911 roku Banku Ludowego w Lesznie - czytamy we wspomnianych materiałach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto