Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Rewitalizacja miejskiej starówki. Zegarmistrz po metamorfozie [ZDJĘCIA]

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Drugi projekt w ramach programu miejskiego pod nazwą , PRZEMIANA weWNĘTRZna" został dziś publicznie zaprezentowany. Rewitalizację przy udziale finansowym miasta przeszedł zakład zegarmistrzowski przy ulicy Wolności. Odnowiono witrynę, rolety, podłogę i meble. Kolejna odsłona projektu już w tym roku.

"PRZEMIANA weWNĘTRZna" - to program miejski, który ma odświeżyć leszczyńską starówkę z której sukcesywnie znikają usługi i handel.

Leszczyńska starówka ,,straszy'' pustymi lokalami. Centrum Leszna zamiera?

Pierwszym sklepem objętym programem był punkt z odzieżą skórzaną na Leszczyńskich. Zakład zegarmistrzowski przy Wolności.

- Nasz program zakłada pomoc finansową w odnowieniu miejsca działalności, ale też sposobu myślenia o biznesie na starówce. Zainteresowani składają wniosek wraz z opisem działalności, planów i strategii na kilka lat w przód i komisja analizuje złożone wnioski. Wybiera dwa najbardziej trafne pomysły i do danego punktu handlowego lub rzemieślnika wchodzi firma budowlana pracująca pod okiem współpracującej z nami pani architekt. Oferujemy też szkolenie z nowoczesnych form prezentacji – mówi Michał Werwiński z wydziału promocji Urzędu Miasta Leszna.

Rewitalizacja u zegarmistrza w Lesznie

Leszno. Rewitalizacja miejskiej starówki. Zegarmistrz po met...

W zakładzie zegarmistrzowskim przy Wolności odnowione zostały meble i stuletnią sosnową podłogę. Rewitalizację przeszła też stylowa witryna z drewna, rolety i drzwi wejściowe. Miejsce zostało też nieco inaczej zaaranżowane. Remont przyniósł też niespodziankę. - Nie miał być to nowoczesny butik, bo to miejsce ma swoją historię i udało się. Klienci są zachwyceni – przyznaje Łukasz Woziński z zakładu zegarmistrzowskiego.

W jego trakcie natrafiono na dokumenty sprzed 60 lat.

- Okazało się, że jednym z uczniów w tym zakładzie był Henryk Żyto, późniejszy mistrz Polski na żużlu i zawodnik Unii Leszno i Wybrzeża Gdańsk. Sama działalność zakładu datowana jest na 1947 rok pod adresem Wolności 27, a potem przeniósł się w 1960 roku przeniósł się kawałek dalej pod numer 31 i jest tu do dziś. Ja pracuję tu od 1970 i zakład wizualnie zachował swój charakter do dziś. Jest teraz pięknie i liczę, że ludzie muszą wrócić tu, na stare miasto – wspomina prowadzący zakład Andrzej Woziński.

O taką pomoc mogą starać się wszyscy przedsiębiorcy z rejonu starówki objętej rewitalizacją. Wkład finansowy miasta dla każdego z beneficjentów wynosi 10 tysięcy złotych przy założeniu, że uczestnik sam wyłoży minimum tysiąc złotych jako udział własny.

W 2019 roku o taką finansową pomoc do miasta wnioskowało 11 punktów handlowych i usługowych w mieście. Tegoroczne nabory ruszą w marcu.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto