Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Rozebranie Pomnika Wdzięczności spotkało się z niezadowoleniem MSZ Rosji. Wracamy do sprawy, która budziła kontrowersje [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
LESZNO. Rozebranie Pomnika Wdzięczności spotkało się  z niezadowoleniem MSZ Rosji. Wracamy do sprawy, która budziła kontrowersje
LESZNO. Rozebranie Pomnika Wdzięczności spotkało się z niezadowoleniem MSZ Rosji. Wracamy do sprawy, która budziła kontrowersje Michał Wiśniewski
Pomnik Wdzięczności w Lesznie został rozebrany na początku 2020 roku. Wracamy do tematu, bo przy okazji sprawy zniszczenia w Rawiczu pomnika upamiętniającego żołnierzy radzieckich i reakcji na ten fakt Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, okazało się, że także zniknięcie z krajobrazu Leszna Pomnika Wdzięczności, nie uszło uwadze rosyjskiego ministerstwa.

Pomnik Wdzięczności w Lesznie - temat jego rozebrania wywoływał kontrowersje

Pomnik Wdzięczności w Lesznie stał u zbiegu ulicy Lipowej i Starozamkowej. Schowany w cieniu drzew i krzewów dla wielu był prawie niezauważalny. Dyskusja w jego sprawie w Radzie Miejskiej Leszna toczyła się jednak przez dłuższy czas. Ostatecznie radni nie przyjęli uchwały o rozebraniu pomnika, bo głosy w tej sprawie rozłożyły się po równo. Dziewięcioro radnych było za usunięciem monumentu przy Lipowej i tylu samo głosowało przeciw.

Temat rozebrania Pomnika Wdzięczności w Lesznie wywoływał swego czasu spore kontrowersje. Grupa leszczynian z posłem Wiesławem Szczepańskim na czele opowiadała się przeciwko jakimkolwiek ruchom w tej sprawie. Inni proponowali przenieść monument w inne miejsce, na przykład na cmentarz komunalny. Jeszcze inni uważali, że powinien on zniknąć z Leszna, bo wyraża przecież uznanie dla żołnierzy Armii Czerwonej.

Miejsce po Pomniku Wdzięczności w Lesznie do dziś nie zostało przeznaczone na inny cel

Ostatecznie decyzję w tej sprawie podjął wojewoda wielkopolski. Pomnik Wdzięczności został rozebrany w lutym 2020 roku. Tablice memoratywne, czyli te z inskrypcjami zabezpieczyli pracownicy poznańskiego IPN, reszta trafiła do Miejskiego Zakładu Zieleni w Lesznie. Do dziś w tym miejscu stoi grodzenie, które otaczało pomnik, a skwer nie został przeznaczony na inny cel, choć takie były plany.

Historię Pomnika Wdzięczności w Lesznie przypominamy w kontekście innego wydarzenia związanego z monumentem upamiętniającym żołnierzy radzieckich. W Rawiczu taki pomnik został zniszczony przez wandali, a władze miasta długo nie mogły zdobyć się na usunięcie szpecących go napisów. Aż w sprawie zabrała głos rzecznik prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

Rzecznik rosyjskiego MSZ o rozbiórce Pomnika Wdzięczności w Lesznie

Maria Zakharova na stronie internetowej rosyjskiego MSZ skrytykowała władze Rawicza za brak reakcji. Przy okazji wyszło na jaw, że wcześniej wypowiedziała się w sprawie rozebrania Pomnika Wdzięczności w Lesznie. Słowa dotyczące leszczyńskiego monumentu padły podczas konferencji prasowej, której zapis znajduje się na stronie rosyjskiego MSZ.

- Polska popełniła kolejny akt wandalizmu państwowego, mający na celu zniszczenie sowieckiej spuścizny pamięci w tym kraju. 7 lutego władze Leszna w województwie wielkopolskim rozpoczęły rozbiórkę pomnika wzniesionego w 1946 r. ku czci żołnierzy radzieckich poległych podczas wyzwalania miasta. Ponownie, przymykając oczy na międzynarodowe zobowiązania wynikające z rosyjsko-polskich traktatów i porozumień, Polska kontynuuje haniebną wojnę z sowieckimi pomnikami, gorliwie powiększając i tak już ogromne szkody wyrządzone stosunkom rosyjsko-polskim - napisała Maria Zakharova.

Częste wypowiedzi Marii Zakharovej na temat pomników Armii Czerwonej w Polsce

Rzeczniczka MSZ Rosji wielokrotnie wypowiadała się na temat usuwania pomników Armii Czerwonej w różnych polskich miastach, zawsze krytycznie. W sprawie leszczyńskiego monumentu dodała jeszcze: - Polskie władze, dążąc do populistycznych celów, wykroczyły poza granice cywilizowanych zachowań, starając się na nowo zinterpretować wydarzenia II wojny światowej i zamazać strony opisujące decydującą rolę Armii Czerwonej w ratowaniu Polski przed hitlerowskimi najeźdźcami cynicznie obrażając pamięć o 600 tys. żołnierzy sowieckich, którzy zginęli podczas wyzwalania tego kraju.

Służby wojewody wielkopolskiego nie komentują wypowiedzi rzeczniczki MSZ Rosji w sprawie rozebrania Pomnika Wdzięczności w Lesznie, potwierdzają jedynie, że faktycznie decyzja w tej sprawie została przez wojewodę podjęta. - Wojewoda Wielkopolski nałożył na Miasto Leszno obowiązek usunięcia pomnika wdzięczności Armii Czerwonej usytuowanego przy zbiegu ulic Starozamkowej oraz Lipowej w Lesznie oraz wyznaczył termin realizacji powyższego obowiązku – 60 dni od dnia uprawomocnienia się niniejszej decyzji. Od decyzji nie wniesiono odwołania - wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto