Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Różne oblicza pedagogiki. Absolwenci pracują nie tylko w szkole [ZDJĘCIA]

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Instytut Pedagogiczny PWSZ w Lesznie
Niegdyś słowo „pedagog” kojarzyło się jednoznacznie z placówkami edukacyjnymi. Absolwenci tego kierunku studiów najczęściej znajdowali zatrudnienie w przedszkolu czy szkole. Dziś grunt to specjalizacja. Dzięki niej pedagodzy mogą pracować w szkole, ale także zostać ekspertami w dziedzinie terapii pedagogicznej czy nawet resocjalizacji.

Potwierdzają to losy absolwentów pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie. Niektórzy wybrali studia pedagogiczne z myślą o pracy z dziećmi i młodzieżą, na etapie przedszkolnej czy szkolnej edukacji. Innych skusiła możliwość specjalizowania się w pozaedukacyjnych dziedzinach.

- Początkowo miałem plany, by iść na medycynę, ale nie dostałem się na te studia. Byłem zawiedziony, nawet łza się w oku zakręciła. Stwierdziłem, że - aby nie tracić roku - rozpocznę studia pedagogiczne. Wtedy nie sądziłem, iż pedagogika w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie rozpocznie zawodową przygodę mojego życia – to słowa tylko jednego z absolwentów, Łukasza Maćkowiaka, który dziś kieruje pracami leszczyńskiej filii Wielkopolskiego Ośrodka Adopcyjnego, a niedawno w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego został uhonorowany tytułem Osobowość Roku w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”.

Pan Łukasz postawił na pracę z rodziną adopcyjną i ani przez moment nie żałował swojej decyzji. Podobnie jak Marzena Majer, również absolwentka leszczyńskiej pedagogiki.

- Pojechałam z dziećmi na kolonie, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że chcę pracować z dziećmi – dodaje Marzena Majer. - W każdej pracy są trudniejsze i łatwiejsze momenty. W ostatnich miesiącach musieliśmy się zmierzyć m.in. z nie lada wyzwaniem związanym z edukacją zdalną. Zdecydowanie wolę bezpośredni kontakt z dziećmi, ale i zdalnie daliśmy radę.

Z kolei Justynę Kieliś-Talagę pedagogika pochłonęła na tyle, że dziś pracuje w gronie wykładowców Instytutu Pedagogicznego leszczyńskiego PWSZ, planuje zdobyć stopień naukowy doktora tej dyscypliny. Pracuje też z dziećmi w Arenie Kreatywnej Edukacji w Lesznie.

Gdzie mogą pracować pedagodzy? Jak pokazują losy absolwentów, wszystko zależy od tego, w czym się specjalizują. Dziś wiadomo bowiem, że – w przypadku chyba większości branż zawodowych – ważna jest wiedza ogólna, ale także to, by stać się ekspertem w wybranej dziedzinie. Specjaliści są w cenie. Do tego wiedza i wykształcenie ogólne dają większe możliwości w momencie, gdy w wymarzonej dziedzinie trudno będzie znaleźć w danej chwili zatrudnienie i zajdzie konieczność tzw. przekwalifikowania się.

Wielu pedagogów zasila szeregi kadry nauczycielskiej w przedszkolach oraz szkołach. W ramach studiów sporo czasu spędzają na praktykach, dzięki czemu mogą przekonać się, czy jest to praca, którą chcieliby wypełnić swoje życie zawodowe. Praktyki pozwalają na zdobycie doświadczenia, jak również zgromadzenie pokaźnych zasobów materiałów edukacyjnych, które później mogą okazać się niezwykle przydatne w codziennej pracy. Pokazał to chociażby ostatni rok szkolny, kiedy z dnia na dzień edukacja przybrała formę zdalną i trzeba było uczniom wysyłać rozmaite materiały. W takich momentach baza własnych pomocy dydaktycznych jest czymś na wagę złota.

Studia pedagogiczne kształcą obecnie nie tylko kadrę dydaktyczną. Leszczyński PWSZ wśród propozycji ma pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną - studia jednolite magisterskie oraz pedagogikę - studia II stopnia (tu dwie ścieżki dyplomowania: pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą i terapię pedagogiczną oraz pedagogikę resocjalizacyjną z kryminalistyką). Wszystkie studia są bezpłatne. Zajęcia na tych na poziomie drugiego stopnia zorganizowane są w taki sposób, że z powodzeniem można łączyć je z pracą zawodową czy opieką nad dziećmi.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie oferuje studia na różnych kierunkach. Propozycji jest mnóstwo, z roku na rok pojawiają się nowe. Warto więc na bieżąco śledzić stronę internetową uczelni. Rejestracja elektroniczna kandydatów w II turze naboru trwa do 17 września. Szczegóły dotyczące terminów i zasad rekrutacji na studia można znaleźć na stronie internetowej pwsz.edu.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto