Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak, autorką "Sagi niewoli" w Bibliotece Ratuszowej. Było o historii, obyczajach i gwarze [ZDJĘCIA

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
LESZNO. Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak, autorką "Sagi niewoli" w Bibliotece Ratuszowej. Było o historii, obyczajach i gwarze
LESZNO. Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak, autorką "Sagi niewoli" w Bibliotece Ratuszowej. Było o historii, obyczajach i gwarze Anna Szklarska-Meller
Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak, autorką "Sagi niewoli" w Bibliotece Ratuszowej w Lesznie było kolejnym przystankiem na trasie promującej powieść. Warto przy tym dodać, że w Lesznie mieszka część potomków głównych bohaterów książki, niektórzy wzięli udział w spotkaniu.

Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak, autorką "Sagi niewoli" w Bibliotece Ratuszowej w Lesznie

Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak odbyło się w Bibliotece Ratuszowej w Lesznie 29 listopada 2021 roku. Kiedy nad leszczyńskim Rynkiem wirowały płatki śniegu, w ratuszu przy herbacie i kawie rozmawiano o wielkopolskiej gwarze, historii i obyczajach. "Saga niewoli" to bowiem nie tylko historia rodziny z pobliskiego Radomicka, ale również opowieść o życiu w Wielkopolsce na przełomie XIX i XX wieku.

ZOBACZ TEŻ:

Aldona Wleklak w powieści opisała historię związku Anny i Jakuba Markiewiczów, swoich pradziadków. Pokochali się i pobrali wbrew wszystkim, bo on był biednym polskim chłopem, a ona Niemką z zamożnego domu. - Mimo że Polacy i Niemcy żyli w tamtym czasie obok siebie, często sobie pomagali i utrzymywali kontakty towarzyskie, to pewnych granic nie można było przekraczać. Anna i Jakub to zrobili - mówiła Aldona Wleklak w Bibliotece Ratuszowej.

Powstaje drugi tom "Sagi niewoli", w planach jest jeszcze trzeci

Podczas spotkania autorskiego w Lesznie Aldona Wleklak zdradziła, że już powstaje drugi tom powieści, który obejmować będzie czasy I wojny światowej, powstania wielkopolskiego oraz dwudziestolecia międzywojennego. Światło dzienne ujrzeć ma latem przyszłego roku. Autorka myśli także o trzecim tomie "Sagi niewoli", który zakończy się na roku 1960.

- Nie zdradzę, dlaczego akurat rok 1960. Dodam tylko, że założyłam, iż nie będę pisać o osobach współcześnie żyjących. Łatwiej pisać o tych, którzy odeszli - dodaje Aldona Wleklak. Autorka "Sagi niewoli" - z wykształcenia historyk, potem dziennikarka, a obecnie właścicielka agencji PR-owskiej - materiałów do książki szukała nie tylko w rodzinnych opowieściach, czerpała także z gazet ukazujących się w Wielkopolsce na przełomie stuleci, z dzieł Oskara Kolberga oraz prac historyków.

"Saga niewoli" po niemiecku, a być może także serialowy scenariusz

Podczas spotkania z Bibliotece Ratuszowej fragmenty powieści czytała Agnieszka Gołaszewska, aktorka Teatru Miejskiego w Lesznie. Specjalnie na tę okazję Aldona Wleklak wybrała epizody, których akcja rozgrywała się w Lesznie. Jednym z nich był fragment dotyczący autentycznego, dramatycznego wydarzenia, do jakiego doszło na jednej z leszczyńskich ulic.

Aldona Wleklak podczas spotkania w Bibliotece Ratuszowej zdradziła, że być może "Saga niewoli" zostanie przetłumaczona na język niemiecki. Wcześniej, w trakcie spotkania w Śmiglu, autorka przyznała, że jest szansa na stworzenie na podstawie powieści serialowego scenariusza. Czy powstanie serial o losach wielkopolskiej rodziny, podobnie jak miało to miejsce w przypadku "Stulecia Winnych" Ałbeny Grabowskiej? Zobaczymy. Warto dodać, że prywatnie obie panie się znają. Ałbena Grabowska doradzała nawet Aldonie Wleklak podczas pisania książki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto