Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Tak bedzie wyglądała pomoc dla drużyn piłkarskich

Andrzej Bartkowiak
Andrzej Bartkowiak
Andrzej Bartkowiak
Polski Związek Piłki Nożnej wprowadza pakiet pomocowy dla polskiej piłki nożnej. Co otrzymają zespoły z niższych klas rozgrywkowych? Plan siedmiu punktów ma na celu ułatwić klubom funkcjonowanie. Czy aby na pewno?

Przyjrzyjmy się projektowi, który został ustalony podczas wideokonferencji prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka, Sekretarza Generalnego PZPN, Macieja Sawickiego i Członków Zarządu, w tym prezesa Wielkopolskiego ZPN – Pawła Wojtali. Łączna wartość pakietu to, jak można przeczytać - 116 mln złotych.
Spośród podjętych działań najistotniejsza dla klubów niższych lig jest decyzja o zwolnieniu z opłat za uczestnictwo w rozgrywkach 2020/2021. Start w rywalizacji od III ligi do klasy C nie będzie się wiązał z kosztami dotychczas funkcjonującymi w formie opłaty ryczałtowej – możemy przeczytać między innymi na stronie Wielkopolskiego ZPN.
Nas interesuje punkt szósty pakietu pomocowego PZPN, dotyczącego zespołów naszego regionu. Co w nim możemy przeczytać?

Zawieszenie opłat w rozgrywkach seniorskich od III ligi do C klasy

„PZPN zawiesi na jeden sezon opłaty ryczałtowe za udział w rozgrywkach seniorskich od III ligi do C klasy w sezonie 2020/2021.
Łączny koszt:
– 6.200.000 zł: dofinansowanie WZPN w związku z przejściem na opłaty ryczałtowe;
– 2.500.000 zł: pokrycie przez PZPN opłat ryczałtowych na sezon.
Kwoty przekazane przez PZPN na pokrycie opłat ryczałtowych, Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej przeznaczą na zakup sprzętu sportowego, dedykowanego dla drużyn młodzieżowych uczestniczących w oficjalnych rozgrywkach prowadzonych przez dany WZPN”

Piłka juniorska

„PZPN utrzyma wprowadzone w 2018 roku całkowite zwolnienie klubów z obowiązku ponoszenia opłat związanych z uczestnictwem w rozgrywkach juniorskich (zgodnie z Uchwałą nr IV/79 z 19 kwietnia 2018 roku Zarządu PZPN).

Nagrody w Totolotek Pucharze Polski

PZPN zwiększy, na każdym etapie o ponad 50 %, wysokość nagród finansowych dla klubów uczestniczących w Pucharze Polski na szczeblu centralnym.
Od sezonu 2020/2021 w rozgrywkach Totolotek Pucharu Polski od 1/32 finału na boisku będzie musiało występować dwóch zawodników młodzieżowców, tj. 22 lata i młodsi (rocznik 1999 i młodsi).

Czy ten pakiet pomocowy, to rzeczywiście ratowanie polskiej piłki nożnej w dobie kryzysu? Mamy wrażenie, że pomoc tak naprawdę dotyczy wielkich polskich „firm”. Kluby ekstraklasy na nowy sezon mają otrzymać łącznie 30 milionów złotych. I ligi – 10 mln, II ligi – 6 milionów, III ligi – 4 miliony złotych.

Duża część piłki młodzieżowej, od której wszystko tak naprawdę się rozpoczyna nie została w tym pakiecie pomocowym uwzględniona. To wszystko wygląda na zagrywkę, bo nie uwzględniono choćby szkółek młodzieżowych, których jest całe mnóstwo. Kwota 116 milionów podana przez PZPN, to tak naprawdę duża część tego, co związek ponosi co roku. Czy tak ma wyglądać PZPN-owska tarcza antykryzysowa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto