Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Takich warsztatów w Teatrze Miejskim w Lesznie dotąd nie było. Widzowie wcielili się w aktorów i reżyserów [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Teatr Miejski w Lesznie
Teatr Miejski w Lesznie wyszedł w tym roku z fantastyczną propozycją do widzów. Tym razem to widzowie, miłośnicy teatru, mogli poczuć się aktorami i reżyserami. W ostatnich miesiącach, mimo trudności i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa udało się przeprowadzić szereg działań edukacyjno – warsztatowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystkie spotkania były bezpłatne, a uczestnicy świetnie się bawili.

Na bogatej liście przedsięwzięć znalazły się m.in. warsztaty teatrologiczne dla nauczycieli. Zajęcia, oprócz części teoretycznej miały także wymiar praktyczny, a jedną z poruszanych kwestii były sposoby na kreatywne wykorzystanie sztuki teatru w procesie nauczania. Spotkania dla nauczycieli poprowadził krytyk teatralny Tomasz Domagała.

Teatr Miejski w Lesznie zadbał też o najmłodszych, dla których zorganizował warsztaty teatralne. Uczniowie szkół podstawowych pod czujnym okiem aktora Marka Prałata pracowali nad ruchem, swobodą zachowania się na scenie, sposobami pamięciowego opanowania materiału, dykcją i recytacją tekstu. Wszystko poprzedzone było profesjonalnym castingiem, więc emocji nie zabrakło.

Osobne zajęcia, dla nieco starszej młodzieży i dorosłych przeprowadzono z czytania dramatów. Zadaniem uczestników była interpretacja tekstu literackiego i prezentacja na scenie. Za przygotowanie spotkań pod kątem merytorycznym odpowiedzialni byli reżyserzy.
Jak im wyszło? Zobaczcie

Reżyserowane czytania dramatów z udziałem aktorów-amatorów
TUTAJ ODSŁONA 1

Reżyserowane czytania dramatu z udziałem aktorów-amatorów
TUTAJ ODSŁONA2

Świetnym przedsięwzięciem był także „Teatr wyobraźni” czyli warsztaty dla młodzieży szkół średnich, polegające na udramatyzowanym czytaniu krótkich tekstów, odsłaniające kulisy teatru, pokazujące jego „teatralność” i mechanizmy współtworzące język sceny. Każdy z uczestników mógł wcielić się w rolę nie tylko aktora, ale także reżysera. Zajęcia poprowadził dr Tomasz Man, reżyser, dramatopisarz i nauczyciel akademicki.
-

Uważam, że takie zajęcia są bardzo potrzebne, ale powinny się odbywać z udziałem publiczności. Takie były wcześniej plany, ale uniemożliwiła to zaraza. A szkoda, bo ich zasięg mógłby być większy. Jednak te sympatyczne głosy jakie otrzymujemy jako echo naszej pracy pokazują, że zajęcie się edukacją teatralną było dobrym pomysłem – mówi Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Miejskiego w Lesznie.

I zapowiada, że zrobi wszystko, by kontynuować tę pracę. Oczywiście wszystko zależy od finansów. Zamknięte z końcem tego roku projekty dofinansowane były ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Edukacja kulturalna" realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

- Złożyliśmy już nowe projekty do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i liczymy, że podobnie jak w tym roku, również w przyszłym dostaniemy fundusze na tego typu działania – dodaje dyrektor.

Mimo zarazy teatr za kulisami pracuje pełną parą. W sylwestra planowana była premiera sztuki „Mayday Mayday!!”. Niestety, z powodu pandemii trzeba będzie jeszcze na nią poczekać.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto