Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Tym razem konferencję zwołał wojewoda wielkopolski. Jaki był powód? [ZDJĘCIA]

Natalia Kurpisz
Natalia Kurpisz
W środę, 8 lipca 2020 roku w Lesznie na konferencji prasowej pojawił się Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski. Głównym tematem była druga tura "Bitwy o wozy". To jednak nie wszystkie poruszane kwestie.

Środki na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z 49 byłych województw.

- Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wozy strażackie. Po pierwszej turze 16 wójtów i burmistrzów z całej Polski otrzymało z rąk ministra Mariusza Kamińskiego promesy na zakup pojazdów w ramach pierwszej edycji "Bitwy o wozy". W Wielkopolsce wóz otrzymała gmina Suchy Las - mówił Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Teraz do wygrania będzie 49 pojazdów. O nowe pojazdy nie będą się jednak mogły ubiegać te samorządy, które otrzymały wozy w ramach pierwszej edycji akcji.

Podczas konferencji został również poruszony temat epidemii koronawirusa.

- Ta część Wielkopolski na szczęście nie odczuła skutków koronawirusa tak dotkliwie, jak powiaty z południa Wielkopolski, jak m.in. powiat krotoszyński czy kaliski. W naszym województwie funkcjonuje szpital dedykowany koronawirusowi tj. Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu, który dysponuje ponad czterystoma łóżkami. W obiekcie tym nigdy nie było obłożenia powyżej 40 procent, a w ostatnich miesiącach wynosiło kilkanaście procent. Ponadto dla Wielkopolski funkcjonuje izolatorium, ponieważ większość osób zakażonych na Covid-19 ma dość łagodne objawy, stąd ta największa część przebywa w izolacji domowej. Z kolei te osoby, które nie mogą z jakichś powodów przebywać w izolacji domowej, są kierowane do izolatorium, a osoby z objawami ciężkimi kierowane są do szpitala. Chcę też zdementować plotkę na temat tego, że izolatorium działać ma jedynie do końca sierpnia, a po tym czasie będzie wyremontowane i zagospodarowane na hotel pięciogwiazdkowy. Izolatorium będzie istniało w naszym województwie tak długo, jak będzie taka potrzeba. Oczywiście w planach jest to, aby hotel Ikar, który obecnie pełni funkcje izolatorium, został wyremontowany i miał podwyższenie kategorii hotelowej. Do momentu, kiedy będzie potrzeba funkcjonowania izolatorium na terenie Wielkopolski będzie ono działało - tłumaczył Łukasz Mikołajczyk.

Następnie wojewoda poinformował, że blisko 90 milionów złotych, to szacowana kwota, jaką Wielkopolski Odział NFZ, przekaże za pierwsze pół roku na finansowanie świadczeń związanych z leczeniem i zapobieganiem Covid 19. Na konta wielkopolskich podmiotów trafiło do tej pory 60 milionów złotych. Pozostałe kwoty są w trakcie rozliczeń.

Warto również podkreślić, że Wielkopolska jest na pierwszym miejscu pod względem liczby wykonywanych badań drive thru. Natomiast jeśli chodzi o liczbę wykonanych testów i wymazów, to Wielkopolska jest na drugim miejscu.

Ostatnim tematem był rządowy fundusz inwestycji lokalnych. Z tego programu gminy i powiaty mogą otrzymać od 500 tys. zł do 93 milionów złotych.

- Leszno otrzyma niespełna 10 milionów złotych, To są środki, które przeznaczone mają być na inwestycje tj. wodociągi, kanalizacje, drogi czy też żłobki, przedszkola - inwestycje, które mają służyć mieszkańcom - dodał Łukasz Mikołajczyk.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto