Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Uczcili krwawą potyczkę na leszczyńskim dworcu [ZDJĘCIA]

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Stanęli w obronie kobiety i przypłacili to życiem – dziś mija kolejna rocznica potyczki na dworcu kolejowym w Lesznie. 73 lata temu polscy żołnierze wyciągnęli broń przeciwko sowietom. Zabili trzech mundurowych, ale sami stracili życie wyrokiem sądu.

Dramatyczne wydarzenia na dworcu w Lesznie miały miejsce w nocy z 27 na 28 maja. Wtedy na stację wjechał pociąg z Poznania. Obsługa stacji dostała sygnał od konduktora, że w składzie jedzie grupa radzieckich żołnierzy wraz z Polką. Kobieta miała zwierzyć się jednemu z pasażerów, że została uprowadzona. Żołnierze, wysiedloną wcześniej Zofię Rojuk, mieli ją ,,kupić'' od męża za butelkę wódki wraz z dzieckiem, które zostawili na dworcu.

W Lesznie na radzieckich żołnierzy czekał milicjant. Kapral Zygmunt Handke nie dał rady powstrzymać żołnierzy radzieckich, którzy zagrozili mu bronią. Wezwał jednak wojskowy pluton z Leszna. Przeciwlotnicy pojawili się na dworcu istanęli w obronie Polki. Doszło do strzelaniny. Zginęło trzech Rosjan.

Polscy żołnierze stanęli przed ówczesnym sądem. Proces miał charakter pokazowy. Odbył się niecałe dwa tygodnie od strzelaniny – 7 czerwca 1947 roku.

Wyroki śmierci usłyszeli : podporucznik Jerzy Przerwa oraz trzej żołnierze z jego plutonu: kanonier Władysław Łabuza, kapral Wiesław Warwasiński i kanonier Stanisław Stachura.

Kanonier Tadeusz Nowicki z oddziału wojska i milicjant Zygmunt Handke otrzymali wyroki 10 lat więzienia. Feliksa Lisa, który powiadomił kolejarzy i pośrednio doprowadził do strzelaniny, skazano na 12 lat więzienia. W odrębnym procesie na kary więzienia skazano również interweniujących funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei: Ignacego Dworaka i Stanisława Bresińskiego.

Na dworcu w Lesznie 17 września 2014 po prawej stronie od głównego wejścia zamontowana została tablica upamiętniająca pięciu Polaków skazanych przez stalinowski sąd za udział w potyczce z żołnierzami Armii Czerwonej w 1947 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto