Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. W wilkowickiej pastorówce powstaje wyjątkowa szkoła dla dzieci w spektrum autyzmu i nie tylko [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
archiwum M. Drewniak
„Czy wyobrażasz sobie szkołę bez dzwonków, oceniania,  zadań domowych, rywalizacji, przymusu i strachu? Szkołę, w której każde dziecko może być sobą, a od dorosłych otrzymuje zrozumienie i akceptację?  Szkołę, gdzie dzieci są szczęśliwe i uśmiechnięte?”. Tymi słowami Fundacja  Żyrafa - Edukacja Ponad Wszystko  zachęca do zapisów do nowej szkoły i zerówki w Wilkowicach.

Szkoła powstaje w pięknym miejscu. Mieścić się będzie w tzw. pastorówce w Wilkowicach, czyli w dawnym pałacyku Stablewskich, zlokalizowanym przy ewangelickim kościele pw. św. Edyty Stein.

Cała historia bierze swój początek w rodzicach dzieci w spektrum autyzmu, którzy spotykali się w ramach grupy wsparcia. Rozmawiali, wymieniali się doświadczeniami. W końcu, mając wiele uwag do nauczania w szkołach publicznych, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć miejsce, do którego dzieci z autyzmem i aspergerem będą uczęszczać z radością. Miejsce, gdzie doceni się ich odmienność, gdzie zainwestuje w mocne strony.

- Zwykłe szkoły nie są przygotowane na dzieci w spektrum autyzmu w normie intelektualnej. Nauczyciele oczekują od nich, że będą się „normalnie” zachowywać. W naszej szkole wierzymy, że każdy z nas jest równy, zgodnie z zasadami porozumienia bez przemocy. Dorośli i dzieci tworzą społeczność, w której każdy głos jest brany pod uwagę – mówi Marta Drewniak, współzałożycielka szkoły, mama 6 - latka z autyzmem i ADHD w spektrum autyzmu.

We wszystkich zmaganiach od samego początku towarzyszy jej Marta Wawrzyniak, mama 10 – latka z aspergerem. Obie panie od początku były zdeterminowane aż marzenia udało im się przekuć w czyn.
W kwietniu br. powołały do życia Fundację Żyrafa. Potem złożyły projekt oświatowy w Centrum PISOP, gdzie zdobyły środki na utworzenie miejsc pracy w nowej szkole.

Chcemy by nasza kadra składała się z nauczycieli z niepełnosprawnością lub mających dzieci w spektrum autyzmu. Tacy ludzie są bardziej empatyczni

– tłumaczy Drewniak.
 
Uczniowie pracować będą w małych grupach  lub samodzielnie, dzięki czemu tempo pracy dostosowane będzie do indywidualnych możliwości każdego dziecka. Uczniowie poznają świat przy użyciu ciekawych pomocy edukacyjnych, robiąc eksperymenty i doświadczenia. Nauka odbywać się będzie metodą projektów, zabaw, gier edukacyjnych, warsztatów, wycieczek.

- Ograniczymy siedzenie w ławkach do minimum, a jednocześnie rozwijać będziemy kreatywność i aktywność dzieci – podkreśla Marta Drewniak.

W szkolnym ogrodzie zamieszka osiłek, gęś i królik, które pomocne będą w terapii.

- Planowane są różnorodne zajęcia wspierające rozwój dzieci m.in. muzykoterapia, ruchowe i ze zwierzętami. Zajęcia będą dla wszystkich uczniów, bo szkoła jest dla wszystkich, nie tylko dla dzieci w spektrum. Ma być miejscem przyjaznym dla każdego było podziału na osoby z orzeczeniem i bez – podkreśla Marta Drewniak.

Podstawą nauki będą sprawdzone metody pedagogiczne Marii Montessori, Janusza Korczaka, Jespera Juula czy Marshalla B. Rosenberga.

- Idea jest taka aby dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm i aspergera uczyły się w naszej szkole za darmo. To oferta dla dzieci realizujących obowiązek szkolny w edukacji domowej. Czesne dla pozostałych uczniów wynosiłoby 400 zł miesięcznie, ale z możliwością zniżki . Czesne ma pokryć wyłącznie koszty stałe. Nie zamierzamy zarabiać na edukacji – dodaje M. Drewniak.

Znacząca część zajęć ma zostać sfinansowana z projektów i programów pomocowych. Założycielki szkoły regularnie takie projekty składają w wielu instytucjach.

Założyły także zbiórkę na portalu zrzutka, która ma wesprzeć szkołę w trakcie remontu i w pierwszych miesiącach funkcjonowania. O szczegółach poczytacie TUTAJ

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto