Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Wieże, wieżyczki i sygnaturki także tworzą krajobraz miasta. Czasem warto chodzić z głową podniesioną do góry [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
LESZNO. Wieże, wieżyczki i sygnaturki także tworzą krajobraz miasta. Czasem warto chodzić z głową podniesioną do góry
LESZNO. Wieże, wieżyczki i sygnaturki także tworzą krajobraz miasta. Czasem warto chodzić z głową podniesioną do góry Anna Szklarska-Meller
Wieże, wieżyczki i sygnaturki w Lesznie - żeby je zobaczyć trzeba przejść przez miasto z głową do góry. Zapewniamy jednak, że warto. Leszczyńskie wieże, choć nie jest ich wiele, to często prawdzie perełki architektury. Zobaczcie sami!

Wieże w Lesznie - najbardziej znana jest ta ratuszowa

Wież w Lesznie nie jest zbyt wiele. Nie należą one także do najwyższych, a już próżno szukać w naszym mieście tak lubianej przez turystów krzywej wieży. Mimo to warto przejść czasem przez Leszno z głową zadarta do góry, bo leszczyńskie wieże, wieżyczki i sygnaturki potrafią zachwycić urodą i ciekawą architekturą.

ZOBACZ TEŻ:

LESZNO. Kapliczki, figury i wizerunki świętych, krzyże - cho...

Myśląc o wieżach w Lesznie mamy przede wszystkim na uwadze wieżę ratusza. Po ostatniej jego renowacji, wieża najbardziej charakterystycznego budynku Leszna prezentuje się bardzo ładnie. Powstała w pierwszej połowie XVIII stulecia, choć historycy spierają się co do daty budowy obecnego leszczyńskiego ratusza.

Wieże leszczyńskich kościołów

Kolejne na liście są wieże kościołów w Lesznie. Bazylika mniejsza pw. św. Mikołaja nie może się pochwalić wysokimi wieżami. Te są za to masywne, a uważny obserwator zauważy, że łączy jest metalowy mostek. Bazylika powstała na początku XVIII wieku zaś same wieże obecny kształt otrzymały po pożarze w 1790 roku.

ZOBACZ TEŻ:

LESZNO. Sienkiewicza, Paderewskiego, 17 Stycznia - to ostatnie w mieście willowe ulice. Prezentują się pięknie

LESZNO. Sienkiewicza, Paderewskiego, 17 Stycznia - to ostatn...

Znacznie bardziej smukłe są wieże pozostałych dwóch kościołów na Starówce w Lesznie. Pierwsza należy do XVII-wiecznego kościoła św. Jana, a kolejna do kościoła św. Krzyża zbudowanego w początkach wieku XVIII. Najmłodsza kościelną wieżą w Lesznie jest dzwonnica kościoła św. Antoniego, który powstał w latach 80-tych ubiegłego stulecia.

Swoje wieżyczki mają też wille i obiekty przemysłowe

Poza tymi najbardziej oczywistymi wieżami mamy jeszcze w Lesznie wieże przy jednym z budynków urzędu miasta przy ul. Wałowej, który niegdyś pełnił funkcje strażnicy. Warto też przyjrzeć się dachom niektórych miejskich kamienic, dawnych zakładów przemysłowych i willi, bo zdobią je ciekawe architektonicznie wieżyczki. To choćby willa przy ul. Przemysłowej oraz Skarbowej oraz na budynku dawnej octowni przy ul. Chrobrego.

LESZNO. Wieże, wieżyczki i sygnaturki także tworzą krajobraz miasta. Czasem warto chodzić z głową podniesioną do góry

LESZNO. Wieże, wieżyczki i sygnaturki także tworzą krajobraz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto