Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno na starych zdjęciach i pełna zwrotów akcji historia znanego fotografa

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Pracownia digitalizacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie
„Tadeusz Semrau, Leszczyńskich 25, tel. 242” – taki napis na pieczątce stawianej na zdjęciach sprzed wielu lat, można odnaleźć w domowych albumach. Semrau pracownię w Lesznie założył w roku 1920 roku na miejscu zakładu fotograficznego Karla Feichtnera. W zakładzie prowadzonym wspólnie z żoną, on fotografował, a ona prowadziła księgowość.

Zakład fotograficzny przy ulicy Leszczyńskich 25

Zdjęcia Tadeusza Semrau zna większość mieszkańców Leszna. Zdarza się, że przeglądając rodzinne albumy zauważamy stempel „Tadeusz Semrau, Leszczyńskich 25, tel. 242”. Ale jego nazwisko nie znalazło się w słowniku biograficznym Leszna.

Tadeusz Semrau nie skupiał się tylko na zdjęciach studyjnych. Przede wszystkim, dzięki jego pracom wiemy, jak wyglądało Leszno w okresie międzywojennym. Fotografował kamienice i kościoły, wnętrza sklepów, spacery leszczyniaków ścieżkami miejskiego zwierzyńca. Dokumentował pogrzeb hrabiego Krzysztofa Mielżyńskiego, dziedzica pałacu w Pawłowicach. Obserwował życie codzienne i uroczystości stacjonujących w Lesznie jednostek wojskowych. Był wszędzie, i wszystko utrwalał - mówi leszczyński fotograf z Miejskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Przewoźny.

Pracownia digitalizacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie

A. Przewoźny przypomina historię sprzed drugiej wojny światowej, gdy w Lesznie gościł prezydent Rzeczypospolitej. Semrau za swoje zdjęcia miasta i okolic, otrzymał z Kancelarii Prezydenta wyrazy podziękowania.

W 1936 roku Semrau wyprowadził się do Przemyśla, a po dwóch latach wyprowadził się do Chorzowa, gdzie kupił zakład fotograficzny przy ulicy Wolności.

Krótko po wybuchu wojny Semrau trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau. Był przekonany, że już stamtąd nie wróci. Zakład w Chorzowie prowadziła jego żona. Dobrze prosperował, głównie dzięki zdjęciom do kennkart. W październiku 1942 roku leszczyńskiego fotografa wypuszczono z obozu. Dopiero po latach okazało się, że uwolnienie zawdzięcza - Karlowi Feichtnerowi, od którego kupił w Lesznie zakład fotograficzny - dodaje Andrzej Przewoźny.

Pracownia digitalizacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie

Niedługo Semrau cieszył się wolnością. Całą rodzinę wysiedlono z Chorzowa do obozu dla Polaków w Boguminie. Tam miał zarządzać zakładem fotograficznym, którego właściciela – niemieckiego oficera – wysłano na front wschodni. Po objęciu zakładu fotograf został aresztowany i trafił do więzienia w Katowicach. Został oskarżony o wyniesienie pieniędzy z zakładu. W więzieniu Semrau spędził blisko rok. Wyszedł na wolność na początku 1944. Prawdopodobnie z niemieckich rąk wykupił go syn Olech, który w czasie wojny pracował w Wiedniu.

Po wojnie, Leszno, Semrau odwiedzał jeszcze kilkakrotnie, między innymi w 1953 roku, gdy sprzedał należącą do niego kamienicę przy ulicy Leszczyńskich. Pieniądze ze sprzedaży podzielił równo między swoje dzieci.

Wszyscy pamiętają go jako wesołego i pogodnego człowieka, wciąż zakochanego w fotografii. W swoim życiu miał również epizod aktorski. W jednym z powojennych filmów zagrał rolę fotografa. Właścicielem zakładu oraz aktywnym fotografikiem był do stycznia 1976. Miał wtedy 81 lat i przeszedł na zasłużoną emeryturę. Zmarł 25 lutego 1976 roku - dodaje Andrzej Przewoźny. - Zakład fotograficzny Tadeusza Semrau prowadziła później jego córka Janina. Po jej śmierci tradycje fotograficzne kontynuowała wnuczka Elżbieta. Działający wciąż pod szyldem Semrau zakład nie prosperował już tak jak kiedyś. Zaczęła się era fotografii cyfrowej. W 2009 roku zakończył swoją działalność.

Leszno na zdjęciach Tadeusza Semrau

Leszno na starych zdjęciach i pełna zwrotów akcji historia z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto