Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych znów chce kształcić kolejarzy

Daniel Andruszkiewicz
Daniel Andruszkiewicz
Wkrótce mury Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie opuści jedenastu przyszłych maszynistów. Placówka nawiązała bowiem współpracę z jedną z kolejowych spółek, która zakwalifikowała uczniów do swojego systemu stypendialnego. Od nowego roku w szkole ruszy także nabór na kierunek, który ma przygotowywać młodzież do pracy w PKP. To próba powrotu do tradycji ,,Kolejówki" oraz odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy. Niestety z powodu niżu demograficznego miasto będzie najprawdopodobniej musiało zlikwidować jedną ze szkół zawodowych oraz jedno z liceów ogólnokształcących.

ZSE-T, czyli dawna ,,Kolejówka", przygotowuje się właśnie do wprowadzenia zmian programowych, które zaczną obowiązywać od nowego roku szkolnego. Jest to spowodowane dużym zainteresowaniem spółek kolejowych, które nie ukrywają zapotrzebowania na wykształconych pracowników. ,,Kolejówka" ma ich kształcić na kierunku technika elektronika, ale podczas standardowych zajęć młodzież będzie zajmowała się naprawą i konserwacją urządzeń, które później znajdzie w wagonach i lokomotywach przewoźników. Dyrekcja kilka miesięcy temu nawiązała współpracę z wielkopolskim oddziałem PKP Cargo, który już zakwalifikował jedenastu uczniów do swojego programu stypendialnego. Przyszli absolwenci mają szansę na znalezienie pracy w zawodzie maszynistów.

- To wielka szansa również dla nas, by powrócić do tradycji. Przed laty kształciliśmy kolejarzy. Rozmawiamy ze spółkami PKP i liczymy, że w najbliższym czasie uda się nawiązać współpracę z kolejnymi przewoźnikami - mówi Janina Piotrowiak, dyrektorka ZSE-T w Lesznie.

Nie tylko w ,,Kolejówce" od września wprowadzone zostaną zmiany edukacyjne. Także Zespół Szkół Ochrony Środowiska zamierza wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu lokalnego rynku pracy. Ruszy tam technikum energii odnawialnej, gdzie młodzież ma zdobywać wiedzę na temat alternatywnych źródeł energii.

Niestety, nie przed wszystkimi szkołami kształtuje się tak świetlana przyszłość. Kilka tygodni temu prezydent Tomasz Malepszy poinformował radnych, że być może konieczna będzie likwidacja jednej z leszczyńskich szkół zawodowych oraz jednego z liceów ogólnokształcących. Wydaje się to dziś przesądzone z uwagi na niż demograficzny.

W szkołach z roku na rok jest mniej dzieci i młodzieży. Już w ubiegłym roku trzeba było likwidować klasy we wszystkich miejskich placówkach ponadgimnazjalnych. W tym roku nabór ma być jeszcze mniejszy, co może spowodować zamykanie kolejnych klas. Urzędnicy uspokajają jednak rodziców i nauczycieli, bo do zapowiadanej likwidacji szkół z pewnością nie dojdzie w tym roku.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto