18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Leszno: Samorząd sprzedał dwie działki w strefie inwestycyjnej

Daniel Andruszkiewicz
Miasto Leszno - wkrótce ruszą dwie duże inwestycje w strefie I.D.E.A.
Miasto Leszno - wkrótce ruszą dwie duże inwestycje w strefie I.D.E.A. fot. Daniel Andruszkiewicz
Miasto Leszno sprzedało dwie działki w strefie inwestycyjnej. Samorząd wzbogacił się na tych transakcjach o dwa miliony złotych. Przedsiębiorstwa zapowiadają wielomilionowe inwestycje i deklarują, że zatrudnienie znajdzie tam na początku kilkadziesiąt osób.

Miasto Leszno: Samorząd sprzedał dwie działki w strefie inwestycyjnej

Miasto Leszno od dawna zabiega o to, by w strefie inwestycyjnej I.D.E.A swoje firmy lokowali przedsiębiorcy z branży tzw. wyższych technologii, a nie zakłady liczące jedynie na tanią siłę roboczą. Przez ostatnie kilka lat starania urzędników nie przynosiły jednak efektów.

W 2011 roku Miasto Leszno zakończyło inwestycje związane z uzbrojeniem strefy. Powstała tam ulica Geodetów, która gwarantuje bezpośredni dojazd do działek od strony drogi krajowej nr 5. Wyremontowano też ulicę Usługową, którą wjeżdża się od strony trasy wojewódzkiej nr 323. To tylko część zakresu robót, który pochłonął wielomilionowe nakłady. Miało to być lekarstwem na fiasko przy szukaniu potencjalnych inwestorów. Władze konsekwentnie wydawały na to pieniądze, przy stałej krytyce części opozycyjnych radnych. Działki przez lata leżały bowiem odłogiem.

– Ta sytuacja wynikała z tego, że strefa nie była do tej pory uzbrojona. Przedsiębiorcy nie chcieli tam inwestować – wyjaśniał prezydent Miasta Leszna Tomasz Malepszy.

Ruszyło się w 2011 roku, kiedy ponad hektar ziemi za blisko milion złotych kupiła w strefie I.D.E.A. firma Ensinger Polska. Niczego jednak tam nie produkuje. Otworzyła magazyny i biura. Kilkanaście firm działa też w Inkubatorze Przedsiębiorczości. Potem znowu długo nic się nie działo. Było wprawdzie kilku zainteresowanych przedsiębiorców, ale ostatecznie nie zdecydowali się na zainwestowanie swojego kapitału w Lesznie.

W tym roku nastąpiło swoiste ożywienie. Najpierw (w marcu) aż dziewięć działek o łącznej powierzchni około 3 hektarów kupiła w strefie firma Imola, która działa w branży opakowań z tworzywa sztucznego.

- Fabryka i magazyny powstaną do połowy czerwca 2016 roku - zapowiada prezydent.

Przedsiębiorstwo za miejską ziemię zapłaciło nieco ponad 950 tysięcy złotych (1,17 mln zł brutto). Chce zainwestować w swoje obiekty niespełna 7 milionów złotych. Zatrudni na początek około 30 osób.

Nieco więcej pracowników chce zatrudnić druga z firm, która kilka dni temu nabyła grunty w strefie, to leszczyński Awilux. Firma produkuje stolarkę okienną i drzwiową. Za trzy hektary zapłaciła ponad 920 tysięcy złotych (1,13 mln zł brutto).

Właściciele firmy Awilux zapowiadają budowę hali produkcyjnej i biurowca, gdzie pracę znajdzie na początku około 40 osób, a w dalszej perspektywie kolejnych 20. Rozpocznie działalność w strefie także w 2016 roku.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto