Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsca wstydu w Lesznie 2022. Część dawnych szpecących lokalizacji zniknęła, ale są nowe ZDJĘCIA

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Miejsca, z których nie jesteśmy dumni w Lesznie - nie brakuje takich lokalizacji. W naszej galerii sprzed roku pokazaliśmy ich kilkadziesiąt. W tym czasie część z nich zniknęł - zmieniono ich oblicze, odnowiono lub wysprzątano. W 2022 roku są jednak nowe miejsca wstydu i mamy nadzieję, że także niebawem zaczną wyglądać inaczej.

Leszczyńskie miejsca wstydu w 2022 roku, co się zmieniło?

O zaniedbane od lat i przynoszące wstyd miejsca nie musieliśmy specjalnie pytać mieszkańców Leszna. Widzimy je w czasie codziennych spacerów czekając, czy i kiedy zmienią one swoje oblicze. Jednym z wybitnie szpetnych miejsc i do tego dość wyeksponowanym jest budynek dawnej administracji kolejowej na Dworcowej9. To największa nieruchomość, która swym rozmiarem ,,przykrywa'' odnowioną część ulicy prowadzącej na stację PKP. Po niedawnym pożarze wywołanym przez bezdomnych teren ogrodzono i ruszyły tam jakieś prace. Jest wiec nadziieja, że gmach zmieni oblicze.

Miejsca wstydu w Lesznie 2022. Część dawnych szpecących loka...

Zdewastowany budynek, brud i bałagan potęgują się z roku na rok. Całe otoczenie obiektu to jeden wielki powód do wstydu. Dla kogo? Głównie dla PKP, bo taki widok jaki przedstawia dawny budynek dróżnika na Święciechowskiej obok przejazdu kolejowego i teren za (i za pawilonem z apteką) to nie powód do dumy.

Prywatny właściciel dawnego Domu Kultury Kolejarza odnowił budynek i wysprzątał oraz ogrodził teren w sąsiedztwie. Tym samym ten adres zniknął z naszej listy wstydu dla Leszna.

Najbrzydsze miejsca w Lesznie. Czasem widać poprawę

Nie lepiej prezentuje się leżący nieopodal kompleks budynków przedsiębiorstwa Akawit. Wjeżdżając od ronda Zatorze w Święciechowską wygląda jak industrialny ,,urbex'', a nie wciąż działający zakład. Alejka biegnąca między torami a Akwawitem przypominająca wystrojem więzienny spacerniak to stałe miejsce policyjnych interwencji.

Miejsca wstydu w Lesznie są rozsiane też po centrum

Idąc w przeciwną stronę trafiamy na Towarową – ulicę, która za nieco ponad pół roku ma być ,,wizytówką'' Leszna, bo tam wysiadać będą pasażerowie z dworca PKP dzięki przedłużonemu tunelowi. Stąd mają iść do centrum. Co widzą dziś? Wszechobecny bałagan i dziurawą drogę oraz nieciekawe budynku pokolejowe. Zmienia się za to oblicze dawn dawnych młynów, gdzie oddawane są pierwsze mieszkania loftowe.

Dalej na Przemysłową prowadzi obskurna ,,uliczka'' pełna odpadających tynków, która wprowadza pieszych w ulicę z dużą ilością kamienic, głównie komunalnych. Ich stan woła i pomstę do nieba. Odpadające tynki, szaro sine, brudne elewacje i bramy prowadzące do zaułków, gdzie diabeł mówi dobranoc. To rzeczowość ulicy Przemysłowej. Choć i tu widać zmiany. Obok wspomnianych młynów właśnie oddawne są nowe mieszkania w apartamentowcu przy Starej Szwalni i w samym budynku dawnej szwalni. To z pewnością wpłynie na estetykę tej okolicy.

Leszno. Eksploracja dawnych młynów. Właśnie rusza w nich ocz...

Najbrzydsze miejsca w centrum Leszna? Nie brakuje takich

Idąc dalej Skarbową w stronę Wałowej szybko trafimy na walące się kamienice, kolejne niszczejące zasoby miejskie i ,,dziury'' po wyburzonych obiektach. Jedna z kamienic na Wałowej jest w planach remontowych MZBK na najbliższy czas, ale takich remontów oczekuje na starówce cała masa.
W naszej ,,galerii wstydu'' znalazła się też ulica Wąska w Lesznie, która łączy Kościelną z placem Metziga i sam plac – piękne miejsce w centrum Leszna opanowane niestety przez miłośników mocnych trunków i ,,zbieraczy reszty'' od klientów sklepów. Na samej Wąskiej miasto zleciło wymianę trylinki na bruk, ale nowa nawierzchnia nie sprawiłą, że mury wzdłuż ulicy także wypiękniały. Dalej jest tam brzydko.

Teren pod wiaduktem Grota Roweckiego w Lesznie szpeci

Nie zabrakło też okolic wiaduktu Grota Roweckiego z obskurnym otoczeniem dawnej rzeźni i parkingami pod wiaduktem. Plac za ćwiczną miejską to także miejsce, którego lepiej nie oglądać.

W galerii ujęliśmy też przejście podziemne na Alejach 21 Października. Wybudowane w latach 80-tych pod Alejami Konstytucji 3 Maja od zawsze było raczej mało atrakcyjne wizualnie. Jedyne zmiany jakie tam zachodzą, to kolejne malunki na ścianach. W naszej galerii znalazł się też plan targowy przy Nowym Rynku. Od szpeci on centrum Leszna i jak dotąd nie ma pomysłu jak zamienić go w cywilizowane miejsce handlu pod chmurką.

Leszno. Eksploracja dawnej rzeźni miejskiej. Dziś to zrujnow...

Zobacz też:
Tak zmieniało się Leszno w ciągu ostatnich lat:

Te miejsca w Lesznie zmieniły swoje oblicze. Zobaczcie skalę...

Tak zmieniało się Leszno - dawniej i dziś:

Tak zmieniało się Leszno na przestrzeni lat. Porównaliśmy te...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto