Nasza Loteria

Miejsce za granicą Leszna wygląda jak skansen z początku 20 wieku. Majątek w Strzyżewicach należał do jednego z najbogatszych Niemców

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Są takie miejsca, w których czas płynie wolniej, a jednym z nich, jest dawny folwark w Strzyżewicach. Staw, dorodne drzewa, szutrowa ulica i budynki z czerwonej cegły postawione na przełomie 19 i 20 wieku robią wrażenie. Nie trzeba dużej wyobraźni, aby zobaczyć, jak wyglądał dzień pracy w majątku Adolfa von Hansemanna. Niemiecki przedsiębiorca był jednym z najbogatszych ludzi w Cesarstwie Niemieckim. Zmarł w 1903 roku przy biurku w pracy, mówiąc „No cóż, jutro będziemy pracować”.

Majątek w Strzyżewicach

Niemiec, Adolf von Hansemann z Berlina, wybudował w 1898 roku trzy budynki z cegły, a cztery lata później pałac, wszystko to dzisiaj zwane jest majątkiem Strzyżewice. Już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości - w styczniu1926 roku Komisariat Główny Urzędu Likwidacyjnego dla byłego zaboru pruskiego w Poznaniu, reprezentujący Skarb Państwa, sprzedał majątek Feliksowi Haertle. Nowy właściciel zapłacił za dobra 115 000 złotych, co było małą fortuną.

Dariusz Staniszewski

Feliks Haertle w swoich wspomnieniach napisał „Mając zamiar przeniesienia się z rodziną po zakończeniu dzierżawy Drzewiec oraz Czarkowa do Strzyżewic, znajdujący się tam nieduży dom mieszkalny przeznaczony uprzednio dla rządcy, rozbudowałem w latach 1927 – 1928 wg projektu mego szwagra architekta Lucjana Michałowskiego do 14 pokoi. Rozbudową domu kierował bud. Stanisław Brodziak z Ponieca”.

Dom stał w parku, w którym były dwa stawy, połączone malowniczym mostkiem brzozowym ukrytym wśród wierzb. Latem po stawach pływały łabędzie, a zimą łowiono w nich karpie.

Dariusz Staniszewski

„Przed przeprowadzką do Strzyżewic, dokonałem również szeregu zmian w budynkach gospodarczych, dostosowując do moich potrzeb. Jeden z istniejących budynków przebudowałem z przeznaczeniem na urządzenie biur majątku, garaż, wozownię, stajnię dla koni wyjazdowych, źrebiarnię oraz świniarnię. Drugi budynek - murowaną stodołę, przebudowałem z przeznaczeniem na kuźnię, stolarnię, magazyn drewna, nawozów sztucznych oraz opału” - napisał Feliks Haertle.

Pożar w majątku w Strzyżewicach

Strzyżewice do 1938 roku nie były zelektryfikowane. Przy pracach gospodarskich i w domach używano lamp naftowych. Brak prądu zakończył się pożarem, doszło do niego po przewróceniu się lampy naftowej w świniarni. W płomieniach stanął cały budynek, nie oszczędzając świń, w tym macior z prosiętami.

Po 2 wojnie światowej w gospodarczej części majątku były Państwowe Gospodarstwa Rolne, a teraz mieści się tam Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare.

Gdy były PGRy, to prawie wszyscy, którzy tutaj mieszkali, pracowali w nich. A dzisiaj? Może dwie, trzy osoby - mówi spotkany mężczyzna. - Teraz trzy budynki pochodzące z przełomu 19 i 20 wieku mają swoich właścicieli, to samo jest z trzema blokami, które wybudowano już w PRLu. Nie ma też jednego ze stawów, który został zasypany. Za to drugi został na nowo zagospodarowany i zarybiony. Wszystko zrobiliśmy sami.

Nieśpiesznie toczy się życie nieopodal ruchliwej ulicy Szybowników w Lesznie - zdjęcia

Miejsce za granicą Leszna wygląda jak skansen z początku 20 ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto