Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mogą podążać śladami Stasia Leszczyńskiego [ZDJĘCIA]

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
W niedzielne (27 X) popołudnie w Muzeum Okręgowym w Lesznie odbyła się promocja książki pt. „Leszno Stasia Leszczyńskiego - przewodnik po mieście i muzeum dla dzieci”. Podążając za wskazówkami zawartymi w publikacji młodzi ludzie mogą poznać historię Leszna, zwiedzić leszczyńskie muzeum, jak również poznać szczegóły na temat ciekawych miejskich zakątków.

O teksty zadbała Małgorzata Gniazdowska, na co dzień pracująca w Muze­um Okręgowym w Lesznie. Autorką ilustracji jest natomiast poznańska plastyczka Mirosława Korbańska.

- Przeglądając kartki tej książki, dzieci będą po pierwsze zachęcone do tego, by przejść po całym muzeum - mówiła podczas niedzielnego spotkania Małgorzata Gniaz­dowska. - Niemal na każdej stronie jest również jakieś zadanie do wykonania.

Prowadzącą przez to wszystko osobą jest tytułowy Staś Leszczyński, czyli późniejszy król Polski Stanisław Leszczyński. Na środku publikacji znajduje się gra planszowa, którą można łatwo wypiąć. Wydawnictwu towarzyszą dwie broszury, dostępne również w muzeum, na których znajdują się dodatkowe zadania. Jak zaznacza Małgorzata Gniazdowska, najpierw powstały ilustracje, a później teksty do książki. Plastyczka Mirosława Korbańska przyznała, iż jest zafascynowana Lesznem od dwóch lat. Miasto poznała poprzez zainteresowaniem postacią Jana Jon­stona.

- W Instytucie Genetyki Człowieka w Poznaniu organizowaliśmy poświęconą mu wystawę. Kiedy przyjechała do Leszna, okazało się, że jest tu wspaniałe muzeum. Zapisałam się w Lesznie na studia podyplomowe. Stwierdziłam, że warto byłoby tu coś zrobić, choć wtedy nie było jeszcze mowy o książce - zdradziła Mirosława Korbańska.

Pomysł stworzenie książki zrodził się wiosną tego roku. Po wakacjach już oddawano publikację do druku. M. Korbańska najpierw stworzyła postać Stasia Leszczyńskiego, któremu później wkładała do rąk różne przedmioty. Bohater ma również na sobie różne stroje i pokazuje czytelnikom różnorakie miejsca.

- Staś Leszczyński porusza się nie tylko w określonej przestrzeni, lecz również przenosi w czasie. Cofa się m.in. do legendarnych początków miasta - zdradziła Małgorzata Gniazdowska.

W niedzielę każdy mógł zagrać w grę planszową towarzyszącą publikacji, rozwiązać krzyżówki i rebusy. Dzieci uczestniczące w spotkaniu otrzymały za darmo promowaną publikację. Teraz przyjdzie czas na jej promocję w placówkach edukacyjnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto