Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MÓRKOWO - wieś niby zwyczajna, ale z długą i ciekawą historią, a w pobliżu Mórkowski Jar, jedno z piękniejszych miejsc w leszczyńskim [FOTO]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
Mórkowo - wieś niby zwyczajna, ale z długą i ciekawą historią, a w pobliżu jedno z piękniejszych miejsc w leszczyńskim
Mórkowo - wieś niby zwyczajna, ale z długą i ciekawą historią, a w pobliżu jedno z piękniejszych miejsc w leszczyńskim AM
Mórkowo - wieś w gminie Lipno, w powiecie leszczyńskim. Dla wielu charakterystyka tej niewielkiej miejscowości zamyka się właśnie w tych kilku słowach. Turyści mijają ją obojętnie zmierzając do pobliskiego Mórkowskiego Jaru, tymczasem Mórkowo to wieś z długą i ciekawą historią, której ślady można znaleźć tam do dziś.

Mórkowo to miejscowość o długiej historii

Mórkowo pierwszy raz w źródłach pisanych pojawia się w roku 1362. Właścicieli wieś miała wielu, w tym reprezentantów tak znanych rodów jak Turno, czy Rostworowscy. W 1889 roku mórkowski majątek przejął Skarb Państwa Pruskiego. Po I wojnie światowej - w roku 1938 - jako właściciel widniał w aktach Bank Rolny w Poznaniu. Kolejnymi posiadaczami majątku byli rolnik Leon Kasperczak, a potem, od 1946 roku, siostra zakonna Zofia Tekla Muller.

W 1980 roku w posiadanie pałacu w Mórkowie wraz z parkiem i resztą ziemi weszło Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej i tak jest do dziś. W Mórkowie mieści się nowicjat zgromadzenia.

Jak przed wiekami wyglądało Mórkowo?

Wiadomo, że w XVI stuleciu w Mórkowie istniała karczma oraz dwa młyny. Pod koniec XVIII wieku w źródłach pisanych wspominano o starym dworze na okopie, oficynie, mielcuchu (browar), stajni, kurnikach, oborze, trzech chlewach, czterech stodołach i owczarni.

POLECAMY RÓWNIEŻ

W 1846 roku we wsi były 43 domy i 362 mieszkańców. Majątek liczył ponad 435 hektarów, w tym 243 hektary pól i 160 hektarów lasów.

Pałac i kościół w Mórkowie ze śladami wielowiekowej historii

Dziś pałac, który został wybudowany w pod koniec XIX wieku, zajmują zakonnicy ze zgromadzenia Chrystusowców. Otacza go spory park ze wzniesieniem będącym pozostałością dawnego dworu. Obok stoi niewielki kościół pw. Wszystkich Świętych pochodzący z drugiej połowy XVI stulecia. Z kolei jego wieża powstała w roku 1909.

Warto zajrzeć do świątyni, bo choć z zewnątrz niepozorna, kryje w sobie płyty nagrobne z XV I XVI stulecia oraz XIX-wieczny ołtarz. Wnętrze kościoła zostało niedawno odrestaurowane.

Mórkowo współcześnie to wieś, w której chętnie osiedlają się przybysze z miasta

Mórkowo w ostatnich latach przekształca się z wioski typowo rolniczej, w miejscowość, w której chętnie osiedlają się osoby mające dość miejskiego zgiełku. Obok tradycyjnych zagród gospodarskich mamy tu więc także nowoczesne budownictwo. Na końcu wsi, przy drodze do Mórkowskiego Jaru znajduje się teren rekreacyjny "Skwer pod Dziką Gruszą". Odpocząć na ławeczkach można też nieopodal kościoła.

ZOBACZ TEŻ:

Nie macie pomysłu na weekendowy spacer? Odetchniecie tam od ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto