Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Nowym Świecie wycięto sporo drzew [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Obok stanowisk sportowo – rekreacyjnych na Nowym Świecie wycięto sporo drzew. Jaki był tego powód?

Okazuje się, że chodzi o wymianę starego drzewostanu, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa wypoczywających w tym miejscu osób.

Jak tłumaczy inżynier nadzoru Andrzej Szeremeta, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Karczma Borowa, stare drzewa są bardziej narażone na uderzenie wiatrów przez co stwarzają zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale też do parkujących w okolicy pojazdów.

- Wycinany jest drzewostan, który osiągnął już wiek rębności. Dla sosny jest to 120 lat. Wycinamy tylko 30 procent danej powierzchni, a więc dla 1 ha jest to powierzchnia 30 arów. Kiedy badania gleboznawcze wskazują, że dane siedlisko jest dobre nie tylko dla sosny, po zabiegach pielęgnacyjnych, można tam sadzić drzewostan mieszany. W miejsce sosen sadzi się dęby, a kiedy dęby podrosną wycinamy resztę sosen i sadzimy nowe. Te zabiegi mają ściśle sprecyzowany cel. Nie wszyscy wiedzą, że tylko młode drzewostany są bardzo dynamiczne w procesie pochłaniania dwutlenku węgla i produkcji tlenu. I ta aktywność utrzymuje się do około 60 lat. Natomiast stare drzewostany, które osiągają wiek rębności, wytwarzają mniej tlenu, a gdy zaczynają obumierać stają jeszcze mniej wydajne. Drzewostan musi być zróżnicowany, w różnej klasie wieku, bo zostawienie wyłącznie starego drzewostanu doprowadziłoby do ruiny klimatycznej – wyjaśnia inżynier nadzoru Andrzej Szeremeta, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Karczma Borowa.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku zmieni się także nawierzchnia przy parkingu na Nowym Świecie.

- Zrobiło się tam sporo ubytków więc planowana jest nowa nawierzchnia. Z pewnością będzie ona wykonana z jakiegoś naturalnego materiału, być może będzie to tłuczeń granitowy – mówi rzecznik.

Zapewne nie wszyscy pamiętają, że parking przy Nowym Świecie powstał w 2012 roku w ramach projektu Aktywne Udostępnienie Lasu.

- Takie parkingi wykonano w ramach pilotażu w całej Polsce. Chodziło o ułatwienie ludziom dojazdu do lasów. W Lesznie pomysł się sprawdził i sporo mieszkańców parkuje w tym miejscu. Chętnie korzystają z urządzeń rekreacyjno – sportowych i spacerów po lesie – tłumaczy Andrzej Szeremeta.

Utrzymanie parkingu wraz z urządzeniami kosztuje miesięcznie około 2 tys. zł. Na ten koszt składa się doroczny przegląd urządzeń sportowo – rekreacyjnych, całoroczny monitoring i regularne utrzymanie czystości na obiekcie oraz wymiana kory na placu zabaw.

Prowadzona aktualnie wycinka drzew na Nowym Świecie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego w tej części lasu.

- Wytworzymy ekoton, zmineralizujemy glebę i posadzimy krzewy, które nie są tak palne jak drzewa iglaste – podsumowuje rzecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto