Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowitą podróż po historii Polski przygotowało Muzeum Okręgowe w Lesznie. To gratka dla miłośników komiksów - przez zabawę uczy

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Staniszewski Dariusz
Do końca sierpnia można obejrzeć najnowszą wystawę przygotowaną przez leszczyńskie muzeum. Opowiada ona w niecodzienny sposób historię Polski. Służą do tego bogato ilustrowane plansze wypełnione komiksowymi ilustracjami. Pełniąc rolę wehikułu czasu, który przenosi do takich momentów historycznych jak bitwa pod Grunwaldem, wybór Karola Wojtyły na papieża, II wojny światowej i okresu PRL

Zaprezentowana w leszczyńskim muzeum przy ulicy Narutowicza ( w budynku dawnej synagogi) wystawa składa się z kilkudziesięciu bogato ilustrowanych plansz. Każda z nich ukazuje najciekawsze przykłady komiksów, opowiadających o ważnych wydarzeń historii Polski. Jej autorem jest Wojciech Łowicki, kolekcjoner i znawca sztuki komiksu. Wystawa jest częścią cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” cieszącego się zainteresowaniem muzeów w całej Polsce.

Dowiemy się tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w spisane później wierzenia. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii („Solidarności”) i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju. Te sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj -wyjaśnia Wojciech Łowicki, autor wystawy.

Zaprezentowane na wystawie komiksy mają zachęcać do poznawania czasów dawnych, ale inaczej niż robi do szkolny podręcznik czy encyklopedia. Wystawa ma za zadanie nie nudzić, a rozpalać wyobraźnię i zaciekawiać, do dalszej przygody z nauką. Bo łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. Jeszcze łatwiej gdy treść opowiadana jest za pomocą medium, które umiejętnie łączy w sobie tekst i obraz, prezentując historię w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia. Wystawa ma więc pokazać w jaki sposób kultura popularna może w sposób interesujący opowiadać o ważnych wydarzeniach historycznych, bazując przy tym na uniwersalnej regule nauki poprzez zabawę -dodaje Jakub Piwoński, kurator wystawy.

Wystawę można obejrzeć do 28 sierpnia. We wtorki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto