Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odra w Lesznie. 29 letnia Ukrainka jest w szpitalu. 400 szczepionek pilnie zamówił Sanepid

Michał Wiśniewski
29 letnia Ukrainka trafiła do leszczyńskiego szpitala z objawami odry. Kobieta pracuje w jednym z dużych zakładów w mieście. Sanepid zamówił pilnie 400 szczepionek, które jeszcze dziś mają zostać wysłane. W firmie zatrudniającej chorą planowana jest akcja szczepień pod nadzorem Sanepidu.

Pierwszy od 12 lat przypadek odry w okolicach Leszna odnotowany został przez szpital i zgodnie z zaleceniami, zgłoszony Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Wiadomo, że chora to 29 letnia Ukrainka. Mieszka i pracuje w Lesznie, w jednym z dużych zakładów.

- Pracownicy Sanepid prowadzą wywiad epidemiologiczny w firmie i miejscu zamieszkania tej kobiety. Sprawdzamy, kto przechorował i kto był szczepiony oraz czy inne osoby mają objawy. Weryfikujemy jaki był kontakt z chorą w stołówce i na stanowiskach pracy – mówi wyjaśnia Artur Podfigurny, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Lesznie.

Do Leszna ma dziś zostać wysłanych 400 szczepionek zamówionych przez sanepid. -Szczepienia pracowników będą prowadzone właśnie na terenie miejsca pracy - dodaje Podfigurny.

Powikłania odry
Powikłania po odrze mogą zakończyć się zgonem, czym najbardziej zagrożone są dzieci poniżej 5 r.ż. oraz dorośli po 20 r.ż. Najczęstszymi powikłaniami są: zapalenie mózgu zapalenia układu oddechowego (najczęściej płuc) zapalenie ucha środkowego ślepota Rzadziej zdarzają się zapalenia mięśnia sercowego, wątroby i innych narządów.

Szczepienia
Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna przypomina, że szczepienia w Polsce wprowadzono już w latach 1972-1974, nie cieszyły się one jednak wielkim zainteresowaniem. Na początku szczepienia wykonywano żywą szczepionką atenuowaną. Do obowiązkowego programu szczepień, szczepienia przeciwodrowe dla dzieci w wieku 13-15 miesięcy wprowadzono w 1975 roku W pierwszych latach realizacji szczepień zainteresowanie szczepieniami nie było duże, wielu rodziców odrzucało lub opóźniało ich wykonanie. Dopiero w 1978 roku zaszczepiono zgodnie z kalendarzem szczepień 50% podlegających szczepieniu dzieci. W 1991 roku wprowadzono do kalendarza szczepień drugie szczepienie przeciwko odrze w 8 roku życia, a później przesunięto drugą dawkę na 7 rok życia. W 2004 roku zastąpiono monowalentną szczepionkę przeciwko odrze refundowaną szczepionką trójwalentną MMR. Od 2005 roku schemat szczepień przeciw odrze obejmuje podanie pierwszej dawki (podstawowej) w 13-14 mięsiącu życia oraz drugiej dawki (przypominającej) w 10 roku życia. Stosuje się żywą, atenuowaną skojarzoną szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) podawano podskórnie.
Od 2005 roku drugą dawkę szczepionki MMR podaje się dzieciom w wieku 10 lat.
W Polsce dzięki obowiązkowym szczepieniom dla dzieci oraz zalecanym dla wybranych grup osób dorosłych można skutecznie się chronić przed zachorowaniem na odrę. Dzieci ze styczności, które nie chorowały na odrę i nie były szczepione, mogą być zaszczepione przeciw odrze w ciągu 72 godzin od momentu kontaktu, co chroni je przed zachorowaniem i zapobiega szerzeniu się epidemii.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto