Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porodówka szpitala w Lesznie cieszy się dużym powodzeniem. Zajmuje piąte miejsce w Wielkopolsce pod względem liczby porodów

Anna Machowska
Anna Machowska
FB Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie
Wielkopolski Oddział NFZ przeanalizował liczbę porodów odnotowanych w naszym województwie w 2020 roku. Dzięki temu wiemy, gdzie w Wielkopolsce kobiety najchętniej rodzą dzieci. Liderem od lat jest Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu. W ubiegłym roku odebrano tam 6228 porodów. Niemniej, leszczyńska placówka – z liczbą 1533 porodów - też wypada w tym zestawieniu bardzo dobrze. Znalazła się na piątym miejscu w województwie!

- Choć nie brak stosujących różne kryteria rankingów prezentujących „najlepsze porodówki w Wielkopolsce”, to jednak niezależnie od nich najważniejszym i najlepszym wyznacznikiem są wybory pacjentek – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Gdzie w Wielkopolsce kobiety najchętniej rodzą dzieci?

Z danych NFZ wynika, że w 2020 roku w Wielkopolsce przeprowadzono 35 tys. porodów, a w latach 2016 – 2020 odnotowano ich blisko 200 tys. Gdzie przyszło na świat najwięcej dzieci? Okazuje się, że w Wielkopolsce jest 13 szpitali, w które ostatnich pięciu latach przeprowadziły ponad 1000 porodów rocznie. Wśród nich jest 8 placówek, które zawsze znajdowały się w tym zestawieniu. Jedną z nich jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie.

Oto wielkopolskie szpitale, w których w 2020 roku odbyło się najwięcej porodów:

  • 1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (6228 porodów)
  • 2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (2856)
  • 3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (2167)
  • 4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1918)
  • 5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1533)
  • 6. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1518)
  • 7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. R. Ostrzyckiego w Koninie (1211)
  • 8. Pleszewskie Centrum Medyczne (1155)

Warto też zaznaczyć, że w 2020 r. ponownie więcej pacjentek z innych województw zdecydowało się rodzić w Wielkopolsce niż Wielkopolanek – wyjechać do innego regionu.

Rodzących spoza Wielkopolski było 2,4 tys., co stanowiło blisko 7 proc. wszystkich hospitalizacji zakończonych porodem w ubiegłym roku (to niewielki wzrost względem 2019 r.). Najwięcej z nich wybrało Szpital Ginekologiczno-Położniczy przy ul. Polnej w Poznaniu, a następnie placówki w Lesznie, Międzychodzie czy Kępnie. Najwięcej rodzących spoza Wielkopolski stanowiły pacjentki z województwa lubuskiego i dolnośląskiego.

W Wielkopolsce rodzi się coraz mniej dzieci

Niestety, z raportu przygotowanego przez Wielkopolski Oddział NFZ płyną nie tylko dobre informacje. Analiza statystyk wyraźnie pokazuje, że rodzi się coraz mniej dzieci!

Liczba porodów przeprowadzonych w wielkopolskich szpitalach spada od 2017 roku, kiedy było ich niemal 40 tys. W 2018 r. spadła do 38 tys., 2019 r. – 37 tys., a w ubiegłym – 35 tys.

Co gorsze, nic nie wskazuje na to, aby w tendencję spadkową udało się zatrzymać. Do końca marca 2021 r. porodów w naszym województwie było 7,5 tys., czyli o tysiąc mniej niż w pierwszym kwartale 2020 r.

- Miesiącem z najniższą liczbą porodów w ostatnich pięciu latach okazał się być grudzień 2020 r. Dziewięć miesięcy po wybuchu pandemii COVID-19 odnotowaliśmy ich 2,3 tys. – o blisko 20 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – informuje Mikołaj Woźniak z WOW NFZ.

CZYTAJ TAKŻE:

W latach 80. powstała pierwsza w Lesznie szkoła rodzenia. Za...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto