Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PRAWO - Pamiętaj o zmianach!

Tomasz Cylka, WAL
Rys. Krzysztof Wiśniewski
Rys. Krzysztof Wiśniewski
Początek roku przynosi wiele nowości, o których każdy powinien pamiętać. Oto krótki przewodnik. 1. Dowody osobiste W tym roku musimy ostatecznie pożegnać się ze starymi dowodami osobistymi! Pamiętaj – ...

Początek roku przynosi wiele nowości, o których każdy powinien pamiętać. Oto krótki przewodnik.

1. Dowody osobiste

W tym roku musimy ostatecznie pożegnać się ze starymi dowodami osobistymi! Pamiętaj – urząd, w którym starasz się o nowy dowód, musi mieć na to przynajmniej miesiąc. Jeśli więc złożysz dokumenty pod koniec roku, w następny wejdziesz bez ważnego dowodu.

2. Znaczki skarbowe

Możesz je wyrzucić do kosza! Od stycznia 2007 roku opłaty od czynności urzędowych będzie można uiszczać jedynie u inkasenta lub wpłacać na konto bankowe danej instytucji.

3. Paszporty

Jeśli starasz się o nowy paszport – musisz jechać do urzędu wojewódzkiego, a nie jak dotychczas – miejskiego. To utrudnienie dla mieszkańców małych wielkopolskich miejscowości, bo dokumenty będą mogli składać jedynie w Poznaniu lub delegaturach Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile (wszelkie informacje na temat paszportów można uzyskać pod numerem telefonu: 061 854 11 00, 852 02 02).

4. Znika ulga odsetkowa

Ważne dla podatników! Przestają obowiązywać: ulga odsetkowa (ważna na przykład przy budowie domu czy kupnie nowego mieszkania), a także ulga na pomoc domową. Za to od dnia 1 stycznia 2007 roku pojawia się nowa ulga na dzieci. Odliczyć od podatku będzie można kwotę 120 złotych pomnożoną przez liczbę wychowywanych pociech.

5. Liniowy PIT

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz wybrać liniowy PIT na 2007, masz na to czas do 20 stycznia 2007 roku!

6. Pamiętaj o zaliczkach

Jeśli prowadzisz firmę, nie musisz już co miesiąc składać w urzędzie skarbowym deklaracji PIT-4 lub PIT-5. Ale pamiętaj o opłacaniu zaliczek na podatek dochodowy, bo to się nie zmieniło.

7. Samozatrudnienie

Uwaga! Jeśli prowadzisz jednoosobową firmę, która działa w zakładzie Twojego dotychczasowego pracodawcy – możesz mieć kłopoty. Według nowej definicji, to niedopuszczalny rodzaj samozatrudnienia (bo tak naprawdę jest formą umowy o pracę). Takie firmy znajdą się pod szczególną kontrolą fiskusa. Jednym z jej kryteriów będzie to, czy samozatrudniony świadczy usługi tylko jednemu zleceniodawcy. Jeśli tak będzie – fiskus może nałożyć karę!

8. Urlop macierzyński

Jeśli zostaniesz w tym roku mamą lub tatą, masz prawo do dłuższego urlopu macierzyńskiego. W myśl nowych przepisów przy pierwszym dziecku rodzic otrzyma 18 tygodni płatnego urlopu, przy drugim – oraz na każde kolejne – 20, a w przypadku urodzenia bliźniaków lub większej liczby dzieci – 28 tygodni. Urlopy macierzyńskie otrzymają matki lub ojcowie, których dzieci urodziły się po 19 grudnia 2006 roku. Ze zmian skorzystają też rodzice dzieci urodzonych po 1 stycznia 2006 roku, którzy nie wyczerpali całego urlopu macierzyńskiego.

9. Prąd, gaz, woda

Przygotuj się na podwyżki i... obniżki. Przeciętny użytkownik energii, ale tylko w Wielkopolsce, zapłaci rachunki niższe o około 3 procent, ale więksi odbiorcy zaoszczędzą około 13 procent. Wzrosną za to ceny gazu. Dla klientów indywidualnych od 4,5 do 6,5 procent. Nowe taryfy za wodę zostaną wprowadzone także przez poznański Aquanet. Każdy zapłaci 2,76 złotych za metr sześcienny wody. Cena odbioru ścieków dla gospodarstw domowych wyniesie 3,75 złotych. Z całą pewnością podwyżki dotkną również... palaczy. W tym roku znów rośnie akcyza na papierosy.

10. Paliwo i OC

Dla kierowców też nie mamy najlepszych wiadomości. Od 1 stycznia rośnie o 25 groszy akcyza na paliwo i wkrótce prawdopodobnie o tyle podrożeje benzyna. A 1 kwietnia wzrosną obowiązkowe stawki za polisy OC, i to aż o 20 procent, choć formalnie decyzję musi jeszcze zatwierdzić Sejm.

11. Mieszkania na kredyt

Taniej i... drożej za mieszkania! W tym roku wchodzą na rynek kredyty mieszkaniowe z rządową dopłatą do odsetek. Ale przeznaczone będą tylko dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci, które kupią mieszkanie (do 75 metrów kwadratowych) lub dom (do 140 metrów kwadratowych). Ale dopłaty nie dostaną ci, którzy kupią drogie mieszkania, bo w ustawie zapisano limit cenowy, którego większość nieruchomości nie spełnia. A w tym roku według wszystkich analityków, ceny mieszkań nadal będą szły w górę. Jeśli komuś uda się jednak kupić taniej, przez 8 lat odsetki od jego kredytu będzie opłacało państwo.

12. Biopaliwa

Ważna informacja dla rolników: od tego roku mogą bez problemów produkować na własny użytek biopaliwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto