Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyszedł czas na e-dowód. Co zrobić, gdy go zgubimy lub ktoś nam go ukradnie?

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Wraz z początkiem marca zaczęły obowiązywać e-dowody. Nie ma konieczności wymiany dotychczasowym dokumentów tożsamości na nowe. Chyba że tracą właśnie ważność. Jeśli jednak ktoś bardzo chce posiadać dowód osobisty w nowym kształcie, również może go bezpłatnie wymienić.

Dowód spełnia te same funkcje, które przypisane są dotychczas wydawanym dokumentom tożsamości.Potwierdza tożsamość i obywatelstwo jego właściciela, jak również uprawnia do przekraczania określonych granic państwowych.

Dzięki warstwie elektronicznej zainteresowane osoby będą mogły używać e-dowodu do elektronicznej komunikacji z administracją publiczną czy innymi podmiotami.

- E-dowód umożliwia m.in.: logowanie się do portali administracji publicznej (np. ePUAP), elektroniczne podpisywanie dokumentów (podpis osobisty), korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach - wymienia Maciej Kuchel, zastępca naczelnika wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miasta Leszna.

Obywatel sam decyduje, czy chce mieć w dowodzie podpis osobisty. Jeśli tak, należy zaznaczyć to we wniosku o wydanie dokumentu, składanym w urzędzie miasta czy gminy.

Dowód elektroniczny zawiera te same dane co dokumenty tożsamości wydawane do tej pory.

- Jedyną nową informacją na pierwszej stronie (awersie) e-dowodu jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie (rewersie).CAN będzie potrzebny, jeśli ktoś zechce skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Ponadto chroni e-dowód, żeby osoba niepowołana nie odczytała zdalnie danych zapisanych w warstwie elektronicznej - czytamy w ministerialnych wyjaśnieniach dotyczących zmian w zakresie formy dowodów osobistych.

Co zrobić, jeśli ktoś zgubi dowód elektroniczny lub padnie ofiarą kradzieży dokumentów? Można zgłosić ten fakt w urzędzie gminy lub - w każdej chwili - drogą internetową za pośrednictwem strony www.obywatel.gov.pl. Wówczas e-dowód zostanie od razu unieważniony. Jeżeli ktoś nie wie, gdzie znajduje się jego dowód elektroniczny, ale ma nadzieję, że go znajdzie, może go zawiesić, ale maksymalnie na 14 dni. Ale uwaga: jeśli w ciągu dwóch tygodni nie cofnie się zawieszenia, dokument zostanie automatycznie unieważniony.

Dodatkowe informacje na temat tego, jak korzystać z e-dowodu, można znaleźć na stronie internetowej www.edowod.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto