Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RADOMICKO. Pięknie położna wieś, z której blisko do lasu i ciekawych ścieżek spacerowych [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
RADOMICKO. Pięknie położna wieś, z której blisko do lasu i ciekawych ścieżek spacerowych
RADOMICKO. Pięknie położna wieś, z której blisko do lasu i ciekawych ścieżek spacerowych Anna Szklarska-Meller
Radomicko położone przy dawnej "piątce" z okien samochodów jadących w kierunku Poznania, lub Wrocława nie przedstawia się szczególnie atrakcyjnie. To jednak tylko pozory. Radomicko jest przede wszystkim pięknie położone, na niewielkim wzniesieniu, z którego roztaczają się ładne widoki. Blisko też stąd do lasów i dróg ciągnących się wśród pól, idealnych na spacery, czy przejażdżkę rowerem.

Skromny, nieduży kościół w Radomicku widziany z daleka przywodzi na myśl widoki ze szwajcarskich pocztówek. Położony na wzniesieniu porośniętym drzewami i otoczonym polami falujących na wietrze zbóż, stanowi rzadki w naszym regionie, ale bardzo urokliwy widok. Kiedy przyjrzeć mu się bliżej, widać, że mieszkańcy wsi dbają o swoją świątynię. Otacza ją bowiem zadbana zieleń. Całości dopełniają stare nagrobki księży związanych z tutejszą parafią.

Główna ulica Radomicka opada łagodnie w dół, a ukwiecone parkany i domy czynią ją w niektórych miejscach bardzo malowniczą. Wiosną, kiedy na potęgę kwitną róże, irysy, łubiny i wiele innych roślin nie trudno znaleźć tu posesję tonącą w różnobarwnych kwiatach. Mieszkańcy Radomicka mają swoje miejsce spotkań - dom strażaka, a ci najmłodsi mogą korzystać z placu zabaw.

Jeśli pojechać do końca wsi, naszym oczom ukazuje się typowy, rolniczy krajobraz, nie pozbawiony jednak uroku. Drogi ciągnące się wśród pól i łąk, a na horyzoncie ciemna linia lasu, do którego zresztą jest stąd całkiem blisko. Nic tylko porzucić samochód na rzecz przyjemnego i w dodatku mało forsownego spaceru, czy przejażdżki rowerowej.

Radomicko było w przeszłości osadą targową położoną przy szlaku handlowym prowadzącym z Poznania na Śląsk. W połowie XIII stulecia stało się własnością benedyktynów z Lubinia, potem zaś przeszło na własność rodziny Kotwiczów - Radomickich. Wieś zmieniała właścicieli, byli wśród nich i obcokrajowcy, w tym książę kurlandzki Kalikst Biron. W przeszłości stał tu młyn, a pod koniec XIX wieku hodowano bydło rasy holenderskiej. Dziś Radomocko liczy nieco ponad 300 mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto