Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo Gronowo w Lesznie i ciągłe korki. Miasto zapewnia, że ,,organizacja ruchu jest prawidłowa''

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Korki na ulicach dochodzących do ronda Gronowo w Lesznie to zmora kierowców. Po zmianie organizacji ruchu w 2019 roku tworzą się tam zatory. Miasto właśnie przedstawiło zlecony przez siebie raport. Wynika z niego, że organizacja ruchu jest prawidłowa i żadnych zmian nie będzie.

Na korki wokół ronda Gronowo narzekają wszyscy kierowcy. To obecnie jeden z najgorszych pod tym względem punktów w Lesznie. Wyjazd z Gronowskiej, czy Wilkowickiej niemal zawsze oznacza konieczność ,,odstania'' w kolejce do ronda.

Korki w Gronowie w Lesznie. To przez zmiany na rondzie?

Tak dzieje się od 2020 roku, gdy władze Leszna wpadły na pomysł, by dwupasowe rondo zmieniło swoją organizację ruchu.

Nowe rozwiązanie pomogło włączać się do ruchu z Wilkowickiej, gdzie po budowie wiaduktu ruch jest dużo większy. Dołożył się do tego fakt, że Wikowicka to łącznik z drogą ekspresową S5. Zmiana jednak doprowadziła do tego, że wyjazd z Gronowskiej stał się utrapieniem, a to główna droga wyjazdowa z dużej leszczyńskiej dzielnicy.

9 lipca 2020 roku otwarto wiadukt na Wilkowickiej w Lesznie. To znacząco wpłynęło na przepustowość ronda Gronowo

Tak budowano rondo Gronowo w Lesznie w 2007 roku

Urzędnicy z Leszna właśnie przedstawili raport, którego opracowanie zlecili firmie MKL Projekt z Sulejowa. Chodziło o analizę ruchu na rondzie Gronowo i sprawdzenie, czy organizacja ruchu obowiązująca w tym miejscu jest prawidłowa. Analizowano także to , czy istnieją rozwiązania, które mogą poprawić płynność przejazdu przez rondo Gronowo w godzinach szczytu.

Michał Wiśniewski

Na rondzie Gronowo wszystko w porządku - mówią urzędnicy z Leszna

Uznano, że istniejąca organizacja ruchu jest prawidłowa i zarekomendowano pozostawienie rozwiązania z jednym pasem ruchu na wprost na wlotach ul. Poznańskiej. Ze zleconej analizy wynika, że tylko budowa nowych dróg łączących Gronowo z centrum miasta może pomóc w likwidacji zatorów komunikacyjnych na rondzie Gronowo – informuje Lucyna Gbiorczyk z Urzędu Miasta w Lesznie.

W jaki sposób prowadzono analizę. Okazuje się, że ruch badano w ciągu zaledwie dwóch dni.: 8 i 9 listopada 2022. Przeanalizowano statystyki zdarzeń drogowych i wykonano ,,obserwację w terenie''. Na ten podstawie powstał raport.

Michał Wiśniewski

Wszyscy czekają na drogowy łącznik w Gronowie od ronda Antoniny do Gronowskiej

Wyjściem z sytuacji byłaby budowa łącznika z ulicy Gronowskiej do Alei Konstytucji 3 Maja. Rondo Antoniny ma nawet gotowy (na razie ślepy) zjazd w taką drogę. Miałaby biec ona jednak po gruntach nie należących do miasta. Mieszkańcy Gronowa przygotowali nawet projekt do budżetu obywatelskiego w 2022 roku, który zdobył wymaganą liczę głosów dla realizacji pierwszego z odcinków przyszłej drogi. Jakie są na to szanse w 2023 roku?

Leszno. Nowa droga do Gronowa z ronda Antoniny dalej niepewn...

Budowa takiej drogi jest w planach. Opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy drogi łączącej rondo Antoniny z ulicą Gronowską wraz z budową skrzyżowań z projektowanymi drogami wewnętrznymi zostało już zlecone – dodaje Lucyna Gbiorczyk.

Wciąż nie wiadomo jednak, co z wykupami gruntów pod drogę i ewentualnym terminem realizacji. Jedną z przeszkód jest też rów melioracyjny, który obecnie przecina pole, przez które miałaby biec przyszła droga.

Rondo Gronowo w Lesznie i ciągłe korki. Miasto zapewnia, że ...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto