Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem przez Wielkopolskę: Poznaj Szydłowo - zobacz piąty odcinek promujący turystykę rowerową w Wielkopolsce

Magdalena Baranowska-Szczepańska
Magdalena Baranowska-Szczepańska
fot. Jarosław Ramucki
W cyklu „Rowerem przez Wielkopolskę” prezentujemy dziś gminę Szydłowo. To prawdziwa gratka dla turystów w każdym wieku!

Gmina Szydłowo składa się jakoby z dwóch płuc – jednym z nich jest ta część gminy, która kojarzona jest głównie z rolnictwem, przedsiębiorczością i coraz szybciej rozwijającym się mieszkalnictwem; drugim są tereny turystyczne. Te, słynące z wspaniałych, dzikich rzek, nieskażonej, dziewiczej wręcz natury i cudownych krajobrazów.

Pieszo, na wodzie albo konno

Do grupy szlaków pieszych należą: szlak czarny na trasie Rezerwat Kuźnik-Dobrzyca-Stara Łubianka-Bukowa Góra-Wiesiółka, szlaki niebieskie na odcinkach stacja PKP Płytnica-Zabrodzie-Leśniczówka Czapla-Piła oraz Piła-Góra Dąbrowa (drugie najwyższe wzgórze w północnej Wielkopolsce)-Skrzatusz, szlak żółty biegnący z Rezerwatu Kuźnik aż do Skrzatusza.

Szczególnie atrakcyjnymi rzekami dla wielbicieli kajaków są Rurzyca, Dobrzyca i Piława. Każda z nich jest rzeką niezwykle urokliwą, aczkolwiek warto zaznaczyć, że różnią się one specyfiką i krajobrazem. Miłośnicy spływów szczególnie upodobają sobie niezwykle popularny i niesamowicie malowniczy szlak wodny im. Jana Pawła II na Rurzycy, który wraz z towarzyszącą mu młodzieżą przepłynął kardynał Karol Wojtyła. W gminie znajduje się również 11 szlaków konnych.

Na dwóch kółkach

Chcąc przejechać „Rowerem przez Wielkopolskę”, nie sposób ominąć szydłowskich szlaków rowerowych. Wyprawę warto rozpocząć od 12-kilometrowego szlaku zielonego (Pl-7005z) biegnącego z Piły, przez Zawadę, aż do Skrzatusza i prowadzącego przez drogi asfaltowe, polne i leśne.

Szlak żółty (Pl-7004y) z kolei mierzy sobie 38,3 km i zaczyna się w Pile przy ul. Wałeckiej, prowadzi wzdłuż Zalewu Koszyckiego do Rezerwatu Kuźnik, następnie lasami do szosy Piła-Zawada, os. Gładyszewo, Dolaszewo, Kotuń, do szosy Piła-Trzcianka, którą przecina, lasem w kierunku drogi Piła-Poznań, przez most na rzece Gwdzie wprost do Leszkowa (cmentarze wojenne), przez tory w lewo do ul. Wawelskiej (zakończenie przy przystanku MZK). Szlak można pokonać w przeciwnym kierunku i rozpoczynać w dowolnym miejscu.

Biegnie tu również Międzynarodowa Trasa Rowerowa EuroRoute R-1, która w gminie zaczyna się we wsi Kotuń, a kończy w Pile. Jest to część trasy, która biegnie z Francji przez Belgię, Holandię, Niemcy, Polskę i kończy się w Kaliningradzie (Rosja). Należy wspomnieć, że samorząd rozwija infrastrukturę rowerową. Ostatnimi czasy do użytku oddano ścieżkę pieszo-rowerową na trasie Dobrzyca-Piła, a ku ukończeniu zmierza również inwestycja związana z budową ścieżki na odcinku Dolaszewo-Cyk.

To warto zobaczyć , zwiedzić i zatrzymać się na dłużej

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu (zwane także Jasną Górą Północy) zbudowane w stylu barokowym ma w swoim posiadaniu m.in. różaniec papieski, który Jan Paweł II ofiarował Matce Bożej Skrzatuskiej oraz piuskę, którą papież miał na głowie podczas beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty.

W miejscowości znajduje się również Dom Pielgrzyma przeznaczony dla pielgrzymów indywidualnych i grup zorganizowanych.
Gmina Szydłowo ma bogatą bazę noclegową. Łącznie na terenie gminy znajduje się 11 obiektów. Każdy, kto ma ochotę zatrzymać się na dłużej, znajdzie na pewno miejsce dla siebie. Jednym z nich jest Stary Młyn w Dobrzycy – restauracja i hotel w jednym. Ten położony nad rzeką Głomia kompleks z chęcią ugości zarówno strudzonych rowerzystów, jak i spragnionych przygód kajakarzy. Piec do pizzy opalany drewnem jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym, by choć na chwilę odwiedzić to miejsce.

Na terenie gminy jest pięć punktów gastronomicznych. Na wzmiankę zasługuje szczególnie Restauracja „Rybi Puzon” mieszcząca się w Tarnowie – i jak na rybną stolicę gminy przystało, serwująca głównie dania z ryb. I to jakie! Polecić należy również Restaurację nad Rozlewiskiem położoną w urokliwym zakątku malowniczego rozlewiska rzeki Gwdy – w Dobrzycy. W tych przytulnie i ze smakiem urządzonych wnętrzach lub na pięknym ukwieconym tarasie z widokiem na rozlewisko rzeki można delektować się wyśmienitymi potrawami tradycyjnej kuchni polskiej i europejskiej.

Gmina Szydłowo pochwalić się może aż 9 gospodarstwami rybackimi.

fot. Jarosław Ramucki

obrazek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto