Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszają prace nad książką o Zatorzu. To będzie publikacja przygotowana przez samych mieszkańców dzielnicy Leszna

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Leszno. Mieszkańcy Zatorza wspólnie z miejską biblioteką zamierzają przygotować książkę. Będzie to sentymentalna opowieść o historii zmieniającej się dzielnicy, pełna wzruszających wspomnień. Wydanie książki zaplanowano na koniec 2023 roku.

W leszczyńskiej bibliotece o wydaniu książki, której zbiorowym bohaterem będzie Zatorze, mówiono od dłuższego czasu. Ostatecznym impulsem jest książka Waldemara Łysiak i jego "Historia Saskiej Kępy".

Wzorem dla nas jest książka Waldemara Łysiak o Saskiej Kępie. Chcemy, aby każda część miasta doczekała się podobnego wydawnictwa. Rozpoczęliśmy od Zatorza, gdyż mamy tu dobrą filię biblioteczną oraz zaangażowanych i wiernych czytelników. Ludzi żywo zainteresowanych historią dzielnicy, w której mieszkają -tłumaczy Andrzej Kuźmiński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie.

Mieszkańcy Zatorza entuzjastycznie przyjęli pomysł na książkę. Od razu pojawiły się propozycje tematów i deklaracje pomocy w gromadzeniu wspomnień i pamiątkowych zdjęć pochodzących z rodzinnych albumów. To będzie zadanie stosunkowo proste, bo zwłaszcza na Hubach Święciechowskich i Strzyżewickich, rodziny mieszkają od wielu pokoleń i doskonale się znają.

Pomału budujemy redakcję. Unikalność tej książki polega na tym, że pisać ją będą sami mieszkańcy, będzie to książką Zatorzan o Zatorzu. Biblioteka będzie jedynie miejscem spotkań i gromadzenia tych informacji -dodaje A. Kuźmiński.

Urodziłam się nie na Zatorzu, ale na Hubach Święciechowskich. W tej nazwie nie ma nic obraźliwego, kiedyś mówiło się o Hubach Święciechowskich i Hubach Strzyżewickich. Dziś tylko "spadochroniarze", którzy tutaj zamieszkali mówią Zatorze- podkreśla Barbara Piwońska.

Dom rodzinny Barbary Piwońskiej mieści się właśnie na Hubach Święciechowskich. Jej ojciec - Edmund Goryniak, był kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 3 i społecznikiem. To dzięki niemu powstała sieć gazownicza i wodociągowa. Wypełniona po brzegi stron, właśnie takimi bohaterami i wspomnieniami o nich, będzie książka o Zatorzu.

Ta dzielnica jest wyjątkowa. Tutaj się nie tylko mieszka. Klimatem tej dzielnicy się oddycha- dodaje B. Piwońska. - Mój brat szuka jeszcze archiwalnych zdjęć. Zamierzamy to wszystko skrupulatnie opisać.

Dodajmy, że biblioteka będzie jedynie miejscem spotkań i gromadzenia informacji oraz obejmie patronat wydawniczy i medialny. Premierę pamiątkowego albumu o Zatorzu zaplanowano na koniec przyszłego roku.

Galerię zdjęć z budowy Szkoły Podstawowej nr 9 na Zatorzu pokazaliśmy TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto