Rycerze osiągnęli półfinał. Bytom walczył do końca

Koszykarze Rycerzy Rydzyna nie mieli łatwo, ale zadali egzamin z odporności psychicznej. Po triumfie we własnej hali z Polonią Bytom 84:71 i porażce w Bytomiu 84:74 musieli wygrać w trzecim meczu na własnym parkiecie, by awansować do najlepszej czwórki.

Dla obu drużyn był to mecz o być, albo nie być. Szykowało się wielkie widowisko i od początku wiadomo było, że nikt w tym decydującym meczu się nie „położy”. Już I kwarta pokazała, że nikt tu się nie podda i że wal;ka toczy się o dużą stawkę. Pierwsi punkty zdobyli goście, ale po chwili prowadzili miejscowi. W 7 minucie wynik odwrócił Leszczyński i mieliśmy (13:14). Koniec I kwarty należał do gospodarzy, którzy zanotowali serię 7:0 i po 10 minutach prowadzili (20:15).
Pod koniec II kwarty Rycerze osiągnęli najwyższe, bo 19-punktowe prowadzenie po rzucie Kamila Chanasa (45:26). To jednak nie złamało rywala ze Śląska. Ten walczył po przerwie i mozolnie się zbliżał. Przed IV kwartą tracił już tylko 8 punktów, co w koszykówce jest znikoma różnicą. Mogliśmy się więc spodziewać walki. Polonia nie miała nic do stracenia i takiego scenariusza w sumie można się było spodziewać.

Początek decydującej kwarty należał do rywala, który zdobył 4 punkty i zmniejszył straty do 4 punktów (61:57). Polonia nie rezygnowała, świadoma o co toczy się ten bój. Po trafieniu Dawida Bręka to jednak Rycerze odskoczyli na 10 punktów (76:66) i byli bliscy szczęścia. Wtedy do końca spotkania pozostawało niespełna 3 minuty. To i dużo i mało w koszykówce. Miejscowi utrzymali jednak to prowadzenie. Co prawda na 8 sekund przed końcem meczu zza łuku trafił jeszcze Leszczyński. który ustalił wynik na 80:75, ale nie miało to już żadnego znaczenia dla awansu. Do półfinału przepustkę uzyskał zespół z powiatu leszczyńskiego, ale tak jak się należało spodziewać łatwo nie było. Drużyna trenera Mariusza Bacika okazała się bardzo wymagającym przeciwnikiem i była o krok od wyeliminowania ekipy spod Leszna. Ekipa trenera Jędrzeja Jankowiaka zachowała jednak spokój i dowiozła wygraną do końca spotkania. Wygrana, dodajmy zasłużona, bo to Rycerze poza początkiem meczu prowadzili przez cały mecz i zachowali zimna krew.
Teraz nadchodzą półfinały i będą jeszcze większe schody. Na placu boju zostały cztery najlepsze drużyny II ligi. Sukces już jest, a może być więcej. Tylko czy tak mały ośrodek, jak ten z Rydzyny stać na grę w I lidze?

W każdym meczu gramy o zwycięstwo. Będziemy grać do końca. Każdy chce wygrywać i my też chcemy, powiedział Jędrzej Jankowiak, trener Rycerzy Rydzyna.

Rycerze Rydzyna – Polonia Bytom 80:75 (20:15, 25:13, 16:25, 19:22)

Punkty dla Rycerzy zdobywali: Chanas 25 (3x3), Milczyński 16 (20 zb), D.Bręk 11 (7 as), M.Bręk 10, Rostalski 8, Samolak 7, Nawrocki 3, Świerczyk 0.

Najwięcej dla Polonii: Podkowiński 23, Daszke 17, Leszczyński 14, Salamonik 9.

Cztery drużyny na placu boju

Rycerze, AZS AGH Kraków,m które awansowały po trzech spotkaniach oraz MKKS Żak Koszalin i UNB AZS UMCS Lublin to drużyny, które zagrają o awans do I ligi. Schody będą jeszcze większe i trudno tu wskazać zespół, który jest faworytem. W rundzie zasadniczej najlepiej wypadły zespoły z Krakowa i Koszalina. Ci pierwsi nie przegrali meczu, notując w swojej grupie bilans 24-0. Ekipa z Koszalina zanotowała wynik 21-1, a drużyny z Lublina i Rydzyny odniosły po 22 zwycięstwa i odnotowały po dwie przegrane. Stawka jest wyrównana i konia z rzędem temu kto wskaże faworyta w tej czwórce. My go nie wskażemy, ale wierzymy w powodzenie i awans Rycerzy. Tu wszystko się może zdarzyć i każdy z tej czwórki tak naprawdę może awansować i cieszyć się z awansu. W każdej z drużyn znajdziemy ciekawe nazwiska z przeszłością z I ligi, ale i nawet ekstraklasy. Finisz rozgrywek II ligi zapowiada się fascynująco...