Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rydzyna. We wtorek (14.06) radni pochylą się nad Raportem o stanie gminy za 2021. Będzie to punkt wyjścia do oceny działalności burmistrza

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Już podczas najbliższej sesji rydzyńscy radni zajmą się Raportem o stanie gminy za 2021 rok. Wnikliwa analiza dokumentu zadecyduje o udzieleniu wotum zaufania burmistrzowi Rydzyny - Kornelowi Malcherkowi.

Podczas czerwcowej sesji rady gminy, radni pochylą się nad Raportem o stanie gminy za 2021 rok. To dokument podsumowujący działania burmistrza Rydzyny - Kornela Malcherka w ubiegłym roku. Wnikliwa analiza przedstawionego dokumentu powinna dać odpowiedź na pytanie: czy udzielić burmistrzowi wotum zaufania.

W debacie nad raportem mogą uczestniczyć mieszkańcy gminy, pod warunkiem, że zawiadomią o tym przewodniczącego rady gminy i zgłoszenie będzie poparte co najmniej 20 podpisami mieszkańców gminy. Zainteresowani mają na to jeszcze kilka godzin, bo termin upływa dziś, tj, poniedziałek (13.06) o godz. 16.00.

Raport o stanie gminy za 2021 rok

W przedstawionym raporcie przypomniano, że w 2021 roku radni przyjęli 99 uchwał na 12 sesjach rady miejskiej.
Budżet 2021 roku - dochody gminy wyniosły 57,4 mln złotych (były o 3,5 procent niższe niż w 2020 roku), a wydatki ponad 59,6 mln złotych (były wyższe o 17,4 procent niż w 2020roku).

Największym zadaniem inwestycyjnym w ubiegłorocznym budżecie była rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej w Rydzynie”. Gmina na to zadanie zaplanowała łącznie 16,6 mln zł rozłożone na lata 2021-2022.

"Dużym sukcesem 2021 r. Gminy Rydzyna było otrzymanie dofinansowanie na 2 projekty w ramach Rządowego Programu Polskiego Ładu – Program Inwestycji Strategicznych. Pierwszy: „Przebudowa i rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej w Dąbczu” kwota dofinansowania: 6, 5 mln, udział własny gminy wynosi 1,5 mln zł, a przewidywana wartość inwestycji to 8 milionów. Inwestycja ma objąć przebudowę istniejącego budynku i rozbudowę o nowe dwukondygnacyjne skrzydło: w tym 6 sal lekcyjnych, sale komputerową, bibliotekę, pokój nauczycielski, gabinet higienistki, sanitariaty – całość z dostępem dla osób niepełnosprawnych.
Drugi z nich zakłada „Budowę nowej stacji uzdatniania wody, modernizacja stacji uzdatniania wody w Dąbczu i Kłodzie wraz ze studniami głębinowymi”. Kwota dofinansowania wynosi 3,5 miliona a udział własny gminy - 0,5 mln przewidywana wartość inwestycji - 4 mln złotych. Przedmiotem inwestycji ma być modernizacja stacji uzdatniania wody w Dąbczu oraz w Kłodzie wraz z budową studni głębinowych z wód podziemnych. Oba zadania zostały w ujęte do realizacji w Wieloletniej prognozie Finansowej Gminy Rydzyna na lata 2022-2036"
czytamy w Raporcie o stanie gminy Rydzyna za 2021 rok.

Przybyło nowych mieszkańców w gminie Rydzyna - 239 osób.

W ciągu całego 2021 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lesznie zarejestrowało się 234 mieszkańców gminy Rydzyna. W tym 126 kobiet i 108 mężczyzn. Pracę podjęło 168 bezrobotnych. W końcu grudnia zarejestrowanych było 79 osób z miasta i gminy Rydzyna, w tym 55 kobiet ( niecałe 70 proc.). Prawo do zasiłku dla bezrobotnych posiadało 10 osób (niecałe 13 proc. ogółu bezrobotnych), w tym 7 kobiet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto