Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Saga niewoli" Aldony Wleklak - promocja książki odbyła się na polu w Radomicku. Pierwowzorami bohaterów byli pradziadkowie autorki [FOTO]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
"Saga niewoli" Aldony Wleklak - promocja książki odbyła się na polu w Radomicku. Pierwowzorami bohaterów byli pradziadkowie autorki
"Saga niewoli" Aldony Wleklak - promocja książki odbyła się na polu w Radomicku. Pierwowzorami bohaterów byli pradziadkowie autorki Anna Szklarska-Meller
"Saga niewoli" Aldony Wleklak ujrzała światło dzienne 7 sierpnia 2021 roku w Radomicku, a dokładniej... na polu za wsią. Miejsce nie było przypadkowe, bowiem pierwowzorami głównych bohaterów powieści są pradziadkowie autorki, Anna i Jakub Markiewicz, którzy całe życie mieszkali w podleszczyńskim Radomicku. Promocja książki odbyła się na ludowo i po wielkopolsku punktualnie.

"Saga niewoli" Aldony Wleklak to powieść o ludziach stąd

"Saga niewoli" to historia miłości, która nie powinna się zdarzyć. Anna i Jakub pokochali się bowiem wbrew wszystkim i wszystkiemu. Ona była bogatą Niemką, on polskim chłopem. Mimo, że na przełomie XIX i XX wieku Niemcy oraz Polacy żyli w Wielkopolsce obok siebie, pewnych granic nie można było przekraczać. Oni to zrobili, narażając się na ostracyzm obu rodzin.

Aldona Wleklak pochodząca z Czempinia absolwentka historii, a obecnie właścicielka agencji PR w Warszawie w powieściowe ramy włożyła historię prawdziwą, opisała bowiem losy swoich pradziadków. - Inspiracją było dla mnie "Stulecie Winnych" - przyznaje Aldona Wleklak. - Pod wpływem powieści, mniej więcej rok temu przyjechałam w rodzinne strony i spotkałam się z ciotkami, wujkami, kuzynostwem. Po rozmowach z nimi wiedziałam, że mam gotową historię na powieść - wspomina.

Jak powstawała "Saga niewoli"?

Same spotkania z rodziną jednak nie wystarczyły. Autorka "Sagi niewoli" spędziła wiele godzin na lekturze książek historycznych, etnograficznych dzieł Oskara Kolberga oraz prasy z tamtego okresu. Jej książka to bowiem nie tylko historia miłości dwojga ludzi, ale powieść edukacyjna, pokazująca, jak wyglądało życie w wielkopolskiej wsi pod zaborem pruskim. Opowieści krewnych to jakieś 20% całej fabuły, reszta to tło historyczne i literacka fantazja autorki.

- To znamienne, że w polskiej literaturze praktycznie nie ma powieści osadzonych w zaborze pruskim, dlatego spełniając marzenie o napisaniu książki, jednocześnie opisałam ziemię, z której sama pochodzę i do której jestem bardzo przywiązana - mówi Aldona Wleklak.

Z "Sagą niewoli" wiąże się sporo ciekawych, niesamowitych i wzruszających historii. Autorką ilustracji do książki jest Monika Macugowska, licealna przyjaciółka Aldony Wleklak. - Właściwie to nasz wspólny debiut - mówiła podczas promocji książki Monika Macugowska. - Studiowałam ilustrację książkową na ASP i zawsze marzyłam o wykorzystaniu swojej wiedzy w praktyce. Kiedy po latach Aldona zadzwoniła do mnie z propozycją zilustrowania powieści, byłam ogromnie szczęśliwa.

Promocja powieści "Saga niewoli" na polu za Radomickiem

Szczególnym gościem promocji "Sagi niewoli" była najmłodsza córka powieściowych bohaterów, Zofia. Przyjechała oczywiście spora reprezentacja rodziny Markiewiczów, przyszli mieszkańcy Radomicka, a także przedstawiciele show biznesu współpracujący w Aldoną Wleklak. Na polu za wsią w otoczeniu snopów zboża i bukietów kwiatów m.in. Laura Breszka czytała fragmenty powieści. Spotkanie prowadziła Ewa Wojciechowska. Autorką scenografii była Małgorzata Bielawa z Czempinia.

Promocja "Sagi niewoli" stała się okazją do spotkania dwóch światów, tego warszawskiego i miejscowego. Nie brakowało humoru, serdeczności i oczywiście kolejnej porcji rodzinnych wspomnień. Po oficjalnej części, wszyscy przyjęli zaproszenie do remizy OSP w Radomicku na wspólną biesiadę.

"Saga niewoli" - książkę już można zamawiać

"Saga niewoli" została wydana przez Empik i to za pośrednictwem strony wydawnictwa, lub specjalnej aplikacji można zamówić książkę w wersji papierowej, lub jako e-book. To jednak dopiero pierwsza część historii Markiewiczów z Radomicka. Aldona Wleklak już pracuje nad drugim tomem "Sagi niewoli", a w planach jest jeszcze trzeci.

Ten pierwszy zaczyna się w latach 70-tych XIX stulecia, a kończy w roku 1914, kiedy Jakub wyrusza na wojnę, przekonany, że najdalej za pół roku wróci do żony i dzieci. Kolejny tom powieści opowie o czasach wojny, powstaniu wielkopolskim i życiu w trudnych latach międzywojennych. Ostatnią część "Sagi niewoli" zamknie śmierć Anny Markiewicz w 1960 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto