Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Składowisko śmieci w największym pustostanie w Lesznie. W samym środku miasta w dawnej rzeźni ktoś podrzuca odpady

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Stara rzeźnia miejska w Lesznie nie przestaje być źródłem problemów. Po tym jak rozkradziono w budynkach wszystko co wartościowe, wynieśli się stamtąd także bezdomni. Miejsce stało się natomiast dzikim składowiskiem odpadów niewiadomego pochodzenia. Były przywożone do centrum Leszna bez jakiejkolwiek kontroli.

O rzeźni miejskiej przy Tamie Kolejowej pisaliśmy już wielokrotnie. Zamknięty kilkanaście lat temu zakład stał się największym pustostanem w Lesznie. Zajęty przez bezdomnych, jeszcze do ubiegłego roku był ich koczowiskiem i miejscem pozyskiwania surowców. Mieszkali tam i kradli co się tylko dało. Zdemontowano instalacje, sieci wodno – kanalizacyjne, drzwi, okna ościeżnice, a nawet stalowe elementy konstrukcji budynków.

Dawna rzeźnia w Lesznie składowiskiem odpadów

Skutkiem takiego szabrownictwa jest obecnie walenie się części obiektów. Bezdomni zniknęli z budynków rzeźni, bo nie da się już tam koczować. Obiekty nie mają okien, drzwi i wiele z nich grozi zawaleniem. Część już sie zawaliła.

Składowisko odpadów w dawnej rzeźni w Lesznie
Michał Wiśniewski

Kolejnym problemem okazały się śmieci. Ktoś wpadł na pomysł, by na teren dawnej rzeźni, którego tak naprawdę nikt nie kontroluje, zwozić odpady niewiadomego pochodzenia. Brak nadzoru sprawił, że na teren między budynkami trafiły setki worków z różnymi odpadami. Zajęły teren placu, gdzie kiedyś trwał rozładunek bydła. Co jest w workach? Tego nie wiadomo. Jasne jest, że ci, którzy przywozili śmieci, poruszali się drogą, którą kiedyś wożono bydło. Wjeżdżali główną bramą dawnej rzeźni, którą z czasem całkowicie wybito.

Składowisko odpadów w dawnej rzeźni w Lesznie
Michał Wiśniewski

Betonowe bloki w bramie dawnej rzeźni Ktoś podrzucał tu odpady

Aby zapobiec kolejnym dostawom i wjazdowi na teren rzeźni w ostatnim czasie w miejscu bramy postawiono dwa betonowe bloku blokujące wjazd. Do rzeźni prowadzą jednak jeszcze przynajmniej dwie inne bramy i te na razie nie dostały przez nikogo sforsowane.

Kto jest właścicielem dawnej rzeźni w Lesznie?

Dawna miejska rzeźnia jeszcze niecałe dwie dekady temu była zakładem, który normalnie prowadził działalność. Z czasem jednak ją wygaszono, a obiekt przez lata niszczał.

Właścicielem budynków rozmieszczonych między Tamą Kolejową a Kustronia jest spółka, którą władze Leszma nazywają ,,fikcyjną’’.

- Zarejestrowana jest we Wschowie - w garażu. W tle są jeszcze Rosjanie, którzy prowadzili tam działalność gospodarczą. Cała korespondencja przez nas wysyłana do właścicieli wraca jako zwroty do Urzędu Miasta – tłumaczył jakiś czas temu prezydent Leszna, Łukasz Borowiak.

Miasto zapowiadało, że chce się starać o pieniądze z budżetu państwa na zabezpieczenie obiektów dawnej rzeźni, by uniemożliwić do nich dostęp osobom postronnym. W tej sprawie nie wydarzyło się jednak nic aż do dziś. Pustostan w samym centrum Leszna pozostaje elementem degradującym tę część miasta. Ruderę widać też z wiadukty Grota – Roweckiego, pod którym stoją obiekty. Samorząd Leszna wyremontował w 2022 roku sąsiadującą z dawną rzeźnią ulicę Kustronia i planuje budowę obok parkingów miejskich. Obok rzeźni ruszyły też niedawno odnowione korty.

Składowisko śmieci w największym pustostanie w Lesznie. W sa...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto