Stacja badawcza Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu tegoroczną akcję wsiedlenia sokołów wędrownych zrealizowała w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rydzynie. Akcja polega na zamontowaniu na dachu budynku budki gniazdowej, w której młode sokoły będą rosły i aklimatyzowały. Po osiągnięciu zdolności lotnych, budka zostanie otwarta i sokoły zaczną swobodny oblot okolicy.
Ptaki, które zagościły w Rydzynie pochodzą od par hodowlanych utrzymywanych przez sokolników Polskiego Związku Łowieckiego. W tym roku był to wyjątkowo późny lęg, dlatego akcję wsiedlania przeprowadzamy dopiero pod koniec lipca czyli prawie miesiąc później niż zwykle
– tłumaczy Henryk Mąka.
Sokoły w Rydzynie
Sokoły nie są jeszcze w pełni lotne, ale potrafią samodzielnie pobierać pokarm i nie potrzebują szczególnej opieki ze strony rodziców. W klatce gniazdowej spędzą kilkanaście dni. W tym czasie dorosną im pióra i nabędą zdolności lotu. Najważniejsze jest zapoznanie się młodych ptaków z otoczeniem, przez co uznają je za swoje miejsce urodzenia i po wypuszczeniu będą wracały.
W okresie adaptacyjnym sokoły są karmione przez człowieka, ale w sposób uniemożliwiający kontakt, a co za tym idzie - oswojenie się. Po włożeniu do gniazda, aż do momentu uwolnienia miejscowi sokolnicy będą pełnić przy nich dyżury. Po upływie dziesięciu dni klatka z sokołami zostanie otwarta i od tego momentu będą mogły swobodnie fruwać. Wciąż jednak będą regularnie dokarmiane – do czasu, kiedy ich umiejętności łowieckie pozwolą na samodzielne zdobywanie pożywienia. Po dwóch miesiącach sokoły opuszczą okolice i przez pierwszy rok lub dwa, będą wędrować po leszczyńskim niebie. W rejony Rydzynie powinny powrócić wiosną, gdzie prawdopodobnie założą swoje naturalne gniazdo celem powiększenia rodziny.
Sokoły wędrowne w Rydzynie. Ptaki goszczą w Specjalnym Ośrod...
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?