MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Strzeż się zimą

HUB
Asp. sztab. Wiesław Sadowski, rzecznik Komendanta Miejskiego PSP w Lesznie. Foto. A.ROZWENS
Asp. sztab. Wiesław Sadowski, rzecznik Komendanta Miejskiego PSP w Lesznie. Foto. A.ROZWENS
Niewłaściwe korzystanie z gazu płynnego i zły stan techniczny urządzeń ogrzewczo-kominowych to najczęstsze przyczyny pożarów w okresie jesienno-zimowym. - Nie ma pożaru bez winy człowieka - uważa asp. sztab.

Niewłaściwe korzystanie z gazu płynnego i zły stan techniczny urządzeń ogrzewczo-kominowych to najczęstsze przyczyny pożarów w okresie jesienno-zimowym. - Nie ma pożaru bez winy człowieka - uważa asp. sztab. Wiesław Sadowski, rzecznik Komendanta Miejskiego PSP w Lesznie.

Wygodny i niebezpieczny

Nieszczelności w instalacji gazowej lub zaworze butli są bardzo trudne do stwierdzenia, szczególnie w przypadku gazów bezwonnych. Nie sposób też dostrzec go gołym okiem. Tymczasem może on się zgromadzić w takiej ilości, że powstanie mieszanina wybuchowa z powietrzem. Eksplozję takiej mieszanki może spowodować praktycznie każde źródło energii np. płomień zapałki lub iskra w kontakcie elektrycznym. Dlatego przebywając w pomieszczeniu, w którym ulotnił się gaz płynny możemy nieświadomie spowodować jego wybuch.
- Gaz jest paliwem wygodnym, ale może być niebezpieczny. Dlatego napełnianie butli powinno się odbywać w specjalistycznych rozlewniach. Zabronione jest samodzielne ładowanie, dopełnianie lub uzupełnianie gazu - tłumaczy rzecznik Sadowski. Przepełnienie butli połączone ze wzrostem temperatury może doprowadzić do jej rozerwania i wybuchu gazu. Butle na gaz propan-butan podlegają okresowej kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Konserwacji i ewentualnych napraw butli dokonuje się podczas ich napełniania w rozlewniach.

Jak postępować

- W przypadku uszkodzenia urządzenia na gaz, należy niezwłocznie zamknąć zawór przy butli, przewietrzyć pomieszczenie i oddać wadliwe urządzenie do naprawy, pamiętając jednocześnie, by nie używać otwartego ognia, nie palić tytoniu. W żadnym wypadku nie należy jej naprawiać samodzielnie - przestrzega Sadowski.

Uważać na piece

Strażacy przypominają również o właściwej eksploatacji urządzeń ogrzewczo-kominowych. - W pomieszczeniach ogrzewanych piecami, podłoga pod paleniskiem nie powinna być wykonana z materiałów łatwo zapalnych. W takich przypadkach nawet mała iskra, która wydobędzie się uszkodzonymi drzwiczkami może doprowadzić do pożaru - mówi rzecznik. - Równie groźne mogą być przechowywane na strychach trociny, drewno i pasze, które przy czynnych przewodach kominowych mogą się zapalić. Priorytetem jest jednak zapewnienie ok-resowej konserwacji urządzeń oraz instalacji gazowych, elektrycznych i og- rzewczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja z Kenii kontra gangi terroryzujące Haiti

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto