Światowy dzień wody. Co wiesz o wodzie w województwie wielkopolskim? Zadbaj o zdrowie, środowisko i oszczędzaj

Materiał powstał we współpracy z MWiK Piła, AquaNet Poznań
Chyba, każdy z nas ma świadomość, jak ważne jest picie odpowiedniej ilość wody. Usłyszeć o tym możemy nie tylko w telewizyjnych reklamach, ale i w opiniach lekarzy i ekspertów. Niestety, doniesieni nie są optymistyczne, z każdym rokiem źródła wody pitnej są coraz uboższe. Zbliżający się Światowy Dzień Wody jest idealnym pretekstem, by przypomnieć o znaczeniu wody w życiu, każdego człowieka oraz środowiska naturalnego. Jak oszczędzać wodę? Jakie kroki podjąć, każdego dnia, by żyć bardziej ekologicznie i oszczędzać pieniądze? Dlaczego warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę lub perlator do wody? Przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na te i inne pytania.

Światowy dzień wody. Woda w województwie wielkopolskim. Czy wiesz, co pijesz?

Czy wiesz, że niemal miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej? Aby przypomnieć o istocie problemu braku wody, co roku 22 marca świętujemy Światowy Dzień Wody. Święto zostało uchwalone w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczytu Ziemi w 1992 roku w Rio de Janeiro w Brazylii.

Światowy dzień wody to świetna okazja, żeby przyjrzeć się wodzie, która płynie w naszych kranach. W końcu średnie dzienne zużycie wody przez każdego z nas wynosi aż 150 litrów! Wielkopolska korzysta głównie z ujęć o zadowalającej jakości wody: w 2009 roku przeprowadzono badania jakości wód podziemnych, a sieć punktów badawczych objęła 71 punktów pomiarowych, z których w 33 ujmowano wody gruntowe, a w 38 − wody wgłębne. Okazało się, że wód o bardzo dobrej jakości nie znaleziono w żądnym z punktów, wody dobrej jakości występowały na 7 stanowiskach, zadowalającą jakość wód stwierdzono na 48 stanowiskach, a niezadowalającą na 11 stanowiskach. W 5 otworach badania wykazały złą jakość wód.

Poznań, stolica regionu zaopatrywany jest w wodę pitną z trzech ujęć wody: Mosina-Krajkowo, które zapewnia około 65% wody, Dębina - ok. 25% i Gruszczyn-Promienko (które to ujęcie zaopatruje głównie rejon Swarzędza)- ok. 10% produkcji wody. Kalisz zaopatrywany jest w wodę pięciu ujęć głębinowych, uzdatnianych w czerech stacjach uzdatniania, Konin – z ujęcia Konin – Kurów, Leszno – z trzech ujęć wraz ze stacjami uzdatniania wody: Strzyżewice, Zaborowo oraz Karczma Borowa, a Piła – z ujęć zlokalizowanych na terenie gminy Szydłowo, a także przy ul. Wałeckiej 20 w Pile. Wszystkie ujęcia produkują wodę o akceptowalnych parametrach, a do tego część z nich, jak podają poszczególne przedsiębiorstwa wodociągowe, nawet o zawartości minerałów zbliżonej do wody źródlanej.

Prezes Zarządu Mariusz Bednarek
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Pile

- Miasto Piła zaopatrywane jest w wodę z jedenastu studni czwartorzędowych - mówi Mariusz Bednarek, prezes MWiK Piła. - Dziewięć studni zlokalizowanych jest na terenach leśnych w okolicy miejscowości Dobrzyca. Dwie kolejne studnie usytuowane są terenie bazy MWiK przy ulicy Wałeckiej w Pile. Ujmowane wody czwartorzędowe charakteryzują się przede wszystkim podwyższoną zawartością związków żelaza, manganu oraz siarkowodoru. Przed skierowaniem wody do miejskiej sieci wodociągowej konieczne jest poddanie jej procesowi uzdatniania, obejmującego takie procesy jak: napowietrzanie, odgazowanie, odżelazianie oraz odmanganianie. Woda po procesie uzdatniania spełnia wymagania jakościowe określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W procesie jej oczyszczania usuwanych jest 97% niepożądanych związków żelaza i manganu. Jednocześnie woda nie jest pozbawiana związków mineralnych takich jak wapń, magnez i potas, które korzystnie wpływają na jej smak oraz mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Woda – kiedyś może nam jej zabraknąć. Proste sposoby na oszczędzanie wody

Czy wiesz, że zasoby wody pitnej w Polsce są porównywalne do tych posiadanych przez upalny Egipt? Według raportu Najwyżej Izby Kontroli w Polsce całkowite zasoby wody pitnej wynoszą 4 mld m3, należymy zatem do państw najbardziej ubogich w wodę w Unii Europejskiej. Apele o oszczędzaniu wody słyszymy, z każdej strony. Coraz więcej osób decyduje się na wdrożenie w codzienne życie nawyków przyjaznych dla środowiska. Ty również możesz rozpocząć od małych zmian, które w konsekwencji pomogą Ci oszczędzić nie tylko wodę, ale i pieniądze.

 • Szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie. Z pewnością słyszałeś o tym nie raz. Warto przełożyć ten przykład na liczby: kąpiel w wannie to zużycie nawet 200 litrów wody, podczas gdy szybki, pięciominutowy prysznic to ok. 50 litrów. Co daje nam ok. 5 zł za jedną kąpiel oraz ok. 1,5 zł za prysznic.
 • Nie marnuj wody. Wykorzystaj ją ponownie! Ta zasada sprawdzi się w szczególności, jeśli mieszkasz w domu. Deszczówkę z powodzeniem możesz wykorzystać do podlewania ogrodowych roślin.
 • Zakręć kran! Co jest tak hipnotyzującego w obserwowaniu strumienia wody z odkręconego kranu, podczas mycia zębów? Nie wiadomo, ale jedno jest pewne, przez ten głupi nawyk marnujesz mnóstwo wody i pieniędzy.
 • Napraw cieknący kran. To skuteczny sposób, który uchroni Cię przed niepotrzebnym marnowaniem nawet kilku tysięcy litrów wody rocznie! Nie wspominają już o pozbyciu się irytującego dźwięku kapania wody.
 • Zainwestuj w zmywarkę. Szacuje się, że podczas jednego zmywania zużywa się nawet do 80 litrów wody! Dla porównania jedno mycie naczyń w zmywarce to ok. 12 litrów wody.
 • Czas na baterię termostatyczną! To urządzenie zapewniające stałą temperaturę wody w kranie. Nie musisz, więc niepotrzebnie marnować wody, by uzyskać odpowiednią ciepłotę.
 • Zapełniaj do końca pralkę i zmywarkę.

Woda a ekologiczny dom. Ile możesz zyskać na oszczędzaniu wody?

Planujesz remont domu lub mieszkania? Szukasz sposobów, które pozwolą Ci zaoszczędzić wodę i zmniejszą Twoje rachunki? Oto kilka praktycznych rozwiązań, które pozwolą na mniejsze zużycie wody i sprawdzą się doskonale, w każdym domu

Oszczędzaj wodę w ekologicznej łazience
To właśnie w łazience marnuje się najwięcej wody. Pierwszym krokiem, który warto wykonać, będzie upewnienie się, że armatura łazienkowa jest szczelna i nie przecieka. Następnie możemy przejść do tematu baterii. Najbardziej ekologiczne są baterie jednouchwytowe. Warto wybierać te, w które wbudowano ogranicznik przepływu, pozwoli on znacznie zredukować zużycie wody. Kolejnym sposobem na oszczędzenie wody, będzie zakup baterii łazienkowej wyposażonej w perlator.

Perlator do wody to element znajdujący się na zakończeniu baterii, który odpowiada za napowietrzania wody, co znacznie zmniejsza jej zużycie. Kupując perlator, warto postawiać na jakość użytych do jego wyprodukowania materiałów. Na rynku znajdziemy różne rodzaje perlatorów, wykonane między innymi z:

 • mosiądzu, charakteryzuje go solidne wykonane i odporność na korozję,
 • silikonu, jest odporny na osadzanie się kamienia,
 • metalu, może łatwo rdzewieć,
 • plastiku, szybko się zużywa, ma niską trwałość.

Jakie są ekologiczne baterie łazienkowe?

 • Baterie termostatyczne. Zmniejszają zużycie wody, dzięki utrzymaniu jej w stałej temperaturze.
 • Baterie bezdotykowe. Odmierzają konkretną ilość wody, co pozwala uniknąć pozostawienia odkręconego kranu.
 • Baterie przyciskowe. Automatycznie zatrzymują przepływ wody, po ustalonym czasie.

Ekologiczna spłuczka z podziałem
Warto postawić również na ekologiczne spłukiwanie wody. Podział na dwa przyciski, duży i mały, pozwoli dostarczyć proporcjonalną ilość wody do aktualnych potrzeb.

Ekologiczna pralka
Na rynku znajdziesz cały przekrój ekologicznych i energooszczędnych pralek. Wybierając nowy sprzęt, warto zwrócić uwagę na to, który z nich pobierać będzie najmniejszą ilość energii i wody.

Ponadto wiele modeli zostało wyposażone w automatyczne, ekologiczne programy. Do przydatnych funkcji należy między innymi:
technologia pozwalająca zamienić proszek lub kapsułki do prania w aktywną pianę, która wnika w materiał,

 • czyszcząc go nawet w zimnej wodzie,
 • ekologiczna funkcja suszenia,
 • możliwość uzupełniania zawartości bębna w czasie prania.

Wszystkie te funkcje zwiększają efektywność oraz oszczędność pracy pralki.

Zmywarka do naczyń
Po łazience to właśnie kuchnia jest miejscem w domu, w którym dochodzi do największego zużycia wody. Wszystkie reklamy przekonują, że mycie naczyń w zmywarce to oszczędność wody, czasu i pieniędzy. To prawda! Tak jak wspominaliśmy wcześniej, podczas ręcznego mycia naczyń zużywa się około 80 litrów wody. Podczas kiedy cykl mycia w zmywarce to około 12 litrów.

Pojemniki i zbiorniki na deszczówkę. Zobacz, jak oszczędzać wodę

Czy wiesz, że podczas kilkuminutowego deszczu z dachu potraf spaść nawet do kilkudziesięciu litrów wody? Wykorzystanie wody z deszczówki to świetny sposób na oszczędzanie wody w Twoim ogrodzie. Zebraną wodę możesz wykorzystać zarówno do podlewania roślin, prac porządkowych, jak i mycia samochodu. Na rynku znajdziemy różne sposoby gromadzenia wody deszczowej.

 • Zbiorniki na deszczówkę. Standardowo pojemniki pozwalające na gromadzenie wody posiadają wielkość ok. 250 do 350 litrów. Oczywiście istnieją także większe modele. Zbiorniki na deszczówkę są wykonywane z trwałego i odpornego tworzywa sztucznego. Pojemniki na deszczówkę powinny posiadać szczelne pokrywy zabezpieczające przed możliwością dostania się do nich zanieczyszczeń. Jeśli zamierzasz podlewać deszczówkę ogród, dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w pojemnik z możliwością podłączenia węża za pomocą opaski zaciskowej.
 • Zbiornik na odprowadzanie deszczówki z rynien. Na rynku znajdziemy modele zbiorników na deszczówkę, które świetnie sprawdzą się do gromadzenia wody z rynien.
 • Zbiorniki na deszczówkę zakopywane pod ziemią

Czy pijesz wystarczającą ilość wody? Sprawdź, jakie skutki dla zdrowia może powodować odwodnienie

Oszczędzanie wody, podczas codziennych czynności to klucz do poprawy sytuacji środowiska naturalnego. Tej zasady nie powinnyśmy jednak stosować, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Picie odpowiedniej ilości wody, każdego dnia zapewni odpowiednie funkcjonowanie organizmu. W końcu w ponad 60% organizm człowieka składa się właśnie z wody!

Ile wody powinno się pić, każdego dnia? Mówi się o przyjmowaniu ok. 1 litra wody na 30 kilogramów masy ciała. Osoba dorosła powinna zatem wypijać od 1,5 do 2,5 litra, czyli ok. 8 szklanek wody.

Dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu jest tak ważne?

 • Woda wspomaga oczyszczanie organizmu. Pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii.
 • Woda odpowiada za prawidłowe trawienie. Prawidłowa ilość wody poprawia procesy trawienne.
 • Woda pomaga w procesie odchudzania. Poprawia metabolizm i hamuje apetyt. Nie zawiera cukrów i substancji słodzących.
 • Woda reguluje temperaturę ciała. Gdy na dworze jest zbyt gorąco, pocimy się.
 • Woda redukuje zmęczenie. Picie wody pozwala na nawodnienie i dotlenienie organizmu.
 • Woda poprawia kondycję fizyczną. Gdy organizm jest odwodniony, znacznie spada jego wydajność.
 • Woda poprawia wygląd skóry. Odpowiednie nawodnienie zapewnia skórze odpowiednią sprężystość i nawilżenie.

Uważaj na odwodnienie organizmu! Odwodnienie może powodować zawroty i ból głowy, gorączkę, drgawki, przyspieszoną akcję serca, a nawet utratę przytomności. W skrajnych przypadkach, gdy ubytek wody sięgnie powyżej 15% masy ciała, może nastąpić śmierć. Najczęstszymi powodami odwodnienia organizmu są: biegunka, wymioty czy długotrwała gorączka. W przypadku wystąpienie odwodnienia najważniejsze jest, by jak najszybsze uzupełnić niedobór i zapobiec dalszej utracie wody z organizmu.

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was quiz, w którym sprawdzicie swoją wiedzę na temat tego życiodajnego płynu. A przy okazji dowiecie się również, jak oszczędzać wodę. Quiz powstał we współpracy z firmą Aquanet

Woda daje życie. Sprawdź, co o niej wiesz KLIKNIJ

Partnerami akcji są:
Miejskie Wodociagi i Kanalizacja w Pile
Aquanet S.A. z Poznania

Materiał oryginalny: Światowy dzień wody. Co wiesz o wodzie w województwie wielkopolskim? Zadbaj o zdrowie, środowisko i oszczędzaj - Wielkopolskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie