MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Konstytucji 3 Maja w 2024 w Bydgoszczy. Zdjęcia, wideo

Weronika Mistrzak
Piątkowe wydarzenie rozpoczęło się wprowadzeniem pocztu sztandarowego przez Kompanię Honorową, pod przewodnictwem por. Daniela Gwita.
Piątkowe wydarzenie rozpoczęło się wprowadzeniem pocztu sztandarowego przez Kompanię Honorową, pod przewodnictwem por. Daniela Gwita. Weronika Mistrzak
W piątek 3 maja 2024 w samo południe, bydgoszczanki i bydgoszczanie spotkali się na Starym Rynku, by wspólnie świętować, jak powiedział prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, symbol nadziei naszych rodaków w mrocznych czasach niewoli pod zaborami.

Tak Bydgoszcz świętowała 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Piątkowe wydarzenie rozpoczęło się wprowadzeniem pocztu sztandarowego przez Kompanię Honorową, pod przewodnictwem por. Daniela Gwita. Następnie uroczyście odśpiewano Hymn Polski, po czym przywitano zgromadzonych gości: parlamentarzystów, przedstawicieli służb mundurowych oraz jednostek samorządowych.

Najpierw zgromadzonych przywitał wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel,, przypominając nam historię uchwalenia Konstytucji Majowej. Po nim głos zabrał Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Uchwaleniem Konstytucji 3 Maja ratowano suwerenność Polski. Wartość Konstytucji 3-majowej, stała się w szerszej perspektywie ogromna. I chociaż obowiązywała w sumie tylko przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z najważniejszych fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem dumy dla Polaków.

Prezydent zachęcił też do pochylenia się nad znaczeniem aktu, dla przyszłych pokoleń Polek i Polaków. Konstytucja stała się symbolem nadziei, dla rodaków żyjących w mrocznych czasach niewoli oraz inspirowała do walk o odrodzenie Rzeczypospolitej. Dzięki uchwaleniu Konstytucji 3 maja , Polacy odzyskali znacznie własnej wartości i podmiotowości.

Po wystąpieniu prezydenta, swoje przemówienie wygłosił również Marek Skoczyk, sekretarz województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Konstytucja uchwalona w 1791 wyzwoliła entuzjazm wielu naszych ówczesnych rodaków - mówił. Na całe pokolenia stała się zarówno przestrogą jak i wskazówką. Spod ducha wyrośli tacy Polacy jak Tadeusz Kościuszko, Generał Dąbrowski czy Książe Józef Poniatowski. Na jej straży stali również wielcy polscy wieszcze jak Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, a współcześnie prymas tysiąclecia Stefan Wyszyński, ksiądz Jerzy Popiełuszko oraz największy z nich Święty Jan Paweł II. Przypominacie że wolność jest nie tylko dana ale i zadana. Dziś w Europie nie ma wolności bez zaangażowania. Dlatego nie możemy być ślepi na dziejące się wydarzenia za granicami naszego kraju. Nie ma wolności bez odpowiedzialności.

Po przemówieniach władz miejskich i wojewódzkich, odśpiewano pieśń reprezentacyjną wojska polskiego, po czym odprowadzono sztandar. Po oficjalnych uroczystościach odbył się koncert Orkiestry Wojskowej.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto