Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Pułkowe 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich połączone z uroczystym wręczeniem sztandaru w Gnieźnie [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Magdalena Smolarek
Przed Bazyliką Prymasowską na placu Mikołaja Trąby miało miejsce uroczyste przekazanie wiernej repliki sztandaru ułanom z Oddziału Terenowego P.K.K. im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Gnieźnie. Zobaczcie jak to wyglądało.

Święto Pułkowe 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich połączone z uroczystym wręczeniem sztandaru w Gnieźnie

W sobotę od uroczystej mszy świętej, w intencji poległych, pomordowanych, zaginionych i rannych ułanów 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, w Katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się obchody Święta Pułkowego 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Zazwyczaj Święto Pułkowe obchodzone było w Lesznie, gdzie stacjonował pułk ułanów od 1921 r. do 1939 r. Jednak nawiązując do tego, że pułk został utworzony w Gnieźnie w czasie Powstania Wielkopolskiego organizatorzy postanowili w dzisiejszej uroczystości szczególnie nawiązać do historii i dawnej więzi pułku z Gnieznem.

Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni w Bazylice Prymasowskiej przeszli na plac Mikołaja Trąby, gdzie miał miejsce uroczysty apel i przekazanie sztandaru ułanom z Oddziału Terenowego P.K.K. im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich.

- W tym roku mija 100 lat od utworzenia pułku. 6. stycznia 1919 roku w Gnieźnie utworzono biuro werbunkowe 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich i tak zaczęła się epopeja, historia gnieźnieńskiej kawalerii. W tym roku udało się zorganizować taką uroczystość, podczas której zostanie przekazana replika sztandaru 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich, którego fundatorką jest wnuczka rotmistrza Edwarda Grabskiego. Był on pierwszym dowódcą i twórcą 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Replikę tę otrzyma Oddział Terenowy im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, który jest kontynuatorem barw i tradycji 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich - mówił dowódca ułanów ppor. Adam Frąckowiak.

- Dzisiejsze obchody Święta Pułkowego odbywają się wyjątkowo nie w Lesznie, a w Gnieźnie, ponieważ pułk powstał w Gnieźnie i do 1921 roku stacjonował w Gnieźnie, uczestniczył w działaniach zarówno związanych z Powstaniem Wielkopolskim, jak i z wojną polsko-bolszewicką. Natomiast później, do roku 1939 został przeniesiony i stacjonował w Lesznie. Tu jednak, w Gnieźnie, zaczęła się jego historia, zostały nadane barwy, nazwa, wyróżniający numer, dlatego jesteśmy dziś w tym mieście, by do takich tradycji nawiązać - dodaje ppor. Adam Frąckowiak.

Sztandar ten, który jest wierną repliką sztandaru ułanów z 1919 roku, został poświęcony przez ks. inf. Jana Kasprowicza, a następnie przekazany przez Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza, w imieniu Małgorzaty Grabskiej, wnuczki pierwszego dowódcy pułku rtm. Edwarda Grabskiego, płk. Draganowi i dalej pocztowi sztandarowemu, który zaprezentował sztandar pocztom i wszystkim przybyłym na te uroczystość.

- My, członkowie Oddziału Terenowego im. 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski czujemy się zobowiązani za przekazanie nam sztandaru, symbolu chwały 17. pułku ułanów wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego. Wysoce cenimy wartości, które w dniu dzisiejszym zostały nam przekazane. Poczucie honoru i obowiązku gnieźnieńskich ułanów, którzy zawsze stawali do walki o obronę ojczyzny, będzie dla nas wzorem do naśladowania. Przysięgamy stać na straży ich chlubnych tradycji, które dla nas są powodem dla zasłużonej dumy - podkreślał mjr rez. Jacek Taborski.

Zobacz moment przekazania sztandaru i fragment przemowy Prezydenta Gniezna Tomasza Budasza:

Po przekazaniu sztandaru pocztowi nadano także w imieniu kapituły odznaki pamiątkowej Oddziału Terenowego im. 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski odznaki pamiątkowe oddziału: Małgorzacie Grabskiej, mjr. Mirosławowi Januskowi, Mariuszowi Puselisowi, Tadeuszowi Musiałowi, Wawrzyńcowi Wierzejewskiemu, dr. Zdzisławowi Kościańskiemu, Zenonowi Jóźwiakowi.

W uroczystości tej uczestniczyła m.in. delegacja z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, Prezesi Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Przekazany sztandar zostanie umieszczony w gablocie muzealnej i udostępniony zwiedzającym w Domu Powstańca Wielkopolskiego, mieszczącego się w budynku Starego Ratusza w Gnieźnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto