Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tai chi to ciekawa propozycja dla aktywnych seniorów [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
archiwum stowarzyszenia Wygraj Siebie
W azjatyckich filmach nie brakuje kadrów, w których seniorzy ćwiczą w parkach tai chi. Płynne ruchy, powiewające na wietrze ubrania i spokój na twarzach. Czy i dlaczego tai chi jest stworzone dla seniorów? To idealna aktywność dla nich, ponieważ wymaga cierpliwości, a tej starszym osobom nie brakuje.

W azjatyckich filmach nie brakuje kadrów, w których seniorzy ćwiczą w parkach tai chi. Płynne ruchy, powiewające na wietrze ubrania i spokój na twarzach. Czy i dlaczego tai chi jest stworzone dla seniorów? To idealna aktywność dla nich, ponieważ wymaga cierpliwości, a tej starszym osobom nie brakuje.

Leszczyńscy seniorzy doskonale wiedzą o czym mowa. Przez dwa latach w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie istniała sekcja tai chi, którą prowadził Marek Wodzu Tyczyński. Niestety, z powodu natłoku zajęć Wodzu musiał zrezygnować, zapewnia jednak, że przy najbliższej nadarzającej się okazji wróci do seniorów, bo efekty były fantastyczne.

- Kiedy panie rozpoczynały zajęcia wchodząc na salę uprzedzały o swoich dolegliwościach. Wspominały o chorym kręgosłupie, kolanach „które się nie ruszają”, ograniczonym zakresie ruchu. Zaczęliśmy powoli, delikatnie. Z czasem efekty przerosły najśmielsze oczekiwania – mówi Marek Tyczyński.

Sztandarowym przykładem jest seniorka, która po wielomiesięcznych treningach uległa wypadkowi w domu. Kobieta spadła ze schodów. Kiedy wróciła na zajęcia cała posiniaczona trener zapytał, co się stało?

- Powiedziała, że padła ze schodów i nic sobie nie uszkodziła! Dzięki tai chi jej stawy stały się o wiele bardziej elastyczne, co pomogło w chwili upadku. Jej lekarz też był tego zdania – relacjonuje Marek Tyczyński.

Czym jest tai chi? Jak wyjaśnia Marek Tyczyński to starożytna praktyka uzdrawiającej medytacji w ruchu i treningu obronnego pochodząca z Korei Południowej.

- Jej zadanie to równoważenie ciała, umysłu i ducha. Poszczególne ruchy pomagają w otwarciu blokad energetycznych, pobudzając krążenie energii. Każdy ruch jest poświęcony innej część ciała i po zakończeniu pozostawia uczucie zrelaksowanego ciała – tłumaczy M. Tyczyński.

Zofia Witczak, prekursorka tai chi w Lesznie, także prowadziła zajęcia wśród seniorów ze stowarzyszenia Wygraj Siebie.

- Europejczykom bliżej mentalnie do fitness niż do tai chi, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy próbować. Tu jednak trzeba dużych pokładów cierpliwości, ponieważ tai chi nie łatwe choć takie na pierwszy rzut oka może się wdawać – tłumaczy Zofia Witczak.

Okazuje się, że zwykłe wejście bokiem i poruszanie rękoma sprawia debiutantom niemałą trudność. Jak wyjaśnia trenerka tu chodzi nie tylko o pracę ciała, ale i mózgu.

Sama zaczynała ćwiczyć tai chi ponad 20 lat temu. Była już wówczas po czterdziestce. Co jej to dało? Harmonię wewnętrzną, inne spojrzenie na problemy i dystans.

- Tai chi wróci prawdopodobnie w kwietniu. Czekamy na dotację na te zajęcia - mówi Teresa Rękosiewcz, prezeska stowarzyszenia Wygraj Siebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tai chi to ciekawa propozycja dla aktywnych seniorów [ZDJĘCIA] - Leszno Nasze Miasto

Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto