Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To darmowe badanie może uratować wzrok. W Lesznie bezpłatne badania wykonują już dwie placówki medyczne

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Zaniedbanie badań wzroku wśród chorujących na cukrzycę jest fatalne w skutkach – ostrzega leszczyńska diabetolog Krystyna Pawlaczyk - Adamczak. W Lesznie w dwóch placówkach realizowany jest obecnie całkowicie bezpłatny program profilaktyki retinopatii cukrzycowej.

Od 2019 roku Poradnia Diabetologiczna w Lesznie działająca na osiedlu Wieniawa w Lesznie bierze udział w specjalnym programie profilaktyki retinopatii cukrzycowej. Jest prekursorem tego zakresu usług medycznych w Lesznie.

Mamy pod swoją opiekę bardzo dużą grupę osób chorujących na cukrzycę. Dla każdej z nich program profilaktyki retinopatii ma ogromne znaczenie. Wielką wagą tego badania jest wcześniejsze, niż innymi metodami, znalezienie u chorych powikłań cukrzycowych. Chorujący na cukrzycę prędzej, czy później mają zmiany w rejonie dna oczu. Są to zmiany, których pacjent nie zobaczy samodzielnie, ani ich nie odczuwa. Gdy zaczyna być źle, często jest już za późno – tłumaczy Krystyna Pawlaczyk – Adamczak, diabetolog z Leszna.

Profilaktyka retinopatii w Lesznie – dwie placówki i darmowe badania

Najczęściej pojawiający się sygnał to pogorszenie widzenia. Gdy chorzy sygnalizują to lekarzowi, okazuje się, że zakres zmian nie jest już odwracalny. Szansą na przeciwdziałanie tym powikłaniom są właśnie badania za pomocą kosztownych kamer,z których jedną ma właśnie poradnia w Lesznie.

To specjalistyczne i drogie urządzenie, którym od 2019 roku badamy naszych chorych i mamy w tym ogromną wprawę. Badania są całkowicie bezpłatne i refunduje je NFZ. Warunek to zgłoszenie się do nas osoby leczonej cukrzycowo – dodaje K.Pawlaczyk – Adamczak.

Kto może skorzystać z darmowych badań w Lesznie?

Wcześniej ograniczeniem udziału w badaniu był wiek. Górną granicą był 75 rok życia. To się zmieniło i teraz nawet osoby w tym wieku i starsze, ale aktywne, mogą wziąć udział w programie. Aby do niego przystąpić, trzeba być jednak mieszkańcem Wielkopolski.

Każdy pacjent po badaniu dostaje wskazania, specjalny wydruk wskazujący zmiany, z którym powinien zjawić się u okulisty. Takie badania chorzy powinni realizować raz w roku.

Wielu pacjentów mówi ,,ja przecież widzę'', ale nie ma świadomości skali zmian naczyń krwionośnych w okolicy siatkówki. Później załamanie prowadzące do utraty wzroku to może być moment. Wyłapaliśmy takimi badaniami relatywnie młode osoby, których powikłaniom udało się zapobiec na czas – dodaje Krystyna Pawlaczyk – Adamczak.

Wielkopolski regionalny program retinopatii cukrzycowej w Lesznie realizowany i refundowany jest w 2023 roku jest nie tylko w poradni diabetologicznej przy osiedlu Wieniawa 58A, ale także w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie.

Nie mamy obecnie kolejek i jesteśmy w stanie przyjmować pacjentów praktycznie na bieżąco – deklaruje poradnia diabetologiczna w Lesznie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto