Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turniej Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie i Starym Gołębinie

Anna Szklarska-Meller
Turniej Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie i Starym Gołębinie
Turniej Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie i Starym Gołębinie A. Szklarska-Meller
Turniej Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie i Starym Gołębinie odbył się po raz czterdziesty czwarty. Tym razem wpływ na wybór najlepszej kapeli miała również publiczność.

Turniej Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie i Starym Gołębinie to jedna z najstarszych folklorystycznych imprez w naszym województwie. W rym roku odbyła się jej 44 edycja. Tradycyjnie wszystko zaczęło się od ogrywania pomnika dudziarza i skrzypka w Starym Gołębinie oraz mszy św. odprawionej w intencji braci dudziarskiej. Po południu kapele dudziarskie przyjechały do Kościana.

W stolicy powiatu, turniej dudziarzy wielkopolskich rozpoczął przemarsz kapel od kościoła Św. Ducha na Rynek. - Wydawałoby się, że te stare instrumenty pójdą w zapomnienie, okazuje się jednak, że młodzież przejęła tradycję i pięknie ją kontynuuje - zaznacza Michał Jurga, burmistrz Kościana. Turniej Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie to oczywiście koncert kapel, które starują w dwóch kategoriach: kapeli tradycyjnej i programie dowolnym.

Zobacz też:Dekoracje dożynkowe w powiecie kościańskim [zdjęcia]
Wśród kapel tradycyjnych (dudziarz i skrzypek) pierwsze miejsce jury przyznało Patrykowi Nowakowi i Aleksandrze Sałapatek ze Starego Gołębina. Wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Polowczyk i Małgorzata Szymankiewicz z Krobi oraz Łukasz i Jakub Kontek ze Stęszewa. W kategorii program dowolny, najlepszą kapelę wybierała publiczność. Widzom najbardziej podobał się występ zespołu ze Starego Gołębina.

Podczas turnieju dudziarzy nie mogło zabraknąć także konkursu stary - młody, podczas którego mistrzowie prezentują nowych adeptów sztuki dudziarskiej, a jury decyduje o przyjęciu ich do dudziarskiej braci. W tym roku do tego grona dołączyli: Katarzyna i Kamil Taczała z Szymanowa, Magdalena Szwarc i Adrian Mackowiak z Krobi oraz Marta Szymankiewicz z Moszczanki.

Zobacz też:Dożynki gminy Kościan w Racocie [zdjęcia]
- W tym roku na turniej do Kościana przyjechałem z czterema kapelami i czterema uczniami. Większość z nich to początkujący dudziarze oraz skrzypkowie. Starsi i bardziej doświadczeni muzycy się wykruszają, a o młodych coraz trudniej - mówi Michał Umławski, jeden z trzech w Wielkopolsce instruktorów dudziarstwa. - Dla przetrwania dud w Wielkopolsce ważna jest współpraca centrów kultury, które mogą organizować nabór czy wyjazdy na konkursy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto