Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie wracają do szkół. Jak zadbać o właściwe śniadanie dla ucznia?

RED
Dobrej jakości produkty i prawidłowo zbilansowane posiłki spożywane co około trzy godziny - te zasady dotyczą nie tylko dorosłych, ale również najmłodszych. Zdrowa dieta u dzieci i młodzieży to klucz do sukcesu, by zapewnić im prawidłowy rozwój - zarówno fizyczny, jak i intelektualny.

Procesy zachodzące w młodym organizmie wymagają stałego, systematycznego zaopatrzenia w niezbędne składniki pokarmowe. Ich niedobór może prowadzić do niedokrwistości, osłabienia organizmu, złej koncentracji, braku podzielności uwagi, zaburzonych procesów zapamiętywania, gorszej pracy mózgu i - co za tym idzie - zmniejszenia odporności i częstych infekcji. Dziecko może być w szkole apatyczne, niechętne do podejmowania jakiegokolwiek wysiłku - fizycznego i intelektualnego.

- Dlatego obok pierwszego pożywnego śniadania, które uczeń obowiązkowo zjada w domu, tak ważne jest spakowanie do plecaka zdrowych i bogatych w składniki odżywcze produktów. Uczniowie, którzy nie jedzą drugiego śniadania w szkole, mogą mieć gorsze wyniki w nauce, częściej skarżyć się na bóle głowy, złe samopoczucie i rozdrażnienie - mówi Maria Fall-Ławryniuk, dietetyk i terapeuta ruchowy.

Staraj się podawać dzieciom warzywa do posiłków głównych i owoce do pozostałych według zasady: 3 razy warzywo i 2 razy owoc w ciągu dnia.

Przygotowuj dziecku kanapki na bazie pieczywa pełnoziarnistego, graham, orkiszowego, z amarantusem. Zadbaj, aby w menu pojawiły się płatki wielozbożowe, muesli, kasze, ryż, makarony pełnoziarniste, ziarna słonecznika, dyni, różne orzechy i suszone owoce: żurawina, morele, śliwki, figi, daktyle… Na ogół dzieci ich nie jedzą, ponieważ ich nie znają!

W diecie niezbędne są ryby, zwłaszcza morskie o dużej zawartości wartościowego tłuszczu, przygotowywane w piecu, folii, na grillu lub na parze.

Podawaj dziecku wyłącznie chude mięsa lub produkty mięsne o obniżonej zawartości tłuszczu, a z drobiu przed podaniem usuwaj skórę. Staraj się nie proponować parówek, ponieważ są produktami wysokoenergetycznymi i bardzo tłustymi, a ponadto zawierają znikome ilości białka.

Ograniczaj sól i cukier - w wielu produktach spożywczych - np. wędlinach, konserwach, żółtych serach, produktach instant, paluszkach, chipsach - występują ich bardzo duże ilości, dlatego podczas zakupów tak istotne jest czytanie etykiet na produktach spożywczych.

Serwuj dzieciom zdrowe napoje: wodę mineralną niegazowaną, herbaty owocowe, herbaty z kopru włoskiego, rumiankowe, ze świeżej mięty, soki owocowe i warzywne samodzielnie wyciskane.

Zdrowe nawyki żywieniowe to podstawa. Według Instytutu Żywności i Żywienia całodzienne menu dla dzieci i młodzieży powinno dostarczać - w zależności od wieku, masy ciała i aktywności fizycznej 1400-4000 kcal.

- By zachęcić dzieci do jedzenia zdrowych dań, warto by były one kolorowe i atrakcyjnie podane - podpowiada Paulina Jabłonka, specjalista dietetyk. - W wieku 4-17 lat można jeść właściwie wszystko, co zdrowe i zalecane dla osób dorosłych. Jedyną różnicą jest ilość i odpowiedni podział składników, takich jak białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały w poszczególnych posiłkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto