Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upamiętniono pierwszego wójta gminy Krzemieniewo. Przed urzędem stanął obelisk [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
Podczas przypadającego wczoraj (27 V) Dnia Samorządowca w Krzemieniewie odbyła się uroczystość upamiętniająca pierwszego wójta gminy - Władysława Lestera. Przed urzędem stanął obelisk z pamiątkową tablicą dedykowaną wybitnemu samorządowcowi.

Pierwsza część uroczystości odbyła się jednak w Szkole Podstawowej w Drobninie. gdzie Elżbieta i Jerzy Kownaccy – inicjatorzy upamiętnienia wójta Lestera – przybliżyli postać bohatera. Z kolei młodzież szkolna zaprezentowała pieśni patriotyczne. Przygotowani przez Elżbietę Cieślę, nauczycielkę wychowania muzycznego, zaśpiewali m. in. „Uwierz Polsko”, „Niepodległa, niepokorna”, „Pierwsza kadrowa”, „Przybyli ułani pod okienko”.

- Jestem bardzo wzruszona, że pamięć o moim ojcu jest wciąż żywa. Dziękuję społeczności gminy Krzemieniewo, jej władzom samorządowym, dyrekcji szkoły w Drobninie i wszystkim ludziom zaangażowanym w upamiętnienie postaci Władysława Lestera – mówiła podczas uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy Teresa Florczak, najmłodsza córka Władysława Lestera, pierwszego wójta gminy Krzemieniewo.

- Data odsłonięcia tablicy nie jest przypadkowa. Dzisiaj obchodzimy Dzień Samorządowca. Władysław Lester był wzorem do działania, zaangażowanym w prace lokalnej społeczności. Potrafił jednoczyć ludzi, łączyć a nie dzielić. Współpracował z mieszkającą tu mniejszością niemiecką – zaznaczył wójt gminy Krzemieniewo, Radosław Sobecki.

Dodajmy, że Władysław Lester urodził się w 1898 roku w Łoniewie. Podczas I wojny światowej walczył w szeregach armii niemieckiej, brał udział w powstaniu Wielkopolskim. Aktywnie włączył się w działalność niepodległościową. Na wieść o wybuchu Powstania Wielkopolskiego porzucił służbę w armii zaborczej i wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej w Poznaniu. Był żołnierzem 8 kompanii 6.Pułku Strzelców Wielkopolskich i brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. W 1923 roku ożenił się z Józefą Galon z Krzemieniewa. Razem z żoną prowadzili 15-hektarowe gospodarstwo rolne. Lester od początku pobytu w Krzemieniewie zasłynął z pracowitości, chętnie włączał się w działalność społeczną. Cieszył się szacunkiem i zaufaniem mieszkańców Krzemieniewa. W 1928 roku został wybrany wójtem Krzemieniewa. Funkcję piastował społecznie. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany za odmowę podpisania rozkazu rozstrzelania jednego z członków nieformalnej polskiej policji porządkowej, powołanej po wybuchu II wojny światowej. Trafił do obozów koncentracyjnych w Buchenwaldzie i Mathausen-Gusen. Zmarł z wycieńczenia 10 marca 1941 r. Urnę z jego prochami pochowano w grobie Jana Lestera na cmentarzu w Osiecznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto