Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WIELKANOC 2020: Jak przeżyć te święta bez święcenia pokarmów i palm, udziału w nabożeństwach Triduum Paschalnego, spowiedzi i komunii

Anna Szklarska-Meller
WIELKANOC 2020: Jak przeżyć te święta bez święcenia pokarmów i palm, udziału w nabożeństwach Triuduum Paschalnego, spowiedzi i komunii
WIELKANOC 2020: Jak przeżyć te święta bez święcenia pokarmów i palm, udziału w nabożeństwach Triuduum Paschalnego, spowiedzi i komunii Bogdan Ludowicz
Wielkanoc 2020 roku będzie bardzo wyjątkowa. Nie można zmienić daty święta ze względu na epidemię koronawirusa, ale wiernych obowiązują przecież wszystkie zakazy i ograniczenia wprowadzone przez rząd. Co zatem zrobić, jak przeżyć święta bez wielkanocnej spowiedzi, święcenia palm, pokarmów, udziału w nabożeństwach Triduum Paschalnego, czy komunii? Oto mały przewodnik dla naszych Czytelników, w którym znajdziecie wszystkie rady i zalecenia dotyczące duchowego przeżywania nadchodzących dni.

Niedziela Palmowa
Tego dnia w kościołach na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy święcone są palmy. Najczęściej robimy je z gałązek wierzby i bukszpanu, czasem ozdabiamy kwiatami. Równie często jednak kupujemy piękne, kolorowe palmy na straganach. W tym roku palm święcić nie będziemy, nie możemy ich także kupić, ale księża zachęcają, by wykonać je samodzielnie w domu, najlepiej zaangażować w to dzieci, dla których może to być świetna zabawa.

- Zachęcam by publikować zdjęcia naszych palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma. Możemy dołączyć też cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu powstanie wielka wirtualna „procesja z palmami”. W ten sposób będziemy też dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej. Szczególnie pamiętajmy o osobach starszych, samotnych, w izolacji lub kwarantannie - przekonuje ks. ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Zasłonięty krzyż
Obecnie we wszystkich kościołach zasłonięte są krzyże. To zwyczaj wywodzący się ze średniowiecza, kiedy Chrystus na krzyżu ubrany był w bogate szaty, a na głowie miał koronę królewską. Wówczas zasłanianie krzyży miało zwrócić uwagę wiernych na mękę i śmierć Jezusa. Zwyczaj pozostał, choć wizerunki Chrystusa na krzyżu są już zupełnie inne. Krzyża zasłania się w piątą niedzielę Wielkiego Postu, a odsłania w Wielki Piątek. Duchowni zachęcają, by podczas tych szczególnych przygotowań do świąt zasłonić krzyże znajdujące się w naszych domach. Można też zasłonić obrazy, na których znajdują się krzyże, albo wizerunki Jezusa. Odsłaniamy je w piątkowy wieczór.

Spowiedź
Nieodłącznym elementem duchowych przygotowań do świąt jest wielkanocna spowiedź. W tym roku jej zorganizowanie jest niemożliwe, a wielu wiernych ze względu na ryzyko zarażenia się koronawirusem nie skorzysta ze okazji do spowiedzi. Co można zrobić? Żal za grzechy to rozwiązanie na ten trudny czas. Kościół zachęca do odbycia doskonałego żalu za grzechy. Doskonały, bo wypływa nie z obawy przed karą za grzechy, lecz z miłości do Boga i bliźnich. Najprostszy jego akt to: Ach żałuję za me złości, jedynie dla Twej miłości. Bądź miłościw mnie grzesznemu, dla Ciebie odpuszczam bliźniemu. Oczywiście, żal za grzechy można też wyrazić swoimi słowami. Należy poprzedzić go rachunkiem sumienia i postanowieniem wyspowiadania się przy najbliższej okazji.

Triduum Paschalne
W Wielki Czwartek najprawdopodobniej nie będziemy mogli wziąć udziału w mszy świętej przywołującej wydarzenia ostatniej wieczerzy, podobnie w Wielki Piątek kiedy w kościołach celebrowane jest nabożeństwo Męki Pańskiej, a potem w rezurekcji. Najprostszym sposobem, by jednak uczestniczyć w tych wydarzeniach jest transmisja telewizyjna, lub internetowa. W naszym regionie transmisje mszy świętych prowadzą między innymi: parafia św. Jana Chrzciciela, św. Antoniego i św. Józefa w Lesznie, parafia w Czempiniu, sanktuarium na Świętej Górze w Gostyniu, parafia w Górce Duchownej, Rydzynie i Starym Bojanowie.

Święcenie pokarmów
Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to obrzęd, w którym bierze udział najwięcej wiernych. Kościoły, świetlice czy domy prywatne wypełniają się całymi rodzinami, które przynoszą pięknie udekorowane, pełne smakołyków koszyczki. W tym roku decyzją władz kościelnych święcenia pokarmów nie będzie. Co zatem można zrobić? W niedzielę wielkanocną przed uroczystym śniadaniem można odmówić błogosławieństwo, uczynić znak krzyża, a także pokropić jedzenie wodą święconą, jeśli mamy ją w domu. Można też przygotować koszyczek wielkanocny i ustawić go na świątecznym stole.

Komunia Święta
Kościół nakazuje w czasie wielkanocnym, który w tym roku trwa do 7 czerwca przystąpić do komunii. Dla większości wiernych jest to teraz niemożliwe. Można jednak przyjąć komunię duchową. Jak to zrobić? Zaczynamy od aktu żalu i wyznania wiary, potem warto przeczytać fragment Ewangelii, pomodlić się Modlitwą Pańską i na koniec wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia Jezusa do swojego serca.

Ksiądz na sygnale
Dla wszystkich, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, chcieliby uzyskać poradę, o coś zapytać, albo potrzebują duchowego wsparcia Archidiecezja Poznańska przygotowała specjalny numer telefonu. Z kapłanami można rozmawiać przez cały tydzień, w godz. od 10.00 do 12.00 oraz od 17.00 do 20.00, pod numerem telefonu 61 102 00 00. Infolinia funkcjonuje pod hasłem "Ksiądz na sygnale". Archidiecezja przygotowała też specjalny poradnik na czas świąt #świętawdomu, który można obejrzeć na stronie archidiecezji oraz na kanale youtube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto