Wielkopolska poleca się na lato. Wypocznij bliżej natury. Atrakcje dla dużych i małych

Akcja specjalna
Pomimo luzowania obostrzeń i masowym szczepieniom, wciąż z rozwagą podchodzimy do planów wakacyjnych. Wybieramy pewne kierunki, a przede wszystkim miejsca z dala od tłumów i bliżej natury. Pokochaliśmy więc agroturystyki, domki nad jeziorem i rowery. Wielkopolska nie jest pierwszym kierunkiem, który kojarzy się z wakacjami, ale warto ją poznać. Na co powinniśmy postawić wybierając się na wakacje w Wielkopolsce?

Masz ochotę wybrać się gdzieś na weekend, ale góry i morze wydają się zbyt daleko, aby taki krótki wyjazd miał sens? Wcale nie trzeba jechać tak daleko, aby miło spędzić czas i zobaczyć ciekawe miejsca. W Wielkopolsce jest wiele atrakcji turystycznych, o których wielu mieszkańców tego regionu nie ma pojęcia.

Przede wszystkim nasz region jest ciekawym terenem do badań miłośników historii – wszakże na tych ziemiach kształtowało się na przełomie X i XI wieku państwo polskie, z najważniejszymi ośrodkami w Gnieźnie i Poznaniu. Tu też leży Kalisz, najstarsze miasto w Polsce, którego założenie datuje się na II w. n.e., kiedy to uczony grecki Klaudiusz Ptolemeusz wymienia je w swym dziele „Zarys geografii” pod nazwą „Kalisia” wśród ośmiu tysięcy innych miejscowości ówczesnego świata.


Lidia Łączny, prezes Klastra Turystycznego "Szlak Piastowski w Wielkopolsce"

- Weekendowy i dłuższy wypoczynek jest możliwy bez gór, morza i popularnej egzotyki. Wystarczy przyjechać na Szlak Piastowski i odwiedzić miejsca związane z początkami historii Polski oraz dynastią Piastów. Do większości atrakcji Szlaku – muzea, rezerwaty archeologiczne, zabytki - dojedziemy samochodem i pociągiem, nie brakuje hoteli i restauracji. Grody, rezerwaty, interaktywne muzea oraz piękne plenery gwarantują dobrą rozrywkę całym rodzinom. Już 18 czerwca rozpoczyna się „Weekend na Szlaku Piastowskim” – akcja współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, która ma prezentować atrakcje Szlaku. Gry turystyczne, pokazy średniowiecznego rzemiosła, rekonstrukcje, spacery z przewodnikiem – to pomysł na początek (nie tylko) wakacji z historią.

Wielkopolska perełka klasycyzmu


Wiesław Kaczmarek, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy mieści się w jednym z najbardziej urokliwych zakątków południowo-wschodniej Wielkopolski – ukształtowanym pod koniec XVIII wieku zespole pałacowo-parkowym, dawnej rezydencji gen. Augustyna Gorzeńskiego, współpracownika króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego centrum stanowi odrestaurowany osiemnastowieczny pałac, wyróżniający się oryginalnym planem litery „L” oraz doskonale zachowanymi we wnętrzach polichromiami ściennymi. Stanowi on dzieło Stanisława Zawadzkiego, jednego z najwybitniejszych architektów doby klasycyzmu w Polsce, któremu przypisywane są również urozmaicające parkowy krajobraz unikalne pawilony ogrodowe, ulokowane parku angielskim.

Jezioro Turkusowe, a może Jezioro Powidzkie - najczystsze jezioro w Polsce?

Zaledwie 14 kilometrów od drogi głównej z Poznania do Warszawy oraz około 30 kilometrów od trasy A2 przy zjeździe na wysokości Słupcy czeka na nas największe w Wielkopolsce Jezioro Powidzkie znajdujące się na terenie malowniczego Powidzkiego Parku Krajobrazowego. To jedno z najczystszych jezior w Polsce. To także wspaniałe miejsce - z doskonałą bazą noclegową, czystymi plażami i możliwością uprawiania sportów wodnych. Na jeziorze można popływać żaglówką, rowerkiem wodnym, czy też kajakiem - wypożyczalni nie brakuje.

Polskie Malediwy, Turkusowe Jezioro – to popularne nazwy zbiorników wodnych, do których zrzucane były popioły z elektrowni w Adamowie koło Turku oraz konińskich elektrowni. Jeden znajduje się we wsi Gajówka, drugi w granicach Konina. Dzięki walorom estetycznym stały się celem podróży turystów z całego kraju oraz ulubionym plenerem fotograficznym.

Pamiętajmy jednak, że miejsca te są jednak bardzo niebezpieczne, bo biały piasek to po prostu popiół z elektrowni, a woda, która wygląda na krystalicznie czystą, ma wysoki stopień zasadowości, co oznacza, że kontakt z nią grozi poparzeniem skóry tak, jakbyśmy wykąpali się w wybielaczu! Należy dodać, że oba akweny znajdują się na terenach należących do elektrowni, czyli na terenach zamkniętych, na których przebywanie jest zabronione i może wiązać się z sankcjami karnymi. Przestrzegamy więc i zalecamy ostrożność wszystkich odwiedzających te piękne, ale bardzo niebezpieczne miejsca.

Wakacje pełne emocji – parki linowe, paralotnia a może wakacje w siodle?

Sieraków położony jest na malowniczym pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim zwanym też Krainą stu jezior. Otoczony trzema jeziorami z jednej strony, a z drugiej strony rzeką Wartą za którą rozpościera się Puszcza notecka. Dzięki takiemu położeniu oraz bliskości środowiska naturalnego Sieraków zachęca do aktywnego wypoczynku, spacerów, biegów, kolarstwa, jeździectwa oraz uprawiania sportów wodnych.


Łukasz Lehmann, Wakepark Sieraków

- Takim centrum sportów wodnych jest Wakepark Sieraków. Osiom wakeparku jest oczywiście wyciąg do wakeboardu, wraz z profesjonalnymi przeszkodami i rampami zwanymi fachowo kickerami, przyciągający rzesze fanów tego sportu, oraz osoby które stawiają swoje pierwsze kroki w pływaniu na desce. Wakeboard gwarantuje potężną dawkę adrenaliny, wysiłku fizycznego oraz całą masę endorfin. Kolejnym elementem jest Wodny Tor Przeszkód, największy taki "wodny plac zabaw" w Wielkopolsce, który gwarantuje niezapomniane wrażenia zarówno dla tych nieco mniejszych jaki i dla tych starszych fanów wodnego szaleństwa. Wieczorową porą, można spędzić czas na leżakach lub hamakach, słuchając koncertów na żywo, lub starannie wyselekcjonowanej muzyki oraz podziwiać malowniczy zachód słońca nad brzegiem jeziora.

Agroturystyka, Spa czy domki nad jeziorem? Co wybrać w Wielkopolsce?

Jazda konna, kąpiele w winie, przejażdżki rowerowe, spływy kajakowe czy po prostu nic nie robienie wśród owocowych drzew to tylko niektóre atrakcje oferowane na wielkopolskiej wsi. Zainteresowanie wypoczynkiem na wsi czy to w typowych gospodarstwach agroturystycznych czy to innych obiektach turystyki wiejskiej jest ogromne. Gospodarze obiektów intensywnie przygotowując się do sezonu, dbają o spełnienie warunków higienicznych. Kto chciałby wybrać się na krótszy lub dłuższy pobyt na wielkopolską wieś ma w czym wybierać.

Kto chciałby pokazać dzieciom najprawdziwszą wieś, dać szansę karmienia kur, kóz i królików ma w czym wybierać
Podobnie szeroka oferta czeka na miłośników jazdy konnej. Wielkopolskie stadniny oferują zarówno przejażdżki konne dla zaawansowanych, naukę jazdy konnej czy po prostu przejażdżki bryczkami. Wędkarstwo? Sporty wodne? Proszę bardzo. Gospodarstw specjalizujących się w ofercie dla poszukujących tego typu atrakcji także nie brakuje.

W Wielkopolsce nie brakuje też klimatycznych miejsc, w których możemy nie tylko wypocząć od miejskiego zgiełku, ale też "naładować akumulatory", choćby podczas weekendowego wypadu, zadbać o nasze zdrowie i urodę. Bardziej zapracowani, wśród leśnych ścieżek znajdą też doskonałe miejsce na spotkanie biznesowe.
Takim miejscem jest właśnie Hotel Odpocznia Resort i Las.


Adam Puda, dyrektor zarządzający Hotel Odpocznia Resort i Las

- Świat dokoła się zmienił, a my stworzyliśmy miejsce w którym faktycznie można zacząć wszystko od początku. Inaczej niż dotąd spędzić czas wspólnie z bliskimi, zbudować nowe relacje biznesowe. Przyjrzeć się temu, co ważne. Podnosząc z ruin po latach niszczenia to arcymalownicze miejsce wiedzieliśmy, że nigdy bardziej niż dziś musimy dać Gościom odpoczynek w esencji. I tak, w sercu Obszaru Natura 2000, powstał nasz Resort, w którym postawiliśmy na kontakt z przyrodą, aktywny spędzany czas i świetną kuchnię. Oferujemy tu coś więcej niż odpoczynek. Dla naszych Gości mamy bowiem 36 pokoi z widokiem na ciszę – las, rzekę i spory zarybiony staw. Autorską kuchnię, w której jako pierwsi łączymy starowielkopolskie produkty z perłami kulinarnego dziedzictwa innych regionów. Klimatyczna klubokawiarnia, kameralne gabinety zabiegowe z ofertą pachnącą okolicznym lasem, spływy kajakowe, oraz 42 hektary prywatnego terenu, doskonałego dla organizacji eventów, dopełniają całości naszego, nie waham się powiedzieć, wyjątkowego Resortu.

Kajaki w Wielkopolsce – trasy kajakowe dla początkujących i zaawansowanych

Wypoczynek nad wodą to jedna z ulubionych wakacyjnych rozrywek Polaków. Wielu z nich, zamiast opalać się na plaży, woli korzystać z wodnych atrakcji. W Wielkopolsce nie brakuje miejsc, gdzie można popływać kajakiem. Zwiedzanie regionu z perspektywy rzeki jest niezwykle ciekawe i atrakcyjne. Wielkopolska oferuje świetne warunki do uprawiania kajakarstwa. Od leniwych rzek po wartkie strumienie przypominające górskie potoki, a także jeziora.

Przygodę z kajakarstwem można zacząć na Piławie. To bardzo przyjazna rzeka na północ od Piły, z wieloma miejscami do wodowania i biwakowania. Idealna dla początkujących jest też Rurzyca. Licznych kajakarzy przyciąga też Drawa.. Popularną rzeką na krótkie, ale obfitujące w doznania spływy jest Wełna. Jej fragment biegnący skrajem Puszczy Noteckiej przypomina górskie potoki. Z kolei amatorzy otwartych przestrzeni powinni wybrać się na Szlak Konwaliowy w Przemęckim Parku Krajobrazowym. Biegnie on ciągiem malowniczych jezior, gdzie w każdej chwili można zrobić sobie przerwę na jednej z wielu plaż.

Kto czuje się na siłach i ma więcej czasu, powinien wybrać Gwdę. Płynąc tą rzeką, po drodze zobaczymy hydroelektrownie, czy ruiny umocnień z czasów wojny. Fani przyrody zapewne wypatrzą też bobra lub żurawia. Na kajakarzy czekają również Warta, Noteć, czy Prosna. W Wielkopolsce każdy znajdzie coś dla siebie.


Tobiasz Wiesiołek, wójt Gminy Szydłowo

- Podróżując rubieżami północnej Wielkopolski nie sposób nie odwiedzić Gminy Szydłowo i nie spłynąć jej urokliwymi rzekami. Rurzyca, Piława, Dobrzyca i Gwda są bowiem wręcz idealne na wojaże kajakiem. To rzeki stosunkowo wąskie, pełne przeszkód, z niesamowicie czystą wodą i cudownie otaczającą je przyrodą – mówi Tobiasz Wiesiołek, Wójt Gminy Szydłowo. - Jeżeli turysta szuka niebanalnego sposobu na aktywne spędzenie wolnego czasu, to właśnie go znalazł. Tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że baza noclegowa w turystycznej części naszej Gminy jest na tyle rozbudowana, że każdy znajdzie odpowiednie dla siebie miejsce. Z pewnością nie zabraknie też podmiotów oferujących kompleksowe zorganizowanie takiego spływu – dodaje.

Trasy rowerowe w Wielkopolsce – prawie 1800 km pięknych widoków

Wielkopolska to idealne miejsce na rower. Nieważne, czy szukacie pomysłu na jednodniową wycieczkę, na rowerowy weekend, czy może na wielodniowy wypad – znajdziecie coś dla siebie. Każdy, kto miał okazję zwiedzać Wielkopolskę na dwóch kółkach potwierdzi, że jest dużo bardziej zróżnicowana, niż powszechnie się o niej sądzi. Północna część regionu to nieprzebyte lasy i popularne szlaki kajakowe. Część środkowa i zachodnia – to liczne ślady ziemiaństwa, przepyszne pałace i wiejskie rezydencje. Wschód – to ślady ciężkiego przemysłu wtopione w polodowcowy krajobraz, zaś południe – to wzgórza i rozległe widoki, zaskakujące dla kogoś, kto uważa, że znajdzie tu tylko monotonię pól, z rzadka przerywaną samotnymi wierzbami.

Do dyspozycji są liczne lokalne szlaki rowerowe . Dziewięć z nich tworzy Wielkopolski System Szlaków Rowerowych. Ich łączna długość wynosi 1745 km. Wszystkie szlaki wchodzące w skład systemu są oznakowane zgodne z kodeksem drogowym oraz instrukcją znakowania PTTK. Prowadzą drogami łatwo przejezdnymi, o słabym natężeniu, które umożliwiają dotarcie do najbardziej wysuniętych krańców regionu Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że wiele odcinków to drogi gruntowe, lub leśne dukty.

Piastowski Trakt Rowerowy liczy ponad 100 kilometrów. To jedna z najbardziej popularnych tras turystycznych w Polsce, wizytówka Wielkopolski. Malowniczy szlak, wiodący wśród pól i pagórków Pojezierza Gnieźnieńskiego, umożliwia zapoznanie się z dziejami państwowości polskiej od samego zarania.

Szlak Stu Jezior liczy około 110 kilometrów i wiedzie z Poznania do Międzychodu. Jeden z pierwszych szlaków
rowerowych w Wielkopolsce (powstał w 1999 r.). Bezsprzecznie jest to jedna z najpiękniejszych widokowo tras. Wiedzie w kierunku Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, jednego z ulubionych regionów letniskowych mieszkańców Poznania.

Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania to dystans 293 kilometrów. Najbardziej popularna wśród poznańskich
cyklistów trasa rowerowa. Jej oryginalna struktura – koła z siedmioma szprychami – daje możliwość zaplanowania
kilkunastu niepowtarzalnych, niezbyt długich wycieczek, zaczynających i kończących się w stolicy Wielkopolski.

Transwielkopolska Trasa Rowerowa (N) ma 200 kilometrów i wiedzie z Poznania do Okonka, najbardziej na północ wysuniętej gminy w regionie. Mimo dość znacznego dystansu trasę pokonuje się łatwo. Po drodze nieliczne piaszczyste, terenowe odcinki. Najdłuższy z nich znajduje się pomiędzy Piłą i Pleceminem – to jednak jednocześnie najciekawszy przyrodniczo fragment szlaku.

Transwielkopolska Trasa Rowerowa (S) to dystans 280 kilometrów. Łączy Poznań z Siemianicami na południu Wielkopolski. To logiczne rozwinięcie idei swego północnego poprzednika. O ile jednak TTR-N obfituje głównie w
lasy i jeziora, o tyle TTR-S jest jego przeciwieństwem. Po drodze bezkresne pola i cenne zabytki historii i kultury. Tutaj też mamy okazję wjechać na najwyższe wzniesienia Wielkopolski.

Ziemiański Szlak Rowerowy ma 245 kilometrów. To najbardziej „wielkopolska” trasa rowerowa w całym Wielkopolskim Systemie Szlaków Rowerowych. Zaczyna się w Poznaniu a kończy w miejscowości Słonin lub Zaorle. Po drodze wiele ziemiańskich dworów, pałaców, stadnin oraz zabytkowych kościołów i klasztorów. Będziecie mieć okazję odwiedzić jedyny w swoim rodzaju skansen filmowy, a nawet przejechać się drezyną lub kolejką parkową.

Nadwarciański Szlak Rowerowy (E), to 250 kilometrów tras. Wiedzie od Poznania do tamy na zbiorniku „Jeziorsko”. To gratka dla miłośników przyrody. Przez wiele kilometrów trudno spotkać ludzi oraz ich siedziby. Wiele tu natomiast ptactwa oraz innej zwierzyny, zamieszkującej podmokłe tereny nadwarciańskich rozlewisk. Oprócz tego wiele ciekawostek krajoznawczych.

Nadwarciański Szlak Rowerowy (W) jest nieco krótszy i liczy 122 kilometry między poznaniem a Międzychodem. To udana kontynuacja wschodniego odcinka szlaku. Chociaż jest on nie tylko wiele krótszy, ale także o wiele łatwiejszy do przejechania od swego wschodniego odpowiednika, jednak tu i ówdzie może zaskoczyć niespodziewanymi trudnościami. Świetną alternatywę dla niego stanowi Szlak Stu Jezior.

Bursztynowy Szlak Rowerowy ma 200 kilometrów. Jego początek znajduje się w Sycowie na Dolnym Śląsku, a koniec w miejscowości Przewóz w województwie. kujawsko-pomorskim. Trasa idealna dla tzw. „sakwiarzy” – poruszających się rowerami turystycznymi z sakwami. Nawiązuje do dawnych szlaków handlowych łączących Bałtyk z Adriatykiem. Wiedzie wzdłuż rynny jezior ślesińskich, przez Kalisz, Ostrzeszów i dalej na Śląsk (lub odwrotnie – na Kujawy).

PARTNERZY AKCJI

Gmina Szydłowo dla Turysty
Weakpark Sieraków
Klaster Turystyczny "Szlak Piastowski w Wielkopolsce"
Hotel Odpocznia Resort i Las
Ośrodek Wypoczynkowy Nad Jeziorem
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
KAJEN Luiza Jencz Ubezpieczenia. Oferujemy Ubezpieczenia Turystyczne i inne
Gospoda "Ryś" Kościan. Zapraszamy!
Maki Kamper bez tajemnic! Zapraszamy!
Ośrodek Wypoczynkowy "OAZA" nad jeziorem w Kamienicy k/Wągrowca
Niron Apartamenty - czekamy na Was, do zobaczenia!
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Śmiglu zaprasza!
Restauracja STARY MŁYN Nojewo Zapraszamy!

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie