Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze Stowarzyszenia Leszczyński Bank Żywności zebrali 1600 kilogramów jedzenia dla samotnych i ubogich ZDJĘCIA

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Wolontariusze Stowarzyszenia Leszczyński Bank Żywności mieli w weekend ręce pełne roboty. Pod hasłem „Święta godne, a nie głodne” zbierali żywność w największych marketach. Zbiórkę prowadzono w ramach 26 edycji Świątecznej Zbiórki Żywności, organizowanej przez Federację Polskich Banków Żywności.

Młodzi ludzie przez dwa dni zbierali żywność w marketach Dino, Lidl, Kaufland, Netto i Lewiatan. Nie tylko w Lesznie, ale także w Kościanie, Gostyniu, Szlichtyngowej, Górze, Mochach, Włoszakowicach i Kąkolewie.

- Dzięki ich zaangażowaniu oraz wspaniałomyślności darczyńców udało im się zebrać około 1600 kilogramów żywności – informuje Katarzyna Jaśkowiak, prezeska Stowarzyszenia Leszczyński Bank Żywności.

Wśród zebranych produktów znalazło się sporo tzw. żywności suchej czyli mąk, makaronów oraz puszek. Nie zabrakło także kawy i słodyczy.

- Dary trafią do paczek, które otrzymają zasiadający do wieczerzy wigilijnej dla osób samotnych, która odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie. Część przekażemy też starszym samotnym osobom, które tego dnia pozostaną w domach – mówi Katarzyna Jaśkowiak.

Akcja zostanie powtórzona w dniach 9 - 11 grudnia 2022 roku. Warto wesprzeć starszych, samotnych, najuboższych mieszkańców naszego miasta. Niech w te święta poczują magię i radość Bożego Narodzenia.

Jak informuje na swoich stronach główny organizator zbiórki czyli Polska Federacja Banków Żywności trwająca wcześniej pandemia, a także obecna sytuacja gospodarcza w naszym kraju, wpłynęły na spadek zainteresowania Polaków świąteczną zbiórką.

- Jeszcze przed 2020 roku co roku Banki gromadziły średnio 700 ton produktów, które następnie trafiały do najbardziej potrzebujących. Po wybuchu pandemii skala zbiórki uległa znacznemu pomniejszeniu. W 2020 roku udało się zebrać jedynie 76 ton, rok później 250 ton. To prawie 70% mniej niż przed dwoma laty - czytamy.

Obecnie żyjemy w naprawdę ciężkich czasach. Podwyżki cen sprawiły, że w skrajnym ubóstwie znajduje się 1,6 mln Polaków, a wiele osób nierzadko większą część przychodu musi przeznaczać na żywność. Podczas zbliżającego się okresu bożonarodzeniowego nie zapominajmy o najbardziej potrzebujących, którzy nie mają możliwości spędzenia Świąt w gronie najbliższych, przy stole pełnym potraw. Pomóżmy im godnie spędzić ten czas i weźmy udział w 26. edycji Świątecznej Zbiórki Żywności. Akcję można również wspierać online, a przekazane darowizny zostaną wykorzystane na zakup jedzenia. Pamiętajmy, że liczy się każdy gest. Nawet ten najdrobniejszy może całkowicie odmienić czyjś los – powiedziała Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Nie da się ukryć, że bieda dotyka coraz większą grupę ludzi. Z raportu, o jaki w tym roku pokusiła się Szlachetna Paczka wynika, że blisko 2,5 mln osób w Polsce żyje w budynkach, w których przecieka dach, brakuje szczelnych okien i drzwi, a na ścianach i sufitach w wyraźny sposób występuje wilgoć.

- Aż 1,6 mln Polaków, w tym 333 tys. dzieci, żyło w 2021 r. poniżej minimum egzystencji, czyli w skrajnym ubóstwie – czytamy w informacji prasowej.

Tymczasem w Polsce wciąż pokutują stereotypy na temat biedy. Ponad 1/3 ankietowanych przez Szlachetną Paczkę uważa, że na zasiłku żyje się wygodniej. 36% nie wierzy, że ktoś ciężko pracuje i nadal nie ma na życie, a 27% ankietowanych było zaskoczonych faktem, że osoby w potrzebie mają wyższe wykształcenie...

- Stereotypowa bieda jest bezrobotna, niewykształcona i żyje na wsi. Tymczasem może kryć się za ścianą mieszkania obok. W dużym mieście, w którym mieszka, ktoś po studiach z 20-letnim stażem pracy – czytamy.

Dlatego tak ważne jest, by ci którzy mają czym się podzielić okazali wsparcie osobom będącym w trudnej sytuacji finansowej. Czy to poprzez udział w Szlachetnej Paczce czy poprzez wsparcie różnych instytucji i organizacji pozarządowych, którym ludzki los nie jest obcy. Zbiórek w okresie przedświątecznym jest naprawdę sporo.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto