Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszyscy nauczyciele powinni na lekcjach nosić przyłbice

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Michał Wiśniewski
O organizacji nowego roku szkolnego w Lesznie i zmianach związanych z pandemią koronawirusa rozmawiamy z wiceprezydentem Piotrem Jóźwiakiem.

Panie prezydencie, co nas czeka w nowym roku szkolnym?
Zmiany pewnie będą dość duże i będziemy na wszystkie sytuacje reagować na bieżąco. Pan prezydent Borowiak powołał zespół, w którego skład wchodzi 5 dyrektorów szkół i przedstawiciele Urzędu Miasta. Zajmuje się on przygotowaniem pewnych rekomendacji i pewne wsazówki są już znane. Wiadomo, że zaczynamy normalnie, czyli od nauki stacjonarnej.

Czy uczniowie będą musieli nosić maseczki?
Tak, ale tylko w czasie przerw. Jeżeli ktoś będzie chciał na lekcji siedzieć w przyłbicy czy maseczce, to oczywiście może.

Wątpię czy będą chętni…
Są pytania od rodziców, bo niektórzy są tym zainteresowani. Natomiast będziemy rekomendować, żeby wszyscy nauczyciele nosili przyłbice. Prezydent podjął decyzję o zakupie dla każdego chętnego nauczyciela takiej ochrony.

Czy będziecie rozsadzać dzieci w klasach?
Wiele zależy od warunków lokalowych, dlatego każda szkoła będzie miała inne rekomendacje. Przykładowo Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych ma dziewięć budynków i tam jest w miarę łatwo rozlokować uczniów. Ale są takie szkoły, gdzie wygląda to inaczej. Na pewno inne będą terminy przerw. Chcemy żeby klasy 1-3 oraz 4-8 miały przerwy w różnych terminach. W niektórych szkołach średnich dane roczniki będą rozlokowane na poszczególnych piętrach, np. klasy pierwsze na poziomie pierwszym, a drugie na innym, itd. Będą odrębne wejścia do tych poziomów. Prawdopodobnie zakupimy dozowniki z płynami dla każdej klasy.

A co z wietrzeniem sal czy dezynfekowaniem ławek?
Oczywiście nie da się tego robić po każdej lekcji, ale na koniec dnia na pewno pomieszczenia będą dezynfekowane. Będzie też rekomendacja, żeby sale były wietrzone jak najczęściej. Chcemy też, aby odbywały się zajęcia dodatkowe, np. angielski dla klas siódmych.Są to łączone klasy, dlatego proponujemy model quasi-hybrydowy.

Jak to ma wyglądać?
Zespół opracuje model zajęć w trybie zdalnym. Do wyboru są dwie platformy do nauczania: Google Classroom i Zoom. Pan prezydent zadeklarował, że sfinansuje zakup licencji, jeśli zajdzie potrzeba taka potrzeba. Chcemy też w najbliższym czasie przeprowadzić szkolenia online. W każdej szkole ma być powołany koordynator, zapewne informatyk, który się będzie tym zajmował i wszystko nadzorował. Oczywiście będziemy reagować na bieżąco, ale ostateczne decyzje, czy np. wprowdzić nauczanie zdalne, będzie podejmował dyrektor danej szkoły.

Czy są sygnały od rodziców, że nie będą posyłać dzieci do szkoły?
Nie, nie docierały. I jeszcze jedna ważna rzecz – zespół po długich dyskusjach podjął decyzję, że nie rekomenduje niewynajmowania sal. Te sale muszą być i tak na koniec dnia czyszczone i dezynfekowane, a nie chcemy zamykać sal dla zajęć sportowych. Oznacza to, że otwarta zostanie na zajęcia wf-u hala Trapez. Normalnie będzie też funkcjonowała pływalnia środowiskowa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto