Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa rocznica. 100 lat sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Lesznie

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Zbiory: Muzeum Okręgowe w Lesznie
15 kwietnia 1923 roku - 100 lat temu - Towarzystwu Gimnastycznemu Sokół w Lesznie ufundowano sztandar. W 2022 roku zniszczone płótno przeszło serię zabiegów i teraz wygląda jak nowe.

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lesznie

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lesznie powstało dość późno, bo w 1902 roku. Powodów było kilka. Jednym z nich było to, że Polacy w Lesznie przed 1 wojną światowa stanowili tylko 12 proc. ludności. Mimo niesprzyjających warunków z inicjatywy lokalnych działaczy patriotycznych: Jana Góreckiego, Feliksa Bobowskiego, Marcina Raszewskiego, Alojzego Ziółkowskiego Henryka i Adama Sieradzonów, w 1902 roku. utworzono w Lesznie gniazdo Sokoła. Liczyło 24 osoby. Już trzy lata później, bo w 1905 roku działalność Sokoła zawieszono.

Zmiany po 1 wojnie światowej, i odzyskanie przez Polskę niepodległości pozwoliły na reaktywację Sokoła. W okresie międzywojennym - oprócz działalności patriotycznej postawiono na rozwój licznych dyscyplin sportowych. Wreszcie w 1923 roku ufundowano Sokołowi w Lesznie sztandar.

Wiele niewiadomych - sztandar Sokoła w Lesznie

Uroczystość odbyła się w obecności wszystkich druhów i druhen przy miejskiej Ćwiczni lub na placu przed nią. Niestety nie dysponujemy fotografiami z tej uroczystości. Nie znamy również wszystkich fundatorów, nie wiemy kto był rodzicem chrzestnym sztandaru, wśród archiwalnych relacji odnajdujemy tylko wzmiankę o zbiórce funduszy wśród leszczyńskiego społeczeństwa oraz członków Sokoła. Z zachowanych relacji znamy datę wręczenia znaku leszczyńskiego Sokoła, oraz chorążego, który podczas uroczystości szedł na czele z ufundowanym sztandarem – był nim Jan Chudziński - informuje Muzeum Okręgowe w Lesznie.

Zbiory: Muzeum Okręgowe w Lesznie

Druhowie i druhny Sokoła w Lesznie byli rodzicami chrzestnymi sztandarów tej organizacji w okolicznych miejscowościach, np. matką chrzestną sztandaru Sokoła w Kąkolewie była Józefa Szulczykówna.

Tuż przed wybuchem 2 wojny światowej sztandar leszczyńskiego Sokoła zakopano na terenie kompleksu przy szosie strzyżewickiej. W ziemi przeleżał do zakończenia działań wojennych w 1945 roku. Okupacji nie przetrwały drzewce i grot sztandaru. Do 1979 roku płótno przechowywali m.in. Wojciech Górecki i Jan Tomczyk, a później Sylwester Tylewicz, który przekazał sztandar Muzeum Okręgowemu w Lesznie.

W 2022 roku sztandar Sokoła poddano pracom konserwatorskim za 48 000 złotych. 36 000 pochodziło z Ministrstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przeprowadzenie kosztowanych prac konserwatorskich sztandaru było możliwe przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi dyrektorka Muzeum Okręgowego w Lesznie Kamila Szymańska.

Zabiegi nad odnowieniem sztandaru Sokoła trwały 6 miesięcy. Prace zakończono w listopadzie 2022 roku i były prowadzone w Karczewie pod Warszawą - dodaje Artur Michalak z leszczyńskiego muzeum.

Dokładnie 100 lat temu ufundowano sztandar dla Sokoła w Lesznie

Wyjątkowa rocznica. 100 lat sztandaru Towarzystwa Gimnastycz...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto