Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykręcili drugie miejsce w rywalizacji o tytuł "Rowerowej stolicy Polski"

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Leszno wywalczyło drugie miejsce w rywalizacji o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski”. Przypomnijmy jednocześnie, że zostało też nagrodzone jako „Gmina przyjazna rowerzystom”.

O tym, że Leszno stawia na rozwój infrastruktury rowerowej oraz promocję turystyki rowerowej, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wystarczy przejechać się zakątkami miasta oraz spojrzeć w kalendarz imprez. Stale powstają lub są wytyczane nowe trasy dla rowerzystów. Leszno jako miasto przyjazne miłośnikom jednośladów daje się poznać również na zewnątrz. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców wywalczyło drugie miejsce w rywalizacji o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski”. Zostało także nagrodzone jako „Gmina przyjazna rowerzystom”.

Do sportowej zabawy i rywalizacji o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski” Leszno przyłączyło się kilka tygodni temu. Wesprzeć mogli ją wszyscy rowerowi pasjonaci, posiadacze telefonów komórkowych.

Łącznie wszyscy użytkownicy zarejestrowani w rywalizacji o tytuł „Rowerowej stolicy Polski” przejechali łącznie 1.131.455 km, z czego użytkownicy kręcący km dla Leszna przejechali - 79.198 km. Jest to czwarty wynik w Polsce, jeśli chodzi o liczbę pokonanych km. Ostatecznie zastosowany przelicznik pozwolił przyznać Lesznu drugie miejsce (wygrała Nowa Sól). Wyprzedziło jednak znacznie większe miasta takie jak Gorzów Wielkopolski, Gniezno czy Toruń. W Lesznie prowadzono jednocześnie rywalizację na najbardziej rowerową szkołę.

- Wygrał ją Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych - informuje Patryk Moryson z Urzędu Miasta Leszna.

Dla Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych kilometry „kręciło” 139 osób. Zwycięska placówka otrzyma stojaki rowerowe.

Na początku listopada w Bydgoszczy zaplanowano podsumowanie tegorocznej zabawy pod hasłem „Rowerowa stolica Polski”. Będzie wtedy czas na to, by podyskutować nad edycją planowaną na 2020 r.

Organizatorzy projektu przekazali sporo ciekawych informacji na temat przebiegu rywalizacji, jak również jej uczestników. Okazuje się m.in, że w soboty miłośnicy jednośladów byli aktywni najbardziej w godz. 13.00-14.00 oraz 15.00-17.00, w niedziele od 11.00 do 20.00. Z kolei w pozostałe dni tygodnia największa aktywność była rano oraz w godzinach popołudniowych i wieczornych. To z pewnością sygnał, że sporo osób postanowiło wykorzystać rower jako środek lokomocji do szkoły czy pracy.

Najliczniejszą grupę uczestniczącą w zabawie stanowiły osoby pomiędzy 35 a 44 roku życia, ale szczególne brawa należą się również seniorom. Okazuje się bowiem, iż najwięcej kilometrów na osobę (aż 394) przypadło w grupie wiekowej powyżej 65 roku życia.

W kontekście rowerowym warto przy okazji wspomnieć, że Leszno otrzymało niedawno nagrodę Grand Prix w ogólnopolskim konkursie „Gmina przyjazna rowerzystom”. Wręczenie nagród odbyło się podczas X Międzynarodowych Targów Rowerowych Kielce Bike-Expo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto